138 Views
2018 Mar 18Newstechnology
img

فیس بوک در روز جمعه اعلام کرد که یک شرکت تحلیلی داده وابسته به کمپین انتخاباتی ریاست جمهوری دونالد ترامپ را از سرویس خود به حالت تعلیق در آورده است. مسئولان فیس بوک ادعا می کنند که شرکت مذکور از اطلاعات مربوط به صدها هزار نفر از کاربران این شبکه اجتماعی سوء استفاده کرده است.

این شبکه اجتماعی گفت که چند روز پیش متوجه شدیم که شرکت کمبریج آنالیتیکا، شرکتی که در میان سایر فعالیت هایش به ارسال پیام های سیاسی به افراد آنلاین نیز کمک می کند، اطلاعاتی از کاربران فیس بوک را مورد سوء استفاده قرار داده است. اطلاعاتی از قبیل شهری که کاربران گفته اند در آن زندگی می کنند، محتوای مورد علاقه آنها و اطلاعات مربوط به دوستانشان. ما این اطلاعات را از نرم افزاری موسوم به thisisyourdigitallife که توسط الکساندر کوگان، مدرس دانشگاه کمبریج، ساخته شده است، گرفته ایم.فیس بوک گفت که در سال 2015، زمانی که برای اولین بار متوجه شده است که داده های کاربرانش به سایر شرکت ها مانند کمبریج آنالیتیکا منتقل شده بود، از آنها خواست که تایید کنند که این اطلاعات از بین رفته است. شرکت کمبریج آنالیتیکا متهم به دروغگویی است.

پل گروال، یکی از نمایندگان فیس بوک و مشاور عمومی این شرکت، در بیانیه ای گفت: چند روز پیش، ما گزارش هایی را دریافت کردیم مبنی بر این که بر خلاف تاییدهایی که شرکت کمبریج آنالیتیکا در مورد از بین رفتن این داده ها به ما داده بود، هنوز تمامی این داده ها حذف نشده است. ما به شدت در تلاشیم تا صحت این گزارشات را مشخص کنیم.

این اقدام فیس بوک ما را به یاد جریانات دیگری که در رابطه با انتخابات 2016 آمریکا رخ داده است می اندازد. مدتهاست که روسیه به دلیل اقدامات وسیع برای تغییر نتایج انتخابات ایالات متحده زیر ذره بین سازمان امنیت داخلی آمریکا و پلیس FBI قرار دارد. در همین راستا تعدادی از افراد و نهادهای روس که اقدام به سوء استفاده از توییتر، فیس بوک، ردیت، و سایر شبکه های مجازی کرده بودند تحت تحریم های ایالات متحده قرار گرفتند. تحقیقات کنگره آمریکا و FBI در این مورد همچنان ادامه دارد.
اگرچه تمرکز کنگره و FBI بیشتر بر روسیه است، اما همچنین کمپین ریاست جمهوری ترامپ را نیز تحت بررسی قرار داده اند. این کمپین شرکت کمبریج آنالیتیکا را برای اجرای عملیات داده ها استخدام کرده است. در اواخر سال گذشته، وال استریت ژورنال گزارش داد که از این شرکت خواسته شده است تا اسناد مربوطه را به تیم بازرسی ویژه رابرت مولر، که در حال بررسی دخالت در انتخابات 2016 آمریکا است، تحویل دهد.

در حال حاضر فیس بوک می گوید که گزارش هایی دریافت کرده است مبنی بر اینکه کمبریج آنالیتیکا اطلاعات بیش از 250 هزار نفر از کاربران این شبکه اجتماعی را مورد سوء استفاده قرار داده است.

فیس بوک اعلام کرد: ما متعهد هستیم که سیاست های خود را برای محافظت از اطلاعات مردم با دقت و شدت اجرا کنیم. ما اکنون در حال بررسی برنامه های خود هستیم تا اطمینان حاصل کنیم که سیاست های ما را نقض نمی کنند. ما در صورت لزوم به اقدامات قانونی دست خواهیم زد تا افراد و شرکت های گناهکار تحت پیگرد قانونی قرار گیرند.

در روز شنبه، کمبریج آنالیتیکا در توییتر اعلام کرد که فعالیت هایش کاملا مطابق با سیاست ها و قوانین سرویس فیس بوک است و این شرکت هیچگونه اطلاعاتی از پروفایل های فیس بوک را نگهداری و یا سوء استفاده نکرده است. این شرکت همچنین به بیانیه ای در مورد این موضوع در وب سایت خود اشاره کرده است.در بخشی از بیانیه کمبریج آنالیتیکا آمده است: شرکت کمبریج آنالیتیکا داده های مورد نظر را حذف کرده است و تنها از داده هایی استفاده می کند که به صورت قانونی و به طور منصفانه به دست آمده باشند.

این بیانیه همچنین می گوید که سیاست های حفاظت از اطلاعات این شرکت مطابق با قوانین ایالات متحده، مجامع بین المللی، اتحادیه اروپا و مقررات ملی است.


ترامپ

فیس بوک