330 Views
2018 Mar 03Newstechnology
img

دوربین های تلسکوپی عبور سیارکی به بزرگی یک اتوبوس از فاصله ای بسیار نزدیک از مجاورت زمین را ثبت کردند. این سیارک که فاصله اش از زمین حدود یک سوم فاصله ماه از زمین بود در بعد از ظهر روز پنج شنبه هفته قبل از مجاورت زمین عبور کرد.
تصویری که مشاهده می کنید توسط پروژه تلسکوپ مجازی ایتالیا ثبت شده است. در این تصویر نقطه ای که در وسط قسمت بالایی تصویر مشاهده می شود، سنگ فضایی 2018 DV1 نام دارد. این تصویر از راه دور و با استفاده از یک تلسکوپ رباتیک گرفته شده است.
این سیارک به مدت 10 ثانیه در معرض دید تلسکوپ قرار گرفت که منجر به ردیابی حرکتش شد. در این تصویر سیارک مذکور به شکل نقطه ای درخشان با دو خط قرمز در پس زمینه دنباله ستاره به نظر می رسد. تصویر لحظه ای را نشان می دهد که این سیارک از لحاظ نجومی از فاصله ای بسیار نزدیک (105 هزار کیلوتر) از زمین عبور می کند. البته این فاصله فقط از مقیاس نجومی کم است، با این حال برای ما ساکنان زمین خطری وجود ندارد!خبر این بازدید کننده شوم ممکن است برخی از مردم را به وحشت اندازد، اما ما چندین بار در سال شاهد عبور چنین سیارک هایی از نزدیکی زمین هستیم. در واقع در 18 ژانویه یک سیارک دیگر نیز از کنار زمین عبور کرد که فاصله اش با ما تقریبا یک سوم فاصله این سیارک اتوبوسی بوده است. در ماه گذشته نیز دو شهاب سنگ در یک روز از کنار زمین عبور کردند.
ما همچنین در روز دوشنبه نیز شاهد عبور شهاب سنگی از بین زمین و ماه بودیم که پروژه تلسکوپ مجازی توانست تصاویر آن را به درستی ثبت کند.
جیانلوکا ماسی، ستاره شناس ایتالیایی که در این پروژه مشغول به کار است، یک نمایش زنده از عبور سیارک 2018 DV1 را در اینترنت قرار داده است که علاقمندان میتوانند آن را مشاهده کنند.
در سال های اخیر تعداد سنگ های فضایی که از محدوده کیهانی اطراف ما عبور می کنند افزایش یافته است، در یکی از این موارد در سال 2013 یک شهاب سنگ به طور غیر منتظره ای و بدون اینکه ما از قبل بدانیم به اتمسفر زمین در قسمت روسیه برخورد کرد که باعث به بار آمدن خساراتی در محدوده برخوردش شد.
تاکنون بیش از 15،000 سیارک که قرار است از نزدیکی زمین عبور کنند مورد رصد واقع شده اند، اما ما همچنان در حال یافتن سیارک های جدیدی هستیم که قرار است از نزدیکی ما بگذرند. ناسا حتی در حال حاضر یک فضاپیما برای راهنمایی سیارک های بزرگ به سمت خارج از محدوده زمین دارد، بنابراین می توانیم بگوییم که آمادگی داریم تا نگذاریم یک شهاب سنگ بزرگ ما را به سرنوشت دایناسورها دچار کند.

سیارک

شهاب سنگ

فضا

ناسا