375 Views
2018 May 15NewsCulturalTourism
img

حمام تاریخی میر 


در پایین طالقان روستایی وجود دارد که به روستای میر معروف است و حمام تاریخی آن متعلق به دوره صفوی است. این حمام دارای تون خانه و خزینه سرد و گرم است و از لحاظ معماری بسیار زیبا و دارای طاق ها و گنبدهای موزون است.فشندک ، از درخت هزار ساله تا باغ های میوه

روستای زیبا و گردشگری فشند


فشندک از روستاهای هدف گردشگری در طالقان است. این روستا دارای جمعیت زیادی است و شخصیت های هنری و فرهنگی بسیاری را در خود جای داده است. شناخته شده ترین شخصیت های روستای فشندک برادران امیدوار و شادروان استاد پرویز کلانتری هستند. روستای فشندک دارای یک درخت کهنسال سرزنده است که قدمت آن را هزار سال خوانده اند. دو منطقه گردشگری نیز در این روستا وجود دارد.


 


در بخش محمودکلایه این روستا که مملو از باغ های میوه است و در ابتدای روستای فشندک قرار دارد رودهای پر آبی جریان دارند که گردشگران می توانند در آلاچیق های دایر شده در همین باغ ها شب مانی کنند و از هوای خوب این منطقه با منظره سد طالقان لذت ببرند. باغ های محمود کلایه فشندک نیز مملو از درختان سیب، گیلاس، آلبالو، آلو و گردو است. یک مرداب زیبا نیز در این نقطه قرار دارد که آب آن به باغ های محمودکلایه جاری می شود.


 


جالب آنکه این مرداب که پیش تر بدون حصار بود به دلیل تخریب هایی که در چند سال اخیر توسط برخی گردشگران انجام شده است، فنس کشی شده تا باغ ها و درختان این منطقه از شکستن در امان بمانند. منطقه گردشگری دیگر در روستای فشندک که از آن به منطقه شهرک غرب نیز یاد کرده اند دارای ساختمان های ویلایی بسیار زیبا و چشم انداز بی نظیر است. ضمن آنکه پرنده هما و حتی مرغ حق نیز در مسیر روستای فشندک مشاهده شده و از این منظر این منطقه مکانی خوب برای پرنده نگری است. روستای فشندک همچنین دارای یک حمام تاریخی است که در دوره صفویه بنا شده و دارای سربینه و گرمخانه، خزینه و تون است.باریکان ، برجای مانده از مادهاقدمت روستای باریکان که نام آن به معنای مکان حاصلخیز است، براساس یافته های باستان شناسی و آثار به دست آمده از این روستا به حکومت مادها بازمی گردد. باستان شناس ها معتقدند که قدمت این روستا به شاهک نشین باریکانو در سرزمین ماد یا مادستان باز می گردد.


براساس پژوهش های باستان شناسی که گزارش آن توسط دکتر مهرداد ملک زاده از باستان شناس های مطرح ایران منتشر شده قبیله پریکانی ها در دره طالقان استقرار یافتند و روستای آنها با نام باریکانو که به باریکان تغییر نام یافته است در همین دیار قرار داشت. حتی باستان شناسان در وصف این روستا گمان برده اند که شاید باریکان یا همان باریکانو دیار پریکانیان مادی، همان روستایی است که کوروش پدر بزرگ مادی خود را بسیار دورتر از مهد فرمانروایی اش برای دور ماندن از توطئه به آنجا تبعید کرد.


 

با وجود پیشینه تاریخی این روستا اما برپایی شکل کنونی روستای باریکان را به دوره نادرشاه افشار حدود 270 سال قبل می رسانند و گفته می شود، شاه مراد از فرمانده هان نادرشاه افشار که در جنگ هرات کشته شد روستای باریکان را بنا کرد. در حمله هلاکوخان مغول به طالقان و تصرف و تخریب قلعه های اسماعیلیه در این منطقه روستای قدیم باریکان نیز که در نزدیکی قلعه تاریخی ارژنگ قرار داشت تخریب شد.قلعه ارژنگ در روستای باریکان که برای بازدید از آن باید چند ساعت در مناطق کوهستانی این روستا کوهپیمایی کرد توسط کیامحمد بن بزرگ امیر احداث شد. جدای از این اثر تاریخی باریکان دارای دو غار اصلی است که یکی از آنها تا مدت ها محل تامین آب شرب روستاییان بود و دیگری که بر دامنه یکی از تپه های این روستا به نام خوزه کول قرار دارد، همچنان مسدود مانده است.

 


اما قدیمی های این روستا که یک بار از دهانه غار خوزه کول ورود کرده اند می گویند در داخل این غار که به نظر می رسد یک دستکند باستانی باشد، آثاری از معماری دستکند یافته اند. به نظر می رسد این دستکند که در میان روستاییان به غار شناخته می شود نیز در دوره های تاریخی حمله مغول ها به این منطقه برای پنهان ماندن از کشتار و جنگ و حتی در امان نگه داشتن دام ها و اسب ها کاربرد داشته است.


 


باریکان تا نزدیک به 20سال پیش از کشاورزی بسیار خوبی برخوردار بود و زمین های این روستا سراسر زیر کشت گندم و جو بود. روستاییان به گله داری و باغداری مشغول بودند و اینک تنها باغ های میوه این روستا سالم مانده است. روستای باریکان درست روبروی مسیر اصلی دسترسی به سد طالقان و کمپینگ محدود سد طالقان واقع شده است. در سال های گذشته با افزایش گردشگران داخلی علاقه مند به مناظر طبیعی و زیبای طالقان این روستا نیز از برخی تخریب ها همچون روستاهای دیگر طالقان در امان نمانده است.


 


زمین های کشاورزی ورودی به روستا به دلیل تردد خودرو گردشگران آسیب دیده و کشاورزان ناچار باید برای کشت محصولات کشاورزی خود اقدام به زیرو رو کردن چندین باره خاک حاصلخیزی کنند. باریکان یک رودخانه اصلی نیز دارد که حالا دیگر تنها در فصول پرآب سال خروشان است و در تابستان می خشکد. غار و چشمه پنجعلی نیز از دیگر مناطق زیبای این روستا است که در بخش بالایی روستا قرار گرفته استرودهای

غارها

چشمه

روستاهای زیبا

قدمت

سرسبزی