91 Views
2018 Mar 12Newstechnology
img

طبق گزارش خبرگذاری بلومبرگ، شرکت استخراج داده پلانتیر تکنولوژی در یک مناقصه موفق شده است قراردادی با ارتش آمریکا منعقد کند که طبق آن بایستی یک پلتفرم هوش مصنوعی را برای آن طراحی کند. قرار است این پلتفرم جایگزین سیستم قدیمی مورد استفاده توسط ارتش برای جمع آوری و انتشار اطلاعات شود.

بلومبرگ می گوید قرار است ارتش آمریکا طی ده سال آینده در قبال انجام این قرارداد مبلغ 876 میلیون دلار به شرکت پالنتیر و پیمانکار دفاعی Raytheon پرداخت کند تا یک جایگزین برای سیستم زمین مشترک تعمیمی طراحی و اجرا کنند. طبق گفته ارتش ایالات متحده، این سیستم توسط شاخه های مختلف ارتش ایالات متحده برای تفسیر اطلاعات دریافتی از پلتفرم های متنوع (از فضا گرفته تا گل)، استفاده می شود.

میدان های جنگی مناطق پیچیده ای هستند و از زمان جنگ خلیج فارس در سال 1991، ارتش آمریکا همواره نیاز به جمع آوری تمامی منابع اطلاعاتی مختلف (که از طریق اطلاعات، میدان جنگ و یا سیستم های نظارتی به دست می آیند) و یکپارچه سازی آنها به صورتی که برای فرماندهان قابل استفاده باشند را احساس می نموده است. این سیستم از اولین باری که در اواسط دهه 1990 معرفی شد، همواره در حال ارتقاء بوده است و ارتش همواره ابزارهای جدید جمع آوری اطلاعات (مانند پهپادهای بدون سرنشین یا هواپیماهای جدید) را به آن اضافه می کرده است. برخی از سربازانی که از این سیستم استفاده می کنند می گویند این سیستم همگام با تکنولوژی پیشرفت نمی کند و کارایی مناسبی ندارد.مدتی است که شرکت پالنتیر بر سیستم های هوش مصنوعی میدان جنگ تمرکز کرده است و از سال 2012 همواره محصولاتش را در این زمینه تست می کرده است. با وجود این که محصول این شرکت همواره برخی کاستی ها را داشته است اما با این وجود سربازان اعتقاد دارند که استفاده از آن نسبت به سیستم قدیمی آسان تر است و آن را ترجیح می دهند. در سال 2015، ارتش به دنبال پیمانکارانی برای ارتقاء سیستم قدیمی بوده است و شرکت پالنتیر از ارتش شکایت کرده است که این شرکت را به عنوان یکی از پیمانکاران بالقوه به رسمیت نمی شناخته است. یک قاضی در سال 2016 به نفع پالنیتر حکم کرد، و به شرکت اجازه داد تا در مناقصه ای که برای این پروژه انجام شد شرکت کند. این شرکت همچنین در سال 2017 از نیروی دریایی ایالات متحده برای پروسه های تداک آن شکایت کرد که در آن پرونده نیز قاضی به نفع شرکت حکم داد.

شرکت پالانتیر در سال 2004 توسط Thiel و Alex Karp تأسیس شد و در حال حاضر با سازمان های دولتی مختلف، شاخه های نظامی و فرمانداری ها برای جمع آوری عناصر اطلاعاتی برای اجرای قانون و یا اهداف کشف حوادث قرارداد دارد. در سال 2016، اسنادی منتشر شد که نشان می داد این شرکت به صورت غیر رسمی با سازمان حفاظت مرزی و گمرک آمریکا برای ردیابی اطلاعات در مورد مهاجران و مسافران همکاری می کرده است. در حالی که سایت The Verge ماه گذشته گزارش داد که این شرکت به صورت مخفیانه نرم افزار پیش بینی خود را در نیواورلئان آزمایش کرده است.


AI

ارتش

آمریکا

هوش مصنوعی