40844 Views
2018 Jan 24Newstechnology
img

لینوس توروالدز، مخترع لینوکس، هیچوقت مرد دیپلماسی نبوده است! او قبلا یک بار به شرکت Nvidia به خاطر عدم پشتیبانی از لینوکس گفته بود «لعنت به شما!». لینوس در روزهای اخیر به قدری از دست اینتل عصبانی است که هر چه از دهانش در بیاید نثار اینتل می کند!


اخیرا توروالدز در پیامی که در لیست پستی kernel لینوکس منتشر کرده است، نارضایتی شدید خود را از به روز رسانی های امنیتی منتشر شده توسط اینتل (برای محافظت پردازنده های این شرکت در برابر حفره امنیتی موسوم به Spectre)، ابراز نموده است. اخیرا پس از افشای اطلاعات مربوط به حفره های امنیتی Meltdown و Spectre، صنعت پردازنده های رایانه ای با چالشی جدی مواجه شده است.

توروالدز گفته است: «چه غلطی دارید می کنید؟»

وی ادعا کرده است که اینتل برای رفع حفره امنیتی Spectre رفتاری "دیوانه وار" انجام می دهد که "اصلا منطقی نیست".

توروالدز پچ های جدید اینتل را به معنای واقعی کلمه "آشغال و به درد نخور" توصیف کرده است.

سایت The Register اعلام کرده است که پردازنده های اینتل در آینده (حداقل برای چند سال) همچنان در معرض آسیب توسط حفره امنیتی Spectre خواهند بود، به همین دلیل به صورت نشانه دار در بازار عرضه می شوند تا کاربران بتوانند توسط آپدیت های سیستم عامل از اطلاعات خود در مقابل حملات Spectre محافظت کنند. اینتل اساسا به جای اینکه به حفره امنیتی Spectre به عنوان یک اشکال امنیتی بنگرد، محافظت در برابر آنرا به عنوان یک گزینه اختیاری در نظر می گیرد.توروالدز پرسیده است:

«آیا اینتل واقعا قصد دارد این معماری مزخرف را ادامه دهد؟»

«آیا کسی با آنها صحبت کرده است و به آنها گفته است که آنها واقعاد دیوانه هستند؟»

«لطفا شما مهندسان اینتل که این مطلب را میخوانید با مدیرانتان صحبت کنید.»

توروالدز به وضوح از اینتل می خواهد تا به شرکت های تولید کننده سیستم عامل ها اطمینان دهد که چیپ های آینده اش آسیب پذیر نخواهند بود. به طوری که سیستم عامل ها نیازی به پچ های نرم افزاری و آپدیت های مکرر نداشته باشند.

سخنگوی اینتل در بیانیه ای به سایت The Register گفته است: ما بازخوردهای شرکای صنعتی مان را جدی می گیریم. ما به طور فعال با جامعه لینوکس، از جمله لینوس، همکاری می کنیم. ما در تلاش برای همکاری برای یافتن راه حل هستیم.

انتقادات تند توروالدز از اینتل پس از صدور بیانیه هایی در شرح عملکرد این شرکت در اصلاح Spectre که در هفته های اخیر منتشر شده اند، از طرف این صاحب نظر حوزه تکنولوژی بیان شده است. در حالی که اینتل وعده داده بود که 90 درصد از رایانه ها تا این تاریخ رفع مشکل خواهند شد، با این وجود گزارش شده است که برخی از پچ هایی که اینتل ارائه کرده است موجب ریبوت شدن ناگهانی کامپیوتر ها می شود. اینتل در حال حاضر توصیه می کند که مردم تا زمانی که شرکت مشکل این پچ ها را رفع نکرده است از استفاده از این پچ ها خودداری کنند.اینتل می گوید که علت ریبوت شدن ناگهانی پردازنده های Broadwell و Haswell را یافته است و در حال تلاش برای انتشار یک به روز رسانی جدید است. پردازنده های Ivy Bridge، Sandy Bridge، Skylake و Kaby Lake نیز تحت تاثیر این مشکل قرار گرفته اند، و اینتل می گوید که به صورت شبانه روزی در حال تلاش برای رفع این مشکل در این پردازنده ها است. به تازگی مایکروسافت نیز پس از آنکه برخی از رایانه های شخصی مجهز به پردازنده های AMD پس از نصب به روزرسانی اخیر مایکروسافت دیگر روشن نمی شدند مجبور شد آپدیت های جدید خود را متوقف کند. روشن است که کل صنعت رایانه ای در تلاش برای رفع مشکل حفره های امنیتی Meltdown و Spectre است.


linus

torvalds

Spectre

Meltdown

intel

لینوس توروالدز

نقص امنیتی

فحاشی

انتقاد