۵۰ بازدید
۱۷ آذر ۱۳۹۶تکنولوژی
تصویر مطالب

آیا هنوز هم به لپ تاپی که در سال 2008 داشتید فکر می کنید. احتمالا  دیگر امروز از آن استفاده نخواهید کرد. مطمئنا، نوت بوک فعلی شما سبکتر از نسل های قدیمی آن در حدود پنج سال پیش است و در حال حاضر سیستم عامل در حال اجرا بر روی آن ویندوز 8 به جای ویستا و یا لئوپارد در سیستم های قدیمی است، در این مقاله بررسی خواهیم کرد که لپ تاپ های 2018 چه تغییرات اساسی در ظاهر و حالت دارند.

تولید کنندگان به جای حذف لپ تاپ های نسل های قدیم، رایانه های شخصی آینده را به شکل منعطف طراحی می کنند. به عنوان مثال، تبلت ها که از دستگاه های تلفن همراه منعطف تر هستند، طرح های  نازک تر و هیبریدی از آن ها  ویژگی های یک لپ تاپ قابل جدا شدن را ایجاد کرده ست. نوت بوک ها همچنین از پیشرفت های قابل توجه بهره خواهند برد که کنترل چشم و حرکت را در جریان اصلی قرار می دهد. تصور کنید که به دنبال یک برنامه برای اجرا در لپ تاپ میگردید شما با حرکت چشم خود به بالا و پایین به راحتی می توانید این کار را انجام دهید. اما در سال 2018 از لپ تاپ شما چه انتظاری می رود. 

عامل ظاهری: درپوش هایی که قابل جداشدن هستند

یک مطالعه در ماه آوریل پیش بینی کرد که فروش تبلت ها تا سال 2015 از خرید لپ تاپ ها پیشی بگیرد. با وجود این چشم انداز بی نظیر، کارشناسان بر این باورند که صفحه کلید های مرسوم و صفحه نمایش های لولایی به این زودی بازار خود را از دست نخواهد داد. هوارد لکور، مدیر اجرایی Lenovo که در تیم تحقیق و توسعه شرکت فعالیت می کند، درپوش لپ تاپ را با یک پیانو مقایسه می کند. مانند یک نوت بوک، کلیدهای روی پیانو و جعبه نوستالژیک آن به راحتی در ارتباط با دست و چشم ما قرار می گیرند - طراحی که همواره برای کامپیوترها بسیار مهم است. Locker می گوید: "همیشه در انجام کارها به دست هایم و چشمانم به طور همزمان نیاز دارم." "و درپوش یک عامل ظاهری کامل برای لپ تاپ است، با ورود  اطلاعات در پایین و نگاه بصری در بالا و این هرگز نمی تواند تغییر کند. من فکر نمی کنم که نوت بوک بازار خود را از دست بدهد." 

در حالی که برخی از تحلیلگران پیش بینی می کنند که تبلت ها در سال جاری از لپ تاپ ها فراتر می روند، دیگران معتقدند که تجربه تایپ در صفحه تبلت ها نمی توانند جایگزین تجربه تایپ سنتی شود. تام باتلر، مدیر بخش ThinkPad Lenovo، گفت: "هنوز چیزهایی برای تایپ کردن بر روی صفحه کلید وجود دارد که بر روی یک قطعه شیشه ای نمی توان آن را انجام داد. او همچنین اشاره داشت که همه می دانیم که ما فقط با یک صفحه کلید استاندارد میتوانیم به راحتی کار کنیم. در حال حاضر نوآوری هایی وجود خواهد داشت که به گسترش توانایی های تایپ کردن بر روی نمایشگر  تبلت کمک کند، اما داشتن تجربه تایپ بر روی صفحه کلید استاندارد بر روی نمایشگر تبلت می تواند دستاورد بزرگی باشد.

اما این به این معنا نیست که برخی از تغییرات در طراحی نباید مورد انتظار باشد. باتلر گفت نسل اول دستگاه های قابل جدا شدن وارد بازار خواهد شد که به این معنی است که در سال 2018، لپ تاپ هایی با صفحه کلید قابل جابجایی و عملکرد دوگانه لپ تاپ و تبلت به صورت منعطف در اختیار مشتریان قرار بگیرد.


ردیابی اشارات دست

هنگامی که ویندوز 8 اولین بار در سال 2012 وارد بازار شد، نمایشگرهای صفحه نمایش لمسی به سرعت برای نوت بوک ها قابل استفاده شد. طبق گفته IHS، به دلیل کاهش قیمت تقریبا یک چهارم لپ تاپ ها تا سال 2016 از صفحه نمایش لمسی بهره مند خواهند شد. اما نمایشگرهای لمسی تنها زمانی کار خود را شروع می کنند که روش های جدید برای تعامل با رایانه ها ایجاد شود. تا سال 2018،  از چشمانتان برای بازی کردن در رایانه خود و با دست هایتان  برای حرکت در دسکتاپ استفاده می کنید که از راه های متداول برای  تعامل با رایانه خواهد بود. دستگاههایی مانند Kinect مایکروسافت ردیابی اشارات را در صنعت بازیهای رایانه ای محبوب کرده است. برای ردیابی و کنترل اشاره ، یک محیط جمع و جور طراحی شده است که به شما اجازه می دهد همه چیز را  فقط با حرکت انگشتان دست خود اجرا کنید. HP موافقت کرده است که در آینده نزدیک فناوری Leap را به طور مستقیم به لپ تاپ های خود متصل کند. اندی میلر، رئیس و مدیر اجرایی Leap Motion، گفت: "ما فکر می کنیم این چیزی است که به طور ذاتی میتواند مورد نیاز یک لپ تاپ باشد و فضای بالای کامپیوتر شما را تبدیل به عنصری تعاملی می کند. Creative با اینتل همکاری کرد تا وب کم خود را بر پایه فناوری ردیابی اشاره Senz3D در نیمه دوم سال 2014 در داخل نوت بوک های آینده قرار دهد. تکنولوژی مبتنی بر ردیابی اشاره سریع در حال تحول است - به طوری که دستگاه ها حتی می توانند کوچکترین حرکت را در هنگام حرکت به رایانه تشخیص دهند. دوربین جدید Creative Senz3D که در پایان سال 2014  عنوان یک دوربین محیطی در دسترس قرار دارد، دارای تکنولوژی دو لنز است که میدان عمق بیشتری را برای تعامل واقعی و  سه بعدی ایجاد می کند. این به این معنی است که به جای اینکه فقط دست خودتان را به سمت چپ، راست، بالا یا پایین بچرخانید، می توانید به سمت صفحه برسید تا بتوانید اشیاء را در یک بازی بردارید. 

لپ تاپ های آینده احتمالا با دوربین های چندگانه ای که دارای سنسورهای پیشرفته هستند پشتیبانی می شوند. سانجائی پاتل می گوید: "ممکن است دو و یا سه دوربین وجود داشته باشد، ممکن است چهار دوربین هم تعبیه بشود، اما این با دوربینی که بالای لپ تاپ ها دیده می شود تفاوت دارد. مدیر عامل شرکت Personify Inc با اینتل همکاری می کند تا برنامه Personalify Live خود را به دوربین Creative Senz3D تغییر دهد.

لپ تاپ های 2018

ردیابی اشارات

نمایشگر های لمسی