162 Views
2018 Jan 10Newstechnology
img

مایکروسافت اخیرا پچ های جدیدی در آپدیت ویندوز گنجانده بود که برای مقابله با حفره های امنیتی Spectre و Meltdown طراحی شده بودند اما پس از اینکه خبر رسید برخی از رایانه هایی که از پردازنده های AMD استفاده می کردند پس از نصب این آپدیت دوباره بوت نمی شوند، مایکروسافت ارائه این پچ ها را متوقف کرد. 

در پی این اتفاق مایکروسافت در حال ارائه آپدیت های فوری جدیدی برای کامپیوترهایی است که پس از انجام آخرین به روز رسانی ویندوز بوت نمی شوند.به روز رسانی های اخیر ویندوز حاوی پچ های محافظت کننده در مقابل حفره های امنیتی پردازنده ها موسوم به Spectre و Meltdown بودند. این حفره های امنیتی پردازنده مرکزی رایانه ها را در مقابل حملات هکری آسیب پذیر می کنند. رایانه هایی که قادر به راه اندازی مجدد سیستم نبودند، پردازنده هایی ساخته شده توسط شرکت AMD را در خودشان داشتند. AMD یکی از سه شرکت بزرگ تولید کننده پردازنده های مرکزی است که تراشه های تولید شده توسط آنها تحت تاثیر حفره امنیتی Spectre قرار دارند.

مایکروسافت در وب سایت پشتیبانی خود اعلام کرد که متوقف شدن به روز رسانی ویندوز موقتی است.

این شرکت گفت: مایکروسافت به همراه AMD در پی یافتن راه حل این مسئله است و به روز رسانی های امنیتی سیستم عامل ویندوز برای دستگاه های آسیب دیده AMD را در اسرع وقت ارائه می کند.

شرکت AMD نیز در بیانیه ای اعلام کرد که با همکاری مایکروسافت در اولین فرصت ممکن آپدیت های تست شده ای را در اختیار کاربرانش قرار خواهد داد. در بیانیه این شرکت آمده است: شرکت AMD مطلع شده است که برخی از پردازنده های نسل قبلی این شرکت پس از نصب به روز رسانی امنیتی مایکروسافت که در آخر هفته گذشته منتشر شده است دچار مشکل شده اند.توقف به روز رسانی ها موجب ایجاد هرج و مرج بیشتر در مورد حفره های امنیتی ذکر شده می شود و ممکن است موجب سوء استفاده هکر ها از این شرایط برای نفوذ به اطلاعات مخفی حافظه پردازنده ها در رایانه ها، تلفن ها و سرورها گردد. خبر وجود این حفره های امنیتی در روز چهارشنبه، قبل از اینکه AMD، اینتل و ARM بتوانند پاسخ خود را در مورد تحقیقات مربوط به این حفره ها هماهنگ کنند به فضای مجازی نشت پیدا کرد.

صدها میلیون دستگاه رایانه در سراسر جهان از تراشه های مستعد این حفره های امنیتی استفاده می کنند و از زمان مشخص شدن وجود این حفره های امنیتی سازندگان این تراشه ها با شرکت هایی مانند مایکروسافت و اپل (برای به روز رسانی سیستم عامل ها) و همچنین ارائه دهندگان سرویسهای ابری مانند گوگل و آمازون (برای پچ کردن سرورهای آسیب پذیر) مشغول به همکاری بوده اند.


مایکروسافت

Meltdown

Spectre

آپدیت

AMD

CPU

حفره امنیتی