118 Views
2018 Jan 17technology
img
 مدیر اجرایی فیس بوک  مارک زوکربرگ در پست اخیر خود درباره خروج تدریجی اجزاء رسانه از رسانه‌های اجتماعی گفت که با این حرف ضربه سختی به قدرت خودتنظیمی تکنولوژی زد و باید خودش را آماده پرداخت بهای سنگینی برای تکامل چشم‌اندازش ‌کند.
اصل انتقاد زوکربرگ از فیس‌بوک این است که  انتشار ویدئو و محتواهای اجتماعی  در طول چند سال گذشته در فیس‌بوک گسترش‌یافته است و ازآنجایی‌که محتوای اجتماعی بیشتر شامل  پست‌های دوستان و خانواده شما است اکنون تعادل آنچه در   News Feed است از مهم‌ترین کاری که فیس‌بوک می‌تواند انجام دهد – ارتباط با دیگران – تغییر کرده و تعادل بهم خورده است.
تصادفی نیست که درآمد فیس‌بوک نیز طی چند سال اخیر افزایش‌یافته است . به‌طور میانگین فروش فیس‌بوک در سال 2015 تقریباً به 4.5 میلیارد دلار رسید . میانگین درآمد سه‌ماهه اول سال 2017 بیش از دو برابر این مبلغ و حدود 9.2 میلیارد بود . فیس‌بوک نقش رسانه‌های سنتی در خبررسانی برتر را در امریکا از بین برده است .
بر اساس گزارش Pew Research در سال 2014 , 64% بزرگ‌سالان امریکا از فیس‌بوک استفاده می‌کردند و 30 % افراد خبرهای آن را دنبال می‌کردند . تا اواخر  سال 2017 تعداد بزرگ‌سالان به 66% رسید اما سهم کسب خبر از فیس‌بوک به 45% رسید و فیس‌بوک یکی از بزرگ‌ترین پلتفرم‌های خبری امریکا شد  بدون اینکه خبری از خودش منتشر کند. فیس‌بوک از سال 2004 تاکنون فعال است اما پیشگامی آن در بازار رسانه یک پدیده جدید است و مدیران این رسانه اجتماعی خواستار ترویج مطالبی با مفهوم تعاملات اجتماعی هستند و امیدوارند که کاربران کمتر محتواهای تجاری , مارک‌ها و رسانه‌ها را در فیس‌بوک ببینند هرچند این موارد ممکن است باعث کاهش درآمدهای فیس‌بوک شود اما زوکربرگ می‌گوید مخاطبان شادتر برای کسب‌وکار درازمدت مفید هستند.
آنچه در سالهای اخیر صورت گرفته این است که فیس‌بوک ظاهرا کپی Snapchat است  که برنامه های خودش را برای شخصی‌سازی و پارتیشن‌بندی اخباری که به طور حرفه‌ای تولید شده و سرگرمی های بدست آمده از محتوای شخصی روزانه اضافه کرده است . درحالی‌که تیره شدن خطوط بین محتوا سازان حرفه‌ای و دوستان شما یک تجربه جالب اینترنتی بوده که اثرات جانبی عجیب‌وغریبی (مانند اخبار جعلی) ایجاد کرده است باعث شد که ما احساس کنیم باید کار بیشتری برای دوستان خودمان انجام دهیم . بنابراین باید به فکر چاره بود نه اینکه پست " جدایی اجتماع از رسانه " را به‌عنوان یک استراتژی منتشر کنیم .
ما قبلاً موقع خواندن یا تماشای اخبار و دیگر محتواهای حرفه‌ای تبلیغات را می‌دیدیم اما آیا افراد دوست دارند وقتی‌که با دوستان و خانواده خود در حال تعامل هستند تبلیغات ببینند – به‌ویژه تبلیغات هدفمندی که بر اساس اطلاعات جمع‌آوری‌شده از این‌چنین تعاملی تولیدشده است . طبق تحقیقات نظر اکثر افراد در رابطه با حریم شخصی دورنگه داشتن شخص ثالث از ارتباطات آن‌ها با خانواده و دوستانشان است . هم فیس‌بوک و هم Snapchat هر دو کار سختی را برای انجام این کار در پیش خواهند داشت .
حتی اگر ایده کسب درآمد از تعاملات شخصی کاربران از طریق آگهی‌ها به‌طور جهانی پذیرفته شود کاهش اجزای رسانه در رسانه‌های اجتماعی خیلی سخت‌تر از آن خواهد بود که فیس‌بوک و حتی Snapchat مجدداً از ابتدا راه‌اندازی شوند . زیرا بسیاری از کاربران زیر پست‌های زوکربرگ نوشته‌اند که آن‌ها تجربه فیس‌بوکی خودشان را برای تمرکز بر ارائه محتوای حرفه‌ای تنظیم کرده‌اند و در برابر تضعیف این فعالیت مقاومت می‌کنند.
و چطور می‌توان افراد زیادی را که از فیس‌بوک برای روابط عمومی استفاده می‌کنند بدون اینکه صفحات متمرکز بر بازاریابی داشته باشند  را حذف کرد ؟ در اوکراین، فقط یک کشور را انتخاب می‌کنیم، ده‌ها تن از سیاستمداران با رأی‌دهندگان احتمالی خودشان با استفاده از حساب‌های شخصی ارتباط برقرار می‌کنند.  آن‌ها "دوستان"  فراوانی دارند که به‌طور فعال مطالب آن‌ها را لایک کرده و به اشتراک می‌گذارند که شامل مواردی است که از رسانه‌های حرفه‌ای به اشتراک می‌گذارند. روزنامه‌نگاران در همه‌جا باافتخار کار خود را به "دوستانی" نشان می‌دهند که هرگز آن‌ها را  ملاقات نکرده‌اند . آیا فیس‌بوک می‌تواند در این رابطه کاری انجام دهد؟ این سالها ادعاشده است که در این رابطه تلاش می‌کند، اما همه کاربران  فیس‌بوک می‌داند که این تلاش‌ها شکست می‌خورد .
اگر فیس‌بوک واقعاً بخواهد به پوسته " دوستان و خانواده " برگردد که اکنون از برنامه‌ها پرشده است باید از تنظیم‌کننده‌ها استفاده کند و پلت فرم را مجبور به پرداخت هزینه برای اشتراک‌گذاری محتوای جدید کند .
مسئولیت‌پذیری فیس‌بوک در مقابل محتوای هجوآمیز و پیگیری کاربری که آن را منتشر کرده است باعث خروج سریع کسب‌وکار رسانه‌ای از پلت فرم شده و بازنویسی الگوریتم‌های کلیدی و همچنین شناسایی کاربران را بهبود می‌بخشد .
هرچند در غیاب چننین مقرراتی زاکربرگ قصد دارد که اخبار را برای حرفه ای ها بگذارد . شاید این کار فرصت های کسب درآمد جدیدی برای آنها ایجاد کند که اخیرا فیس بوک از آنها گرفته بود .


فیس بوک

Snapchat

facebook