65 Views
2018 Apr 08Newstechnology
img

سه هفته پس از اینکه فیس بوک شرکت کمبریج آنالیتیکا را به دلیل سوء استفاده از اطلاعات ۸۷ میلیون کاربر این شبکه اجتماعی تحریم کرد، گام بزرگ بعدی برای اصلاحات را در این زمینه برداشت. اینبار شرکت AggregateIQ (یک شرکت تبلیغاتی و تحلیلی کانادایی) هدف اصلاحات فیس بوک قرار گرفت. کریستوفر وایلی از کمبریج آنالیتیکا می گوید که کمبریج آنالیتیکا و این شرکت کانادایی هر دو به یک شرکت مادر به نام SCL ارتباط داشته اند.فیس بوک در بیانیه ای گفته است: گزارش های اخیر نشان داده است که شرکت AggregateIQ ممکن است به SCL وابسته باشد و درنتیجه ممکن است به صورت غیر قانونی به اطلاعات کاربران فیس بوک دسترسی پیدا کرده باشد. ما این شرکت را به فهرستی از شرکتهایی که در طول فرایند تحقیق و تفحص در این زمینه از خدمات رسانی تعلیق شده اند اضافه نموده ایم. این خبر ابتدا توسط یک سایت خبری تحقیقاتی کانادایی به نام National Observer منتشر شد.

در وب سایت شرکت AggregateIQ اعلام شده است که این شرکت هیچ ارتباطی با کمبریج آنالیتیکا یا SCL ندارد و هرگز به صورت غیرقانونی پروفایل های کاربران فیس بوک دسترسی نداشته است. کمبریج آنالیتیکا نیز اعلام کرده است که اتهامات علیه این شرکت نادرست است و این شرکت فعالیت غیرقانونی نداشته است.

این جدیدترین تلاش غول شبکه های اجتماعی برای ایجاد اصلاحات اساسی است که در پی از دست دادن کنترل اطلاعات میلیونها نفر از کاربرانش تحت فشار عمومی قرار گرفته است. این رسوایی گسترده موجب شده است که طرفداران حقوق بشر و کاربران این شبکه از قانونگذاران و مسئولان قضایی بخواهند تا فیس بوک را تحت پیگرد قرار دهند. مارک زوکربرگ، بنیانگذار و مدیر عامل فیس بوک، گفته است که وی تازه متوجه شده است که خوش بینی بیش از حدش باعث شده است تا شرکت های مخرب بتوانند از خدمات این شبکه اجتماعی سوء استفاده کنند.

گفته شده است که شرکت کمبریج آنالیتیکا در طی انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده برای ترامپ و کمپین انتخاباتی اش کار می کرده است. استیو بنون، استراتژیست سابق ترامپ نیز با این شرکت در ارتباط بوده است.در عین حال، گفته می شود شرکت AggregateIQ در فرایند جدا شدن انگلیس از اتحادیه اروپا نقش داشته است.

اقدام اخیر فیس بوک در برابر AggregateIQ نیز فقط چند روز پیش از آن که زوکربرگ در جلسات دادگاه در Capitol Hill حاضر شود انجام شده است. قرار است زوکربرگ در این دادگاه در مقابل قانونگذاران سنا و مجلس نمایندگان در مورد رسوایی گسترده فیسبوک توضیح دهد.

در عین حال، فیس بوک اعلام کرد که این شرکت در حال بررسی سوابق فعالیت های سایر شرکت ها است تا شرکت های سوء استفاده کننده از خدمات این شبکه اجتماعی را بیاید.

ساندبرگ در مصاحبه با BuzzFeed در روز پنج شنبه، با اشاره به تلاش ها برای اطلاع رسانی عمومی روند تحقیقات، گفت: ما همچنان در تلاشیم تا شرکت های مشابه با کمبریج آنالیتیکا را پیدا کنیم و آنها را به افکار عمومی معرفی کنیم.


فیس بوک

aggregateiq

scl

کمبریج

آنالیتیکا