33 Views
2018 Jan 21technology
img

در سال 2010 استیو جابز ، از بنیانگذاران کمپانی اپل ، با این کمپانی همکاری نداشت . او گفت :

" من از بازار سرمایه گذاری متنفرم و محصولات ما بصورت پیشنهاد به مصرف کنندگان عرضه می شوند و آن ها به محصولات رای می دهند ."

او باور داشت که اگر مصرف کنندگان نظر مثبت به کارهایشان نداشته باشند ، سر کار رفتن بیهوده است .

استیو جابز در سال 2011 درگذشت و میراث خود را که شامل آی فون و آی پد بود را برای ما به جا گذاشت . با گذشت زمان شرکت اپل با شرکت هایی چون IBM ، SAP و سیسکو همکاری کرد و این همکاری ها تاثیر بسزایی بر روی محبوبیت و امنیت این شرکت گذاشت .

درآمد شرکت ها هرگز بصورت دقیق قابل دسترسی نیست ؛ اما تیم کوک مدیر عامل اپل در مورد درآمد این شرکت می گوید :

" درآمد سالیانه ی اپل 25 میلیارد دلار نسبت به سال گذشته افزایش یافته است ، که این یعنی رشد 40 درصدی درآمد نسبت به سال گذشته . این رشد قابل توجه نشان از رشد بزرگ کمپانی در سال های آینده می دهد ."

تیم کوک در ماه ژوئن در مصاحبه با بلومبرگ گفت :

" اپل مادر تمام فرصت هاست ؛ این شرکت تمامی خدمات مورد نیاز را خریداری می کند و از سازمان های زیادی تشکیل شده است .

افراد و صاحبان کسب و کار ها برای توسعه کسب و کار خود سیستم عامل ios را ترجیح می دهند و برنامه نویسی برای سیستم عامل ios لذت بخش است و شرکت های زیادی را می بینیم که در این زمینه مشغول فعالیت اند ؛ این شرکت ها برای برنامه نویسی ios از Mac استفاده می کنند و این یعنی اپل کار خود را به درستی انجام داده است ."


راه دیگر برای بررسی موفقیت اپل در کسب و کارش توجه به شرکت های سازمانی این کمپانی است ؛ Jamf از شرکت ها سازمانی اپل است که در سال 2002 و قبل از iPhone و iPod راه اندازی شد و هم اکنون 13.000 مشتری دارد .

بسیاری از مردم می گویند که پس از مرگ استیو جابز ، اپل رویه ی سرمایه گذاری را در پیش گرفته است اما من اعتقاد دارم اپل بر روی کاربران تمرکز کرده است و در تلاش است تا بهترین تجربه را برای کاربرانش به ارمغان بیاورد .

مدیر عامل شرکت Jamf می گوید :

" اپل کار خود را با ساخت محصولاتی که مردم خواستارش بودند آغاز کرد و همچنان به کار خود ادامه می دهد ."

اپل کار خود را بر مبنای مشتری محور آغاز کرده است و هدف از ساخت iPhone و iPod ارائه محصولی بهتر از محصولات دیگر بوده است و این روال تا هم اکنون ادامه دارد .

اپ استور اپل برای توسعه دهندگان جذاب است و آنان در تلاش اند تا برنامه های خود را متناسب با استاندارد های این فروشگاه ارائه دهند . IBM و SAP در ابتدای همکاری شروع به نوشتن و ساخت برنامه های سازمانی برای اپ استور کردند و شما می توانید از طریق فروشگاه App Veret به این برنامه ها دسترسی پیدا کنید .

در سال 2010 استیو جابز iPhone 4 را معرفی کرد و گونه ی جدیدی از فناوری را به همگان عرضه کرد . او با ارائه این گوشی هوشمند ، ابزار و خدماتی را که تا قبل از آن در اختیار بسیاری از مردم نبودند را ارائه کرد .

با ارائه آیفون خدمات و کسب و کار ها دچار تغیر و تحول شدند ، دیگر افراد نمی توانستند هر برنامه بی کیفیتی را در اختیار کاربران قرار دهند ؛ و این آغازی بود بر کسب و کار نوین .


یکی از کارمندان پشتیبانی اپل می گوید :

" زمانی که من به این شرکت آمدم ( یکی از شرکت های پشتیبانی محصولات اپل ) ، مدیر تیم پشتبانی تراویس نام داشت و هیچ کدام از کارمندان از آیفون استفاده نمی کردند ، اما اکنون ما 40.000 مشتری داریم و همگی از آیفون استفاده می کنیم ."

تحلیلگر اصلی شرکت Insights & Strategy می گوید :

" همکاری کردن اپل با سایر شرکت ها رویکردی صحیح است . اپل می داند که برای ارائه خدمات مطلوب باید از سایر شرکت ها نیز کمک بگیرد . زیراکه اپل یک ارائه دهنده بزرگ خدمات است و به تنهایی از پس این همه کار برنمی آید . "

جک گلد ، رئیس و تحلیلگر ارشد J Gold Associates می گوید :

"شرکت های اولیه ی اپل به عنوان تهیه کنندگان جزء برای این شرکت محسوب می شوند و هریک اپل را در حیطه ای خاص همراهی می کنند .

IBM و SAP در حوزه ی برنامه نویسی و نرم افزار و شرکت های مانند سیسکو در حیطه امنیتی و ..... ."

در آخر باید بگوییم که اپل چه خوب و چه بد مشتریان و شیفتگان خود را دارد و سهم خود را از بازار تثبیت کرده است . پیش بینی می شود این شرکت برای سال های آینده نیز در صدر جدول ابر قدرت ها بماند و به قدت نمایی خود ادامه دهد .


Apple

IBM

SAP

iPhone

iPod

اپل

آی فون