22 Views
2017 Dec 30News
img

زندگی روزانه ما پر از اختراعات و ابداعات دانشمندان و مهندسانی است که قبل از ما زندگی می‌کردند . اعم از اینکه زبان‌های برنامه‌نویسی را توسعه داده باشند یا نانولوله‌های کربنی , سیستم طبقه‌بندی اطلاعات ؛ بازی‌های ویدئویی یا خود اینترنت , این 12 دانشمند مرد و زن از برجستگان تکنولوژی هستند که ما آن‌ها را در سال 2017 از دست دادیم
HEINZ  BILLING
این دانشمند برجسته در دو زمینه کار می‌کرد ذخیره اطلاعات و فیزیک گرانشی .
او در سن 24 سالگی دکتری گرفت و در شرکت تحقیقاتی آئرودینامیکی Gottingen در آلمان کار می‌کرد او یک حافظه مغناطیسی را برای ذخیره‌سازی اطلاعات اختراع کرد . او سپس درزمینهٔ فیزیک کار کرد و اولین کامپیوتر الکترونیکی آلمان G1 را اختراع کرد  . او بعدا  بر روی ادعای جوزف وبر در رابطه با کشف موج‌های گرانشی کار کرد و کار او را توسعه داد و یک اینترفرومتر اولیه را ساخت . این اختراع درنهایت منتهی تشخیص موفق موج‌های گرانشی در سپتامبر 2015 شد . او در 102 سالگی درگذشت .
ROBERT  W.TAYLOR
پس  از خدمت در جنگ کره و سپس گرفتن مدرک ارشد روان‌پزشکی تیلور وارد ناسا شد او مووس کامپیوتر , کامپیوترهای شخصی , ویدئو کنفرانس  و خود اینترنت  را اختراع کرد. او در شکل دادن به شبکه‌سازی کامپیوترها بی‌همتاست.او در سال 1966 در پنتاگون موقعیت کاری پیدا کرد و به‌عنوان مدیر پردازش اطلاعات مشغول به کار شد.موقعیت کاری او بخشی از پروژه‌های تحقیقات پیشرفته یا به‌صورت اختصاری ARPA بود.در آنجا با توجه به بودجه این سازمان سه کامپیوتر وجود داشت تا کارکنان از آن برای پیشبرد کارشان استفاده کنند.رابرت تصمیم گرفت تا این سه کامپیوتر را به هم دیگر متصل کند تا همه بتوانند اطلاعات پروژه را باهم به اشتراک‌گذارند و روند کارشان را تسریع نمایند.بنابراین نزد رئیس ARPA چارلی هرتسفلد رفت و ایده خود را با او در جریان گذاشت.چارلی یک‌میلیون دلار بودجه در اختیار رابرت تیلور قرار داد  تا او بتواند برنامه خود را پیاده‌سازی کند. پنج سال بعد رابرت به کمپانی زیراکس رفت و در آنجا نیز تحولات تکنولوژیکی فراوانی را انجام داد..تیلور که مبتلا به پارکینسون بود در سن 85 سالگی درگذشت.
MILDRED S. DRESSELHAUS
ملکه علم کربنی
او در بروکلین متولد شد و PHD فیزیک گرفت و در دانشکده MIT به‌عنوان استاد فیزیک تا سن 57 سالگی کار کرد . او سپس تحقیقات گسترده‌ای بر روی خواص اساسی کربن انجام داد و فیبرهای کربنی کم وزن را با کمک نانوتکنولوژی  تولید کرد و برای اختراع آن‌ها موفق شد از باراک اوباما به‌عنوان اولین زن دانشمند در این زمینه و ملکه علم کربن مدال ملی دریافت کند . او تلاش زیادی کرد که زنان را وارد عرصه فیزیک کند و دانشجویان خودش را تشویق به مشارکت در طرح‌های تحقیقاتی می‌کرد.  او در سن 86 سالگی درگذشت .
JEAN E.SAMMET
سامت موفق به اخذ مدرک کارشناسی ریاضیات از کالج مونت هولیوک و مدرک کارشناسی ارشد ریاضیات از دانشگاه اربانا-چمپین ایلینویز  شد و همان زمان  توانایی های خودش در انجام محاسبات بر اساس اطلاعات کارت پانچ را  کشف کرد .زمانی که سامت مسئول گسترش اولین زبان کامپیوتر در     IBMبود . او با جدیت دانش ریاضیات خود را بکار بست و سامت فورماکFORMAC  را برنامه نویسی کرد که اولین زبان کامپیوتری جامع است که ازمحاسبات نمادین (Symbolic Manipulation)فرمولهای ریاضی استفاده می کند .
او همچنین در سال‌های 1974-1976 رییس   ACM بود . یکی دیگر از بانوانی است که در لیست ما جایزه لاولیس را از آن خودکرده است.او در سن 89 سالگی درگذشت.
CHARLES P.THACKER
او یکی از اعضاء اصلی مرکز تحقیقاتی PARC بود . او یکی از مخترعان تکنولوژی شبکه‌ای است که امروز استفاده می‌شود و در توسعه چاپ لیزری نقش داشت . او در توسعه کامپیوتر شخصی GUI با تیلور و آلن کای همکاری کرد . او firefy را توسعه دارد که اولین ایستگاه کاری چند پردازنده است. او مختصری بر روی بازی ویدئویی Xbox 360  کار کرد .  او در سن 74 سالگی درگذشت.


KEITH ROBINSON
او سیستم بازی ویدئویی را در سال 1980 کشف کرد . او یکی از اولین برنامه نویسانی بود که در TRON Solar Sailer  کار می کرد قبل از اینکه مدیر آنجا شود .او در قلب  intellivision قرار دارد و آن را زنده نگهداشت . او در سن 61 سالگی درگذشت.
CHARLES . W.BACHMAN
مدیریت داده
او قبل از جنرال الکتریک در Dow Chemical و IBM کار می‌کرد . او یک خازن داده یکپارچه را توسعه داد که می‌تواند حاوی برنامه‌های متعدد باشد . بیست سال بعد او سیستم‌های اطلاعاتی Bechman را پایه‌گذاری کرد – یک نرم‌افزار کمکی مهندسی که ابزارهای GUI را به محیط‌های توسعه  نرم‌افزار اضافه می‌کند. او در 92 سالگی درگذشت.
PETER A.WEGNER
او یک نظریه‌پرداز و مربی بود .در سال 1953 در طول اولین سال تحصیل در دانشگاه کمبریج دعوت شد تا در رابطه با محاسبه اتوماتیک مخازن تأخیری الکترونیک کار کند . سال بعد بر روی کامپیوتر اتوماتیک Weizmann در اسرائیل کار کرد . شغل واقعی او کار بر روی کامپیوترهای اولیه بود .  او در رابطه با زبان برنامه‌نویسی , ساختار اطلاعاتی و سازمان ماشینی مقالاتی را منتشر کرد . او در سن 84 سالگی درگذشت .
SAMSON D.ABIOYE
 او دانشجوی علوم کامپیوتر در دانشگاه Ladoke Akintola در نیجریه بود وقتی‌که  Pass.ng را پایه‌گذاری کرد . این وب استارتاپ و برنامه‌های اندروید به دانشجویان و هیئت‌علمی دانشگاه  و هیئت برگزاری امتحان کمک کرد.   Pass.ng بیش از 60000 کاربر داشت . او در سن 26 سالگی درگذشت.
PAUL  S. OTELLINI
CEO هوشمند
او اندکی پس از گرفتن MBA  در سال 1974   به اینتل پیوست . او طی 40 سال بعد سمت‌های مختلفی در این شرکت به دست آورد . از کارهای موفق او می‌توان به پذیرش پردازشگرهای  Intel در تمام مدل‌های مکینتاش اشاره کرد . او در سن 66 سالگی درگذشت .
INGERAUT DAHLBERG
یک دانشمند آلمانی بود که طبقه‌بندی کدهای اطلاعات جهانی را توسعه داد و تلاش زیادی برای دسته‌بندی تمام اطلاعات کرد . او ابتدا در دانشگاه و کتابخانه آلمان شاغل بود و سپس وارد دانشگاه فلوریدا و نهایتاً وارد ناسا شد . او شرکتی برای  توسعه طرح‌هایی  دسته‌بندی اطلاعات تأسیس کرد . او یکی از بنیان‌گذاران جامعه بین‌المللی برای سازمان‌دهی اطلاعات بود و تلاش‌هایی در جهت توسعه پایگاه داده , کتابخانه‌ها و اینترنت کرد . او در 90 سالگی درگذشت.
NANU BOS
او راه پدرش  Amar Bose پرفسور MIT و بنیان‌گذار شرکت Bose را ادامه داد . Vanu کارجدیدی انجام داد و دنیای پردازش را تغییر داد . او قبل از فارغ‌التحصیلی از MIT با مدرک PHD در مهندسی الکترونیک و علوم کامپیوتر در سال 1999 شرکت Vanu را تأسیس کرد تا روش‌هایی را برای پوشش سلولی زمینه‌های پایین‌تر ارائه دهد . او به‌طور ناگهانی از امبولی ریوی در سن 52 سالگی درگذشت .

دانشمندان برجسته

تکنولوژی