466 Views
2018 Jan 21cooking
imgحلوا نوعی شیرینی معروف ایرانی است. حلوا انواع مختلفی دارد و برحسب نوع آن ممکن است برخی مواقع به عنوان شیرینی برخی مواقع به عنوان دسر یا برخی موارد نیز در پخت یک غذا یا شیرینی دیگر مورد استفاده قرار گیرد. به‌طور مثال در پخت و تهیه رنگینک از حلوای آرد یا همان حلوای سیاه یا تره حلوا استفاده می‌شود.


از انواع مشهور حلوا می‌توان به حلواتره، حلواشکری، حلواهویج، حلواگردوئی، حلواارده، حلوادرورنگ و غیره اشاره کرد.

با وجود اینکه حلوا انواع بسیار زیاد و مختلفی دارد ولیکن هرجا صحبت از حلوا می‌شود فکر افراد به سمت همان حلوای آرد می‌رود که برای فاتحه خواندن بر سر مزار و سنگ قبر مردگان پخش می‌شود، می‌رود.

مواد اولیه تهیه حلوا برحسب نوع آن مختلف است. برای نمونه حلوای آرد گندم از مخلوط شدن آرد سفید گندم با روغن آفتابگردان و شیره انگور و هل و گلاب و مغز پسته و زعفران و به جای شیره می‌توان شکر استفاده کرد بر روی آتش شدید به دست می‌آید.

در ادامه با ما باشید تا طرز تهیه و مواد لازم برای درست کردن حلوا را به شما آموزش دهیم


مواد لازم برای تهیه ی حلوا زعفرانی

• آرد 1 لیوان

• روغن 1/2 لیوان

• شکر 3/4 لیوان

• مجموع آب ، زعفران آب کرده و گلاب 1 لیوان ( این سه مورد رو به هر نسبتی دوست داشتین با هم مخلوط کنین اما دقت کنید که مجموعشون باید 1 لیوان بشه )

ابتدا زعفرون را برای شهد حلوا درست میکنیم چند تا یخ بر میداریم و زعفرون ها را روی میگذاریم و اجازه دهید تا یخ اب شضود تا عفرون اب کرده خوشرنگی داشته باشید بعد از اب شدن یخ ،زعفران اب کرده رو با گلاب و اگه دوست داشتین با کمی کنید تا اندازهی یک لیوان شود این یک لیوان موتد را یا شکر داخل یه ظرف بریزد و انقدر هم میزنیم تا شکر حل شود و نیازی به حرارت دادن نیست اگه چند تا دونه شکر باقی ماند نگران نگران نشوید مشکلی ÷یش نمیاید

پس از ان ظرفی به اندازه ی دوبرابر مواد حلوا را گرفته و کمی رغن در داخل ان میریزیم زمانی که روغن گرم شد ارد را به ان اضافه میکنیم و با حرارت خیلی کم مرتب ان را هم میزنیم تا کم کم ارد رنگش تغییر کند

از نشونه های تفت خوردن آرد در روغن تغییر رنگشه که قهوه ای خیلی ملایمی میشه و عطر خوش اون که فضای خونه رو پر میکنه. من با حرارت خیلی کم این کار رو انجام دادم و 45 دقیقه طول کشید.

بعد اینکه آرد تفت خورد شهد رو کم کم به مواد اضافه کنید و مرتب هم بزنید.

این کار رو تا جایی ادامه بدید که مواد حلوا داخل ظرف به راحتی هم بخوره و به دیواره ی ظرف نچسبد

حلو ا اماده است نوش جان


حلوا