69 Views
2017 Dec 17News
img

بر اساس نرم افزار های تجزیه و تحلیل ( Net Applications ) ، نیمی از ترافیکِ روی مرورگر های Edge در ویندوز 10 ، بصورت مصنوعی اضاف شده بود . این مرورگر محبوبیت خود را دربین کاربران ویندوز 10 ، نسبت به قبل بسیار از دست داده است.

با توجه به تجزیه تحلیل های Aliso Viejo, Calif ( آليسو ويجو، کالیفرنیا ) طی یکسال و نیم اخیر در ویندوز 10 از هر 6 نفر تنها یک نفر مرورگر اصلی خود را ؛ Edge قرار داده که این قطعا یک آمار بسیار بد برای این مرورگر است.

در بازه ی زمانی 19 ماهه از تاریخ می 2016 تا نوامبر 2017 ( که بازه ی تاریخی مرسومی برای نرم افزار های تحلیل داده برای ارائه گزارش ها است ) مرورگر Edge توسط 15.6 درصد(آپریل2017) و 12.2 درصد(سپتامبر2017) از کاربران ویندوز 10 ، استفاده می شده است . که این درصد هیچ گاه به 16.7(یعنی 1 نفر از هر 6 نفر ) نرسید.این روند کاهشی به همین صورت ادامه پیدا کرد و در نوامبر 2017 به عدد 11 درصد رسید.

مرورگر Edge هیچ گاه سهم بزرگی از اخبار و تحلیل های نرم افزار های تحلیل داده نداشته اما اخیرا آمار مربوط به آن ، در سایت های خبری زیاد مشاهده می شود.

قبل از اصلاحات انجام شده در شیوه های تحلیل داده در نرم افزارهای تحلیل داده سهم این مرورگر در جذب کاربران ویندوز 10 28.5 درصد در ماه می 2016 و 15.7 درصد در ماه اکتبر 2017 بوده که نشان دهنده ی یک کاهش بسیار شدید می باشد ؛ در حالی که این اعداد در سال های قبل 22 یا 21 بوده اند !

اما چه چیز باعث این رشد منفی سرسام آور شده ؟! " روبات ها " پاسخ ما هستند!


روبات ها تاثیر بسیار زیادی در انحراف داده های مورد استفاده ی نرم افزار های تجزیه و تحلیل داده ، دارند . زمانی که در ابتدای این ماه ، این نرم افزارها شیوه ی جدید تجزیه و تحلیل خود را معرفی کردند اظهار داشتند : ما شاهد موقعیت هایی هستیم که ترافیک های ارسال شده از کشورهایی مشخص ، بطور کاملا ؛ ترافیک روباتی هستند و در کشور های دیگر کلاهبرداران تبلیغاتی از یک تکنولوژی استفاده می کنند که باعث تولید کلیک های با ارزش برای افزایش بازدید سایت ها می شود که این اقسام کارها بشدت به یک مرورگر خاص مربوط می شود!

این روبات ها برای تقلید رفتار انسانی در فضای مجازی بوسیله ی کلاهبرداران طراحی شده تا بتوانند از آن سو استفاده های تبلیغاتی بکنند .

نرم افزار های تحلیل داده تمام سعی خود را برای پاک کردن داده های خود از این نوع داده ها اعلام کردند و اظهار داشتند : " ما تمام زیرساخت های نرم افزاری برای حذف این گونه داده ها را طراحی می کنیم ! "

داده های بدست آمده از این نرم افزار ها نشان می دهد که مرورگر Edge هدف بسیار دلپذیر برای کلاهبرداران با ربات است . مقایسه ی سهم کابران در این مرورگر و داده های موجود نشان می دهد بیش از نیمی از این کاربران جعلی بوده اند ! البته درصد کاربران جعلی ماه به ماه تغییر می کند ولی در 4 ماه از دوره ی 19 ماهه پیش ، بطور متوسط 30 درصد از کاربران ؛ جعلی بوده اند.

Edge تنها مرورگری نبود که بنظر می رسید نسبت به قبل پسرفت داشته ! اینترنت اکسپلورر(IE) ، مرورگر قدیمی مایکروسافت ، در حقیقت یک سرزمین اشغال شده از ربات ها بود که کاربران جعلی آن نسبت به گذشته دو برابر شده اند !

مثلا ماه می 2016 را در نظر بگیرید . بر اساس نرم افزار های تحلیل داده ، سهم اینترنت اکسپلورر از کاربران 33.7 درصد است اما با محاسبه نکردن روبات ها ؛ این درصد تنها 14.9 می باشد!

مرورگر های Edge و IE - بعبارت دیگر ، مرورگر های شرکت مایکروسافت - 16.3 درصد از کل کاربران اینترنت را در اختیار دارند ( البته 32.7 درصد با احتساب روبات ها !) چیزی که واضح است این است که مرورگر های مایکروسافت در مسابقه بین مرورگر ها در حال محو شدن هستند .

مدتها  قبل از نرم افزار های تحلیل داده ، منابع دیگری از ضعف این مرورگر ها ما را با خبر ساخته بودند برای مثال StatCounter بر اساس پروکسی های فعال و نه بر اساس پایگاه های داده گفته بود که مرورگر مایکروسافت در حال عقب افتادن از رقبای خود است .

سال پیش StatCounter گفت که سهم مرورگر IE از کاربران تنها 9.8 درصد است . ( با 19 درصد و 14 درصد نرم افزار های تحلیل داده مقایسه کنید ! ) در ماه پیش StatCounter این درصد را 8.5 اعلام کرد که البته در مقایسه با 12 درصد اعلام شده توسط نرم افزار های تحلیل داده ، اختلاف کمتری می بینیم.

جالب اینجاست که StatCounter سهم مرورگر Edge را در طی 12 ماه گذشته ، نسبتا ثابت و در حدود 10.1 تا 10.9 درصد اعلام کرده است.


کلام آخر اینکه ؛ داده های هر دو منبع StatCounter و نرم افزار ها ؛ نشان دهنده ی این است که تمایل کاربران ویندوز به مرورگر Edge کم تر شده و کاربران سابق اینترنت اکسپلورر ، در حال ترک این مرورگر هستند . که این یک زنگ خطر برای مایکروسافت است زیرا این دو مرورگر به طور فاجعه باری در حال سقوط به زیر Firefox هستند . خب وقتی فایرفاکس می تواند این چنین فاصله ای بین خود و مرورگر های مایکروسافت ایجاد کند ، دور از ذهن نخواهد بود زمانی که هر دوی آن را بطور کامل نابود کند ! افول حیرت انگیز مرورگر های IE و Edge نشان می دهد هیچ چیز غیر ممکن نیست !!


IE

Edge

اینترنت اکسپلورر

مرورگر

ویندوز 10