92 Views
2018 Mar 14technology
img

ربات های آواتار همواره یادآور ربات هایی بوده اند که عصاره ی علم بشری را با خود حمل می کنند . این ربات ها انسان را از کار در مکان های پر خطر همچون معدن بی نیاز می کنند؛ این ربات ها کارایی بالایی دارند و حتی می توانند در بیمارستان ها و مراکز مختلف کار کنند. ربات های آواتار تا به امروز تنها در حد ایده بوده اند و گاه گاهی شرکت هایی دیده می شوند که ربات های شبیه به ربات های آواتار را ساخته اند (تنها از نظر شباهت ظاهری)؛ اما شرکت X Prize اعلام کرده است که می خواهد ربات های آواتار دنیای واقعی را تا سال 2021 بسازد.

این شرکت که از نامش هم پیداست، قصد دارد تا با دادن جایزه به تیم های سازنده، روند طراحی و توسعه ی این ربات ها را تسریع بخشد.

محققان و تیم ها باید تا 31 اکتبر در سایت این شرکت ثبت نام کنند. تیم های ثبت نام کرده باید معیار های خاصی داشته باشند؛ دو تیم از میان تیم های ثبت نام کرده در سال های 2020 و 2021 به جایزه ی 1 میلیون دلاری دست می یابند و یکی از این دو تیم جایزه ی دیگری به ارزش 8 میلیون دلار دریافت خواهد کرد.


این شرکت به صورت دقیق قابلیت های ربات های آواتار را مشخص نکرده است و تنها با بلند پروازی اعلام کرده است که ربات ها باید به کاربرانشان دسترسی از راه دور با برد 100 کیلومتر بدهند؛ این دسترسی باید بصورت دیدن، شنیدن، لمس کردن و ارتباط برقرار کردن با محیط های فیزیکی از راه دور باشد. همچنین این ربات ها باید قابلیت کار و انجام وظایف در محیط ها و سناریو های مختلف را داشته باشند.

مدیر عامل X Prize Foundation، مارکوس شاینگلس، گفت:

"ما قبلا ربات های مختلفی را با وظایف مشخص توسعه داده و ساخته ایم؛ اما تا به حال رباتی نداشته ایم که بتواند چند منظوره عمل کند و مانند انسان وظایف مختلف انجام دهد. هدف ما از برگزاری این مسابقه رسیدن به ربات هایی با قابلیت انجام کار های مختلف است."

این شرکت قصد دارد با توسعه ربات هایی که قابلیت انجام کار های مختلف را دارند به نسل بشر کمک کند و آغازگر تحول در این عرصه باشد.

مدیر عامل این شرکت می گوید:

"با توجه به پیشرفت هایی که در عرصه ی رباتیک صورت گرفته است، ما می دانیم که رسیدن به چنین هدفی سخت و شاید غیرواقع بینانه باشد؛ اما سعی داریم با ارائه جایزه به تیم های برتر، روند طراحی و توسعه این ربات ها را سرعت بخشیم و تیم های تحقیقاتی قوی را جذب کنیم.

ممکن است با انجام این مسابقه به نتیجه ی دلخواه نرسیم اما می دانیم که هر شکستی یک تجربه ی بزرگ است و خودش یک پیروزی بزرگ محسوب می شود."

لازم به ذکر است که مبلغ این جایزه توسط شرکت هواپیمایی ANA ژاپن تامین می شود. 


مسابقه

جایزه

ربات

آواتار

ربات آواتار

ربات انسان نما