127 Views
2018 Mar 04Newstechnology
img

خالکوبی هایی بر روی بدن دو مومیایی مصری یافت شده است که نشان می دهد قدمت عمل خالکوبی از آنچه بشر تصور می کرده است 1000 سال قدیمی تر است.
مومیایی های مذکور در موزه بریتانیا در لندن نگهداری می شوند. جوهر موجود بر روی پوست این مومیایی ها با کمک تصویربرداری مادون قرمز با دوربین پیشرفته Lumix DMC ZS19 محصول شرکت پاناسونیک تشخیص داده شده است.
دانیل آنتوین، مسئول بخش آنتروپولوژی فیزیکی موزه بریتانیا، در بیانیه ای که در این هفته در مورد این یافته ها در ژورنال علوم باستان شناسی منتشر شده است چنین گفت: باور نکردنی است، این یافته نشان می دهد که قدمت خالکوبی بر خلاف آنچه از آثار باستانی آفریقا تصور میشد قدیمی تر بوده و به بیش از 5000 سال قبل باز می گردد.این دو مومیایی، که یک مرد و یک زن هستند، از شهری در مجاورت رود نیل موسوم به «گبلین» کشف شده اند که منطقه ای بسیار گرم و خشک بوده است. بدن برخی از ساکنان این شهر باستانی کاملا دست نخورده باقی مانده است. در حالی که علم باستان شناسی نشان می داد که خالکوبی های انسانی به عصر حجر برمیگردند، اما اثبات دقیق این مساله نیاز به حفظ پوست در طول این دوران ها دارد.
یک گاو وحشی و یک گوسفند بربری، در قسمت بالایی بازوی مرد مومیایی خالکوبی شده است. این مومیایی را به نام «مرد گبلین A» می شناسند. جالب اینجاست که این مومیایی از حدود 100 سال پیش که کشف شده است همواره در موزه در معرض نمایش قرار داشته است اما تا به حال کسی نتوانسته بود وجود خالکوبی را بر روی پوست این مومیایی تشخیص دهد و کشف خالکوبی مدیون تکنولوژی تصویربرداری مادون قرمز بوده است که اخیرا برای اسکن این مومیایی مورد استفاده قرار گرفته است. تصویر برداری مادون قرمز نشان داد که دو لکه مجزا بر روی بازوی مرد گبلین A وجود دارد. این خالکوبی مربوط به دو حیوان شاخ دار است که در دوره پیش دینستیک در هنرهای مصری مورد توجه قرار می گرفته است. این تصاویر احتمالا کنایه ای از قدرت و حیله گری هستند.
خالکوبی های موجود بر روی پوست مرد سر قرمز، که انجام سی تی اسکن نشان داده است که در سن 18 تا 21 سالگی در اثر جراحت با یک جسم تیز کشته شده است، سطحی نیستند. این خالکوبی ها با رنگدانه ای بر پایه کربن (احتمالا ساخته شده از دوده) ایجاد شده اند.
خالکوبی های موجود بر روی بدن مومیایی زن، قدیمی ترین نمونه شناخته شده از خالکوبی در زنان است. این خالکوبی ها شامل نقاشی های S شکل که بر روی شانه راست مومیایی قرار گرفته اند و نماد خطی که بر روی قسمت فوقانی بازوی آن قرار دارند هستند. نماد خطی ممکن است نشان دهنده یک ستون خمیده باشد که نماد قدرت و اقتدار است، و شاید هم نشان دهنده یک چوب دستی مخصوص رقص های مذهبی باشد. تصاویر مشابهی را می توان بر روی ظروف سفالی مربوط به دوره پیش دیناستیک نیز یافت.قدیمی ترین نمونه های باقی مانده از خالکوبی ها به اواخر قرن چهارم قبل از میلاد مسیح می رسد و متعلق به بدن مومیایی شده مرد یخی (اوتزی) است. پوست مرد یخی در یخ های آلپ برای مدتهای طولانی بدون تغییر حفظ شده بود. البته خالکوبی های مرد یخی بیشتر هندسی هستند تا تمثیلی.
کشف خالکوبی های شهر گبلین در واقع بخشی از پروژه موزه برای تحقیق در مورد مومیایی های حاضر در این موزه و محیطی است که آنها در آن سکونت داشته اند. در حال حاضر سایر مومیایی های باستانی که طی سالیان دراز به خوبی حفظ شده اند در این فرایند قرار گرفته و برای کشف آثار مربوط به خالکوبی های قدیمی مورد بررسی قرار می گیرند. ممکن است در آینده ای نزدیک خبرهایی مبنی بر کشف خالکوبی های قدیمی تر نیز به گوش برسد.
آنتوین گفت: با کشف خالکوبی های تمثیلی قدیمی ما می توانیم به بررسی فرهنگ بشر در ادوار تاریخی گذشته پرداخته و اطلاعات مهمی در مورد کاربرد و اهمیت خالکوبی در بین مردم در این دوره ها به دست آوریم. این اکتشافات به افزایش درک ما از طیف وسیعی از کاربردهای بالقوه خالکوبی در تمدن مصر باستان کمک می کنند.

خالکوبی

تتو

مصر

باستان