45 Views
2018 Jan 06NewsCultural
img

بسیاری از دوستدارن سینما شاهین شجری کهن را با نقدهای زیبایش می شناسند. منتقدی که با وجود سن و سال کم اما همیشه حرفهای جالبی برای گفتن در مورد دنیای سینمای ایران دارد. 

آقای شجری کهن در تازه ترین اظهار نظرش در رابطه با فیلم های حاضر در جشنواره سی و ششم فیلم فجر گفت عقیده دارد که امسال بیش از نام فیلمسازان، به کیفیت آثار و تحویل به موقع آثار به دبیرخانه جشنواره تاکید شده است.

وی در مصاحبه ای که امروز در سایت رسمی جشنواره فیلم فجر منتشر شده است گفت: هر جشنواره‌ای به نام‌های سرشناس نیاز دارد. اگر به جشنواره‌های جهانی دقت کنید، حضور سلبریتی‌ها و بازیگران سرشناس موجب توجه عمومی بیشتر به سمت جشنواره می‌شود. به هر حال از لحاظ اعتباری حضور فیلمسازان مطرح باعث گرم شدن تنور جشنواره می‌شود، ولی طبعا سازوکار و قانون جشنواره مهم‌تر از هر اسم و امضایی است.

وی معتقد است اینکه بتوانیم یک چارچوب قانونی تعریف کنیم و تا پایان در محدوده آن قانون تعریف شده پایدار بمانیم به وزن و اعتبار جشنواره فیلم فجر اضافه می‌کند.آقای شجری کهن در ادامه افزود: شاید جشنواره ما در طول سه دهه اخیر به دلیل همین انعطاف نشان دادن‌ها و دور زدن قوانین از پیش اعلام شده، تا این که حضور چهره‌های سرشناس به آن چیزی اضافه کند و پرستیژ بیاورد، لطمه حیثیتی بیشتری به آن زده است.

شجری‌کهن گفت: در نهایت فکر می‌کنم که در عین اینکه باید قبول کرد که فیلمسازان قدیمی و صاحب نام هم با آثارشان و هم نقص حضورشان به رونق جشنواره‌ای مثل جشنواره فجر کمک می‌کنند ولی اینکه بتوانیم یک چارچوب قانونی تعریف کنیم و تا پایان در محدوده آن قانون تعریف شده پایدار بمانیم به وزن و اعتبار جشنواره اضافه می‌کند.از غایبان بزرگ این دوره جشنواره می توان به:


«خودسر» (کمال تبریزی)،

«حکایت دریا» (بهمن فرمان آرا)،

«سال دوم دانشکده من» (رسول صدرعاملی)،

«آشغال های دوست داشتنی» (محسن امیریوسفی)،

«ما شما را دوست داریم خانم یایا» (عبد الرضا کاهانی)،

«خوک» (مانی حقیقی)


اشاره کرد.


سی و ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر از 12 تا 22 بهمن 1396 در تهران برگزار خواهد شد.


جشنواره فیلم فجر

فجر 1396

فجر سی و ششم

فجر

غایبان

نقد

منتقد

جشنواره