41 Views
2018 Mar 14technology
img

Ghostery  افزونه مرورگری است که مانع می‌شود تبلیغ‌کنندگان و ناشران وب رفتار آنلاین شما را ردیابی کنند  و کد آن باز است تا برنامه نویسان بتوانند ببینند این برنامه چگونه کار می‌کند .
جرمی تیلمن، مدیر تولید  Ghostery گفت نرم‌افزار باز Ghostery  برنامه‌ای است که هرکسی می‌تواند آن را کپی کند ، تغییر دهد  و توزیع کند  . این بدان معنی است که کاربران خارجی می‌توانند در توسعه آن مشارکت کنند.
تیلمن گفت: به‌عنوان یک محصول خصوصی، Ghostery به‌ویژه طراحی‌شده تا کاربران ببینند پشت‌صحنه شرکت‌های جمع‌آوری داده چه می‌گذرد و آن‌ها با این داده‌ها چه‌کاری انجام می‌دهند . وی گفت  ما فکر کردیم که مهم است که کاربران ما پشت‌صحنه را نیز ببینند . Evidon مالک Ghostery گفت آن را به‌صورت رایگان به‌جای داده‌های کاربری در محصولات تجاری خودش مورداستفاده قرار داده است, رویکردی که درک آن کمی دشوار است !
Ghostery اکنون متعلق به یک سازنده مرورگر آلمانی به نام  Cliqz است  که سازنده موزیلا فایرفاکس یکی از سرمایه‌گذاران آن شرکت است. Ghostery  یکی از گزینه‌های درحال‌توسعه  برای محدود ساختن نرم‌افزار ردیابی وب‌سایت‌ها است. این ردیاب‌ها برای ساخت پروفایل افرادی که از وب‌سایت بازدید می‌کنند طراحی‌شده‌اند، که به تبلیغ‌کنندگان اجازه می‌دهد تا گروه‌های خاصی را هدف قرار دهند و از این طریق درآمد بیشتری از تبلیغات کسب کنند.
اما ردیاب‌ها سرعت وب‌سایت‌ها را پایین می‌آورند، باتری تلفن‌های همراه و لپ‌تاپ را سریع‌تر خالی می‌کنند و البته باعث افزایش نگرانی‌هایی در رابطه با حریم خصوصی می‌شود. به همین دلیل ردیابی به‌طور پیش‌فرض توسط مرورگر Brave , تا حدودی توسط Safari اپل و به‌صورت اختیاری توسط فایرفاکس غیرفعال می‌شود .
تیلمن گفت، میلیون‌ها نفر از مردم امروزه از Ghostery استفاده می‌کنند، هرچند او حاضر به انتشار ارقام دقیق نیست.
Ghostery  رایگان است، اما در حال حاضر به‌عنوان بخشی از Cliqz، راهی جدید برای کسب درآمد در کارها است . تیلمن گفت، در سه‌ماهه دوم، تیم Ghostery قصد دارد نخستین نسخه از ابزار خودش را منتشر کند که می‌تواند به توسعه‌دهندگان وب کمک کند اثر ردیاب‌ها بر عملکرد وب‌سایت مثلا بارگذاری صفحات وب را ارزیابی کنند.
Ghostery همچنین به افراد اجازه می‌دهد که سایر مسائل مربوط به ردیاب را بررسی کنند ازجمله اینکه رقبا تکنولوژیک از کدام ردیاب استفاده می‌کنند .
تیلمن گفت، حتی به‌عنوان یک نرم‌افزار اختصاصی، حدود دوازده نفر خارجی فعالانه در Ghostery مشارکت دارند . باز بودن کد نرم‌افزار به معنای راحتی مشارکت و  امکان محلق شدن افراد بیشتر است . او همچنین از افراد جامعه خواست در تکامل این نرم‌افزار به آن‌ها کمک کنند .


Ghostery

مرورگر وب

ردیابی رفتارهای آنلاین

فایرفاکس

مرورگر آلمانی Cliqz