146 Views
2018 Jan 09Newstechnology
img

شرکت NextVR، یک پلت فرم تخصصی در ضبط ویدئوهای ورزشی، کنسرتها و دیگر وقایع زنده است که پس از ضبط، ویدئوهایش در حالت واقعیت مجازی یا virtual reality قابل مشاهده خواهد بود. این شرکت روز گذشته در نمایشگاه CES اعلام کرد یک فناوری جدید را عرضه می کند که به میزان قابل توجهی موجب واقعی تر شدن ویدئوهای این شرکت می شود. این فناوری که به اختصار شش درجه آزادی یا 6DoF نامیده می شود، به کاربران برنامه NextVR اجازه می دهد تا رویدادها را با آزادی حرکت بیشتری نسبت به گذشته تجربه کنند. 

با استفاده از 6DoF، شما می توانید به سمت جلو، عقب، چپ، راست، بالا و پایین حرکت کنید، که به شما این امکان را می دهد که چشم انداز خود را در یک صحنه پیش از ضبط تغییر دهید. شما می توانید خم شده و پایین را بنگرید، شانه های خود را حرکت دهید یا حتی گام های کاملی بردارید، در حالی که تکنولوژی اصلی پشت نرم افزاری که برای ویرایش ویدئو مورد استفاده قرار می گیرد، تغییرات طبیعی در چشم انداز این حرکت ها را در نظر می گیرد.

بازی های واقعیت مجازی، که در آن تصاویری که کاربران مشاهده می کنند توسط نرم افزار شبیه سازی می شوند، به طور طبیعی، هنگامی که هدستی که شما از آن استفاده می کنید، حرکات سر و بدنتان را دنبال می کند، از تکنولوژی 6DoF بهره می برد. این اتفاق از طریق یک سیستم ردیابی داخلی و یا خارجی انجام می شود که معمولا شامل مجموعه ای از دوربین ها، لیزرها و سنسورها می باشد. با این حال، برای صحنه های زنده، 6DoF نیاز به این دارد که فیلم برداری توسط یک دوربین چند منظوره پیشرفته انجام شود که ده ها بار جریان همزمان یک صحنه را ثبت می کند. سپس از محاسبات فشرده نرم افزاری برای ترکیب این جریان های متعدد و تبدیل آن به یک ویدئو VR یکپارچه استفاده می شود.این نرم افزار به طور معمول قادر به برگرداندن تغییرات چشم انداز از طریق درک عمق و شبیه سازی اثرات حرکت از طریق یک صحنه فیزیکی است، به طوری که به شما اجازه می دهد تجربه یک چشم انداز اصلی را که هرگز توسط دوربین به دام نمی افتد را داشته باشید. فیس بوک یکی از این پلتفرم ها را به نام Surround 360 دارد، اما شرکت های بسیاری مانند NextVR دارای سیستم های سخت افزاری و نرم افزاری سفارشی برای انجام کارهای مشابه هستند.

با اضافه کردن 6DoF به پلت فرم این شرکت، ویدئوهای ضبط شده NextVR کاملا واقعی به نظر می رسند. شرکت NextVR قصد دارد برای اولین بار از این قابلیت برای بهبود پیش ضبط ویدئو هایش استفاده کند. این شرکت همچنین می گوید همزمان با ارتقای مقدار رزولیشن دریافتی توسط هدستهای ارزان قیمت VR مانند هدست Samsung Gear VR وهدست Google Daydream View، پلت فرم NextVR نیز قادر خواهد بود از این ارتقای سخت افزاری بهره برده و ویدئوهای با کیفیت بالاتر را به کاربران ارائه دهد.

شرکت NextVR در این دوره از نمایشگاه CES علاوه بر رونمایی از 6DoF خود، همچنین از پیشرفت جدیدی که در واقعیت افزوده ایجاد کرده است، رونمایی می کند. شرکت NextVR می گوید که تا اواسط سال 2018، قصد دارد برنامه ایجاد محتوا برای «انتقال مستقیم تصاویر تجربه شده توسط NextVR به دنیای فیزیکی بیننده» را اجرا کند. ما باید صبر کنیم و ببینیم که این چیزی که شرکت می گوید بچه معنایی است. اما در حال حاضر، این شرکت قصد دارد تا فناوری جدید 6DoF را در طول سال آینده در دسترس مشتریان قرار دهد.


NextVR

VR

واقعیت مجازی

واقعیت افزوده

Virtual Reality