105 Views
2018 Jun 01technology
img

اخیرا وجود مشکلی در اپلیکیشن گوگل جنجال‌های زیادی در فضای مجازی به راه انداخته است. همانطور که می‌دانید، توسعه‌دهندگان، خصوصا آن‌هایی که بازی‌ موبایل می‌سازند به خاطر پنهان کردن قابلیت‌هایی عموما بی‌ مصرف اما غافلگیرکننده به نام Easter Egg در محصولات خود شهرت دارند.

رفتاری که اخیرا در اپلیکیشن جستجوی گوگل دیده شده هم در نظر اول شبیه به یک ایستر اگ می‌ماند، اما با یک تفاوت بسیار فاحش: سورپرایز گوگل اطلاعات خصوصی شما را برای افراد دیگر فاش می‌کند. این موضوع که به نظر می‌رسد یک باگ اساسی باشد، فضایی فراهم کرده که هر کس با گرفتن گوشی شما در دست بتواند از طریق اپلیکیشن گوگل به تاریخچه پیامک‌هایتان دسترسی پیدا کند.

یکی از کاربران ردیت به نام Krizastro ادعا می‌کند که این باگ را در اپلیکیشن گوگل کشف کرده است. ظاهرا این فرد هنگام جستجوی عبارت “the1975.com” در اپلیکیشن، یک نقطه اضافی جلوی 5 گذاشته و عبارت به شکل “the1975..com” درآمده است. اما همان یک نقطه اضافی کافی بوده تا گوگل در عوض جستجوی در اینترنت، کل تاریخچه پیامک‌های گوشی را به نمایش درآورد.

ضمنا بعضی کاربران ردیت کلمات دیگری را هم کشف کرده‌اند که موجب فاش کردن پیامک‌ها می‌شوند:

– Vizela viagens

– Vizel viagens

– Izela viagens

– Zela viagens

با نوشتن هر کدام از عبارت‌های بالا در نوار جستجوی اپ گوگل، شاهد نمایش آخرین پیامک‌های موجود در اینباکس خود خواهید بود که دلیل این مشکل عجیب هنوز برای هیچ کس مشخص نشده است. اما احتمالا با دسترسی مستقیم اپلیکیشن گوگل به پیامک‌ها ارتباط مستقیمی دارد.

گوگل هنوز نسبت به این باگ واکنشی نشان نداده، اما تا ارائه به‌روزرسانی و رفع مشکل می‌توانید با یک راهکار ساده جلوی لو رفتن پیامک‌هایتان را بگیرید. کافیست در تنظیمات اندروید وارد صفحه مخصوص اپلیکیشن گوگل و قسمت دسترسی‌های آن شده و دسترسی به پیامک‌ها را غیر فعال کنید. در این صورت دیگر شاهد این باگ نخواهید بود.

باگ

اپلیکیشن

گوگل