276 Views
2018 May 13NewsCulturalTourism
img

سلام .

دراین مقاله میخوام قسمتی از جاذبه های دیدنی و بکر استان طالقان رو بهتون نشون بدم ولی این استان وسعت بالای دارد به همین دلیل در چند مقاله برای شما معرفی میکنمش


گردشگری در طبیعت زیبای روستای طالقان


طبیعت روح نواز طالقان به عنوان یکی از مهمترین جاذبه های استان البرز گردشگران بسیاری را از مناطق مختلف کشور به سوی خود جذب می کنند. منطقه ییلاقی طالقان با مردمانی مهربان، مهمان نواز و فرهنگ دوست در میان کوه های برف گیر البرز از غرب ارتفاعات کندوان تا 40 کیلومتری شرق قزوین دامن گسترده است.


اردیبهشت که از راه برسد، طالقان یکپارچه سبزپوش است؛ منطقه ای زیبا و منحصر به فرد که یکی از مکان های دیدنی برای گشت و گذار در بهار است. طالقان با جاذبه های طبیعی مختلفش، با دریاچه و کوه های پیرامونش، با روستاهای زیبا و تاریخی اطرافش، بهترین جا برای رکاب زدن در کنار طبیعت بهاری است. منطقه کوهستانی طالقان در 90 کیلومتری از شهر کرج قرار گرفته و به تهران هم نزدیک است .


اگر تصمیم دارید آخر هفته از شهر بیرون بزنید، هوای تازه طبیعت را در سینه جای دهید و خستگی یک هفته کار و روزمرگی را از جان بیرون کنید سفر به طالقان و گشت و گذار در کوچه باغ های سرشار از آرامش آن پیشنهادی است که نمی توان به راحتی از آن گذشت.


طالقان در منتهی الیه شمال غرب استان البرز در دره سرسبزی واقع شده است. شرقی ترین نقطه طالقان روستای گراب و گردنه عسلک است که به جاده چالوسمی رسد و غربی ترین نقطه آن روستای پرگه و گردنه انگه است که به الموت و استان قزوین ختم می شود.


تصاویری از روستای زیبای طالقان


طالقان 80 روستای فعال دارد که بسیاری از آنها یا در حاشیه رودخانه شاهرود یا در دامنه رشته کوه البرز قرار دارند. بررسی های باستان شناسی در طالقان آثاری از هزاره دوم و اول پیش از میلاد را مشخص کرده اند. طالقان سکونتگاه اقوام مهاجرشمالی بود، ولی در متون تاریخی در نوشته های آرتور کریستین سن از محلی به نام «شهرگ» در ولایت «مورتا»، جنوب دیلم نام برده اند.بنابراین در متون تاریخی، نام طالقان به طور مستقیم نیامده است.


 


برخی باستان شناس ها با بررسی مناطقی از مازندراناحتمال داده اند که طالقان در دوره ساسانی، بخشی از قلمرو «آل گشنسب» و «آل قارن» بوده باشد. وجود مدنیت در طالقان را به دوره هخامنشیان و حتی مادها نسبت داده اند. اما تاریخ طالقان از دوره ساسانی به دلیل جنگ های سخت اعراب با ایران در مناطق کوهستانی دیلمیان که قزوین و طالقان را نیز شامل می شد شکل جدی تر به خود گرفته است. مغول ها که به ایران رسیدند جنگی سخت میان آنها با مردمان طالقان در گرفت تا آنجا که برخی ساکنان طالقان در وصف نبرد مردمان این منطقه با مغول ها می گویند نبرد با مغولان چنان طولانی وسخت بود که از کشتار و خونریزی، رودخانه شاهرود به سرخی گرایید.


 


تصاویری از روستای زیبای طالقان


طالقان در دوران اسماعیلیان نیز شهرت بسیار داشت و نبردهای سختی میان اسماعیلیان و سلجوقی ها و در همان دوره مرعشیان و مغولان در این نقطه از کشور در گرفت. قلعه مهم اسماعیلیان بر فراز قله ارژنگ با اشراف کامل بر مناطق وسیع در طالقان قرار داشت. راه دسترسی به قله ارژنگ از دو روستای میناوند و باریکان امکانپذیر است، اما طی سال های گذشته قلعه اسماعیلیان بر فراز این قله به شدت تخریب شده است.


 


از میان شاهان قاجار، ناصرالدین شاه علاقه زیادی به طالقان و مردمان این خطه داشت. ناصرالدین شاه در سال 1301 هجری قمری در سفری از رودبارک کلاردشت به پراچان در طالقان شرح این سفر را در منابع قاجاری به ثبت رساند. طالقان اکنون از نقاط زیبای طبیعت گردی به ویژه برای علاقه مندان به نقاط کوهستانی تعریف شده است. بر همین اساس کوهنوردان زیادی رشته کوه های البرز در طالقان را مسیری مناسب برای صعودهای چند روزه به سمت چالوس یا الموت در قزوین انتخاب می کنند.


 


این منطقه اکنون 126 اثر تاریخی - معنوی و طبیعی ثبت شده در فهرست آثار ملی و 12 روستای هدف گردشگری دارد. این سرزمین کوهستانی همچنین از سه بخش پایین طالقان، مرکزی و بالا طالقان تشکیل شده است. برای سفر به این منطقه با نزدیک به دو ساعت رانندگی در بزرگراه تهران – قزوین می توانید با عبور از شهر آبیک به ورودی طالقان و کوهستان های سرسبز و ارتفاعات زیبای این منطقه برسید و سفر یک روزه خوبی را تجربه کنید.کوهستان

رودهای خروشان

سرسبزی

میدان نبرد

قدمت بالا