49 Views
2018 Apr 13technology
img

علی‌رغم اینکه هنوز چند روز فاصله با رونمایی رسمی AMD از نسل دوم پردازنده‌های Ryzen و مادربردهای جدید مبتنی بر چیپ ست X470 باقی است، برخی از مادربردها پیش از معرفی لو رفته‌اند.


پیش‌تر شاهد انتشار تصاویر X470 Aorus Gaming 7 بودیم که پرچم‌دار این سری از مادربردهای گیگابایت خواهد بود. این سازنده تایوانی دو مدل مادربرد دیگر به نام‌های X470 Aorus Gaming 5 /WiFi و X470 Aorus Ultra Gaming برای علاقه‌مندان عرضه می‌کند تصاویر آنها را مشاهده می‌کند.  اولی در گونه مختلف عرضه می‌شود که یکی از آنها دارای ماژول ارتباط شبکه به یسیم بوده و با پسوند WiFi قابل تشخیص است. X470 Aorus Ultra Gaming نیز یک مدل مقرون به صرفه‌تر برای گیمرها است. این مادربردهای دارای برخی ویژگی‌های یکسان چون مدار تغذیه با 11 فاز رگلاتور ولتاژ برای SoC هستند اما تفاوت‌هایی نیز دارند.


شکاف‌های توسعه متشکل از سه PCI-Express x16 است که دو شکاف بالایی نسل 3.0 بوده و دارای پهنای گذرگاه مشترک x16 هستند. اما شکاف سوم نسل 2.0 بوده و از چیپ ست X470  منشعب می‌شود. دو شکاف PCIe 2.0 x1 نیز وجود دارد. برای وسایل ذخیره سازی یک جفت شکاف M.2 تعبیه شده که فقط یکی از آنها دارای پهنای باند 32 گیگابیت بر ثانیه است پهنای باند شکاف دومی به 16 گیگابیت بر ثانیه محدودی شود. شش درگاه SATA نیز وجود دارد که دو درگاه آن مستقیماً از SoC گرفته می‌شود اما چهار درگاه دیگر به چیپ ست وصل هستند. درگاه‌های ارتباطی USB شامل هشت USB 3.0 و دو USB 3.1  (یکی از آنها نوع C) است. درگاه شبکه کابلی گیگابیتی تعبیه شده مبتنی بر کنترلر i219-V اینتل است. در بخش صدای آن بورد شاهد راهکار اختصاصی گیگابایت با پردازنده صوتی Realtek ALC1220 با نسبت سیگنال به نویز 120dBA، خازن‌های مخصوص صدا WIMA و تقویت کننده دوقلو هدفون هستیم.


اما از شباهت‌های این دو که بگذریم، مدل Gaming 5 در بخش مدار تغذیه از حرارت گیرهای بهتر بهره می‌برد که توسط یک لوله ناقل حرارت گرما مسی به یکدیگر وصل شده‌اند. در این مدل پوشش پنل پشتی به طور کامل در امتداد طول آن ادامه یافته که ظاهر زیباتری به آن بخشیده است. یکی دیگر از تفاوت‌های این دو شکاف‌های توسعه و DIMM های حافظه تقویت شده توسط پوشش فلزی است.  همچنین مدل Gaming 5 دارای نورپردازی LED است.


به نظر می‌رسد گیگابایت مدل Gaming 3 را حذف کرده باشد و حالا Ultra Gaming یک پله پایین‌تر از مدل Gaming 5 قرار می‌گیرد.

مادربرد

گیگابایت