224 Views
2018 Jan 04Newstechnology
img

گوگل همچنان از حفره های مالیاتی استفاده می کند تا میلیاردها دلار از درآمدش را بدون پرداخت مالیات در خارج از کشور ذخیره کند. 

بر اساس گزارش بلومبرگ، گوگل در سال 2016 با استفاده از حفره های مالیاتی توانست 16 میلیارد یورو از سرمایه اش را به ایرلند، هلند و برمودا منتقل کند و از این طریق از زیر بار پرداخت حدود 3.7 میلیارد دلار مالیات فرار کند. این گزارش به نقل از اطلاعات ثبت شده در مراجع قانونی در هلند، توضیح میدهد که چگونه گوگل همچنان از حفره های مالیاتی موسوم به «Double Irish» و «Dutch Sandwich» برای کاهش مالیات بر درآمد خارجی خود استفاده می کند. در سال 2016 گوگل توانست هفت درصد بیشتر از سال قبل از آن در پرداخت مالیات صرفه جویی کند.

گوگل در بیانیه ای به بلومبرگ گفت: ما تمام مالیات ها را بر اساس قوانین مالیاتی هر کشوری که در آن فعالیت می کنیم، می پردازیم. ما همچنان متعهد به کمک به رشد اکوسیستم آنلاین هستیم.اپل نیز اخیرا توسط اتحادیه اروپا موظف به پرداخت میلیاردها دلار به عنوان مالیات به دولت ایرلند شد. گوگل با استفاده از حفره های مالیاتی عجیب و غریب، به خروج درآمدش از کشور می کند. مقصد این پول ها ایرلند، هلند و برمودا است که نرخ مالیات بر درآمد شرکت در آنها صفر است.

گوگل این کار را به کمک یک شرکت پوششی در ایرلند، که وظیفه اش جمع آوری درآمدهای خارجی است، و یک شرکت تابعه هلندی که وظیفه نگهداری این درآمد را برعهده دارد و یک شرکت پوششی ایرلندی، که به طور فیزیکی در برمودا واقع شده است و از طرف گوگل مجوز دارد تا دارایی های گوگل را به عنوان درآمد خودش گزارش دهد، انجام می دهد. گوگل در گذشته به طور مداوم درآمدش را به این طریق منتقل می کرده است. ایرلند در سال 2014 اعلام کرد که این حفره های مالیاتی را پس از بررسی های دقیق نظارتی تا سال 2015 خواهد بست، اما بعدها زمان بسته شدن حفره های مالیاتی برای شرکت ها تا سال 2020 تمدید شد. این به معنای اعطای حق قانونی به گوگل برای ادامه بهره برداری از این حفره ها برای سه سال دیگر است. طبق گزارشات، درآمد گوگل در خارج از ایالات متحده 60.7 میلیارد دلار است که هنوز حاضر نشده است آن را به کشور بازگرداند زیرا بر اساس قوانین ایالات متحده در رابطه با شرکت ها، حدود 35 درصد آن را بایستی به عنوان مالیات به دولت بپردازد. این بدان معنی است که پول باید در خارج از کشور باقی بماند. با این حال، اجرای این طرح ممکن است در ماهها و سالهای آینده تغییر کند، چرا که قانون مالیاتی جدیدی که توسط پارلمان و سنا در ماه گذشته به تصویب رسیده است، به نفع شرکت ها و افراد ثروتمند است. قانون جدید مقررات مالیاتی مالیات سود خارجی شرکت ها را کاهش می دهد و شرکت ها را ترغیب می کند تا پولهایشان را به کشور بازگردانند.

این به این معناست که اپل، گوگل و دیگر شرکت ها ممکن است پول بیشتری به کشور بیاورند، اما هنوز هم از مزایای بیشماری که این حفره های مالیاتی در دهه های گذشته برای آن ها فراهم کرده اند بهره می برند. البته، هیچ تضمین مشخصی وجود ندارد که شرکت ها این پول را صرف گسترش تولید داخلی، استخدام افراد و یا هر کار دیگری کنند که برای آمریکا مفید باشد.


Google

tax

Apple

گوگل

مالیات

فرار مالیاتی

حفره مالیاتی

اپل