1865 Views
2018 Jan 17cooking
img

ذرت مکزیکی Esquites از خوردنی‌های بسیار پرطرفدار در سراسر کشور مکزیک است که توسط دکه‌ها و مغازه‌های فروشنده ذرت عرضه می‌شود.

طرز تهیه این پیش غذا در مکزیک

در مکزیک ذرت مکزیکی از دانه‌های پخته شده ذرت در آب جوش، به همراه نمک، پیاز، گیاهی به نام چای مکزیکی Epazote و سایر ادویه گیاهی معطر تهیه می‌شود که بنا بر ذائقه به آن آب لیموترش، سس مایونز، فلفل تند و پنیر رنده شده نیز افزوده می‌گردد.

ذرت مکزیکی در ایران

در ایران نیز ذرت مکزیکی از تنقلات پرطرفدار است که در کیوسکهای مخصوصی به صورت تازه به فروش می‌رسد. با اینکه این خوردنی با نام ذرت مکزیکی در ایران شناخته شده و فروخته می‌شود، ولی طرز تهیه آن در ایران کمی متفاوت است، به این صورت که در دستور پخت آن عموماً کره، قارچ، پودرسیر، پودرآویشن و یا روغن زیتون و حتی کالباس نیز به‌کارمی‌رود.

عرضه ذرتهای مکزیکی در ایران از ابتکارات مجید بحرینی فارغ‌التحصیل رشته کشاورزی است. به گفته وی: «تنها کشوری که در جهان مردم آن از این ذرت بسیار استفاده می‌کنند، کشور مکزیک است و به علت اینکه شیوه استفاده از آن در ایران بسیار شبیه به کشور مکزیک است در بین مردم به عنوان ذرت مکزیکی شناخته شده‌است>>.

 در ادامه با ما باشید تا طرز تهیه و مواد لازم برای درست کردن ذرت مکزیکی را به شما آموزش دهیم


مواد لازم برای تهیه ذرت مکزیکی

300 گرم ذرت پخته یخ زده یا کنسرو ذرت

100 گرم پنیر پیتزا

10 گرم کره

1 قاشق غذاخوری سس مایونز

1 قاشق مربا خوری پودر آویشن

نمک و فلفل به مقدار لازم


مراحل تهیه ذرت مکزیکی

برای تهیه ذرت مکزیکی از کنسرو یا از ذرت های پخته یخ زده که در فروشگاه ها موجوداست استفاده کرد.

ابتدا ذرت پخته یا کنسرو ذرتمون رو با کمی نمک و فلفل بدون روغن داخل یه قابلمه نچسب ریخته و روی حرارت تفتش میدهیم تا آب اضافه ذرت گرفته شود. این کار به خوش طعم تر شدن ذرت مکزیکیمون خیلی کمک میکند

حالا داخل یه قابلمه بزرگ آب میریزیم و میذاریم تا جوش بیاد و بعد یه کاسه نشکن رو توش میذاریم و کره رو داخل کاسه میریزیم تا آب شود.

وقتی کره آب شد. ذرتی که آبش کاملا کشیده شده، سس مایونز و آویشن رو بهش اضافه میکنیم.

حالا مواد رو با هم مخلوط کرده و میذاریم تا با حرارت آب جوش گرم بشوند.

وقتی موادمون خوب داغ شدن پنیر پیتزا رو اضافه میکینم.

در نهایت شروع به هم زدن موادمون میکنیم تا پنیر آب شده و مخلوط هم کشدارشود

حالا ذرتمان آماده است نوش جان


ذرت مکزیکی

آشپزی