70 Views

میناوند ، روستایی در همسایگی قلعه اسماعیلیانروستای میناوند، روستای بالایی باریکان و سرزمین مادری مهرداد میناوند فوتبالیست کشورمان است. میناوندی ها از مردمان ترک زبان طالقان هستند که بر بستر بالایی قلعه تاریخی ارژنگ اسکان گزیده اند. مردمان میناوند در بین روستاهای طالقان به داشتن اتحاد و همبستگی بسیار شهرت دارند.


 


به بزرگان روستا احترام بسیار می گذارند و آنچه بزرگ روستا به آنها بگوید بی چون و چرا می پذیرند. مردمان روستای میناوند آیین های جالبی در شادمانی و ماتم دارند. جمعیت این روستا زیاد است. در آیین های عروسی، تمامی اهل روستا حضور می یابند و داماد از ابتدای مجلس تا پایان آن به احترام مهمانان روی پا می ایستد.


 


روستای میناوند از مسیر جاده باریکان می گذرد و بر فراز منطقه ای کوهستانی قرار گرفته و آخرین روستا در این نقطه است. آب و هوای خوب و دشت های وسیع کوهستانی و مناظر بکر کوهستان از جمله چشم اندازهای زیبای میناوند هستند. یک اردوگاه تفریحی نیز در نزدیکی میناوند دایر شده که مکان خوبی برای استراحت ورزشکاران و حتی علاقه مندان به کوهپیمایی است. چند جاذبه تاریخی طالقان :


بقعه امامزاده میرسعید در حسنجون 


این بقعه که متعلق به قاضی میرسعید بن سید علاالدین الحسینی از نوادگان امام محمد باقر (ع) است، در یکی از زیباترین مناطق کوهستانی طالقان در ضلع غربی روستای حسنجون و سیدآباد واقع شده است. این بنا فاقد گلدسته، دارای گنبد و همچنین سنگ قبر است و تاریخ اولیه بنای آن به قرن نهم و دهم هجری بازمی گردد. براساس کتیبه سنگ قبر، امامزاده قاضی میرسعید در سال 926 هجری قمری می زیست.بقعه امامزادگان موسی و سلیم در آسفاران این امامزادگان یکی موسی از اعقاب امام محمد تقی (ع) و دیگری سلیم از نوادگان امام جعفر صادق (ع) است که بقعه آنها در روستای آسفاران واقع شده است. بنای اولیه این بقعه متعلق به قرن هفتم یا هشتم هجری است. حرم امامزادگان نیز دارای ضریح چوبی است که گنبد آن اخیرا مورد مرمت قرار گرفته است. پیرامون بقعه را نیز قبرستان عمومی با انبوه درختان تنومند و بلند در برگرفته است.
حمام شهرک 


این حمام در شهر طالقان واقع شده و دارای سنگ نبشته ای است که تاریخ ساخت آن را 1261 هجری قمری ذکر کرده است. این بنا از آجر، سنگ و آهک ساخته شده و دارای سربینه و خزینه است. طاق های حمام گنبدی است و بخشی از بنا توسط اداره میراث فرهنگی مرمت و بازسازی شده

است.


 
حمام قدیمی

امامزاده ها

درخت

طبیعت