42 Views
2017 Dec 23Newstechnology
img

معامله های پر ریسک هفته گذشته: آمازون Blink را میخرد، Daimler از یک رقیب Uber حمایت می کند، Didi میلیاردها دلار بافزایش سرمایه می دهد.

تعدادی از مهمترین معاملات سرمایه ریسک که در این هفته انجام شده است را در ادامه شرح می دهیم.

آمازون در حال تصاحب بلینک است. بلینک یک استارت آپ منطقه بوستون است که در ابتدا به عنوان Immedia Semiconductor وارد بازار شده است. بلینک دستگاه های امنیتی بی سیم خانگی، از جمله دوربین ها و زنگ های درب متصل به اینترنت که با اکو آمازون سازگار هستند را تولید می کند. شرایط معامله اعلام نشده است. با این حال، سرمایه گذاران این شرکت تایید کرده اند که Immedia به طور کامل توسط آمازون خریده می شود. دیوید آرنوف، یکی از اعضای عمومی بلینک، به CNBC گفت که دوربین های شرکت به دلیل اینکه در محیطهای کم نور به خوبی عمل می کنند، و اینکه بسیار کم مصرف (می توانند با استفاده از یک باتری قابل تعویض لیتیوم AA به مدت دو سال کار کنند) هستند و همچنین نسبت به دستگاه های رقیب قیمت مناسبتری دارند، محبوبیت زیادی کسب کرده اند. این امر می تواند به آمازون برای رقابت با گوگل و سیستم های امنیتی نست آن شرکت کمک کند.

خودروساز آلمانی Daimler در حال خرید Chauffer Prive (رقیب Uber در فرانسه) است. Daimler در واقع شرکت تولید کننده مرسدس بنز است که در حال سرمایه گذاری و تصاحب کمپانی های کم هزینه در سراسر جهان است. به عنوان مثال، این شرکت پیش از این در شرکت Careerm (رقیب دیگر Uber واقع در دوبی) سرمایه گذاری کرده است و در اوایل سال جاری نیز برنامه آلمانی Flinc که باعث تسهیل کارپولینگ در مسافت های کوتاه می شود را خریداری کند.


غول چینی Didi Chuxing برای تسلط بر بازار جهانی مبلغ 4 میلیارد دلار به بودجه خودش تزریق کرد. این شرکت در حال آماده شدن برای گسترش بازارش در تایوان و مکزیک در سال 2018 است. Didi با افتتاح یک دفتر تحقیق و توسعه نسبتا جدید در منطقه Silicon Valley به طور فزاینده ای به رقابت با Uber برای عرضه استعدادهای فناوری برای رانندگان و مسافران پرداخته است. حامیان Didi شامل شرکت های اپل، علی بابا و Softbank هستند که پیشنهاد داده اند تا سرمایه گذاری قابل توجهی نیز در Uber انجام دهند. کربن 143 میلیون دلار به بودجه 200 میلیون دلاری سری D محصولاتش برای تولید تکنولوژی پیشرفته تزریق کرده است. چاپگرهای 3 بعدی این شرکت در حال حاضر برای تولید طیف وسیعی از اقلام، از جمله قطعات خودرو و هواپیما، غرفه برای استودیوهای فیلم هالیوود و همچنین آرم مشبک کفشهای ورزشی Futurecraft 4D آدیداس استفاده می شوند. سرمایه گذاران در دور جدید عبارتند از: Baillie Gifford، Fidelity، Archina Capital، Adidas، General Electric و JSR Corp.

گروه SoftBank سرمایه گذاری 120 میلیون دلاری در یک استارت آپ "Insurtech" مستقر در نیویورک موسوم به Lemonade را رهبری می کند. برنامه Lemonade اجازه می دهد صاحبان خانه ها و یا اجاره دهندگان در ایالات متحده به سرعت به پیدا کردن و خرید بیمه خسارات و تلفات بپردازند. این برنامه همچنین به کاربران اجازه می دهد تا درخواست بیمه ای خود را مطرح و ظرف چند دقیقه از طریق تلفن پولشان را دریافت کنند. دیگر سرمایه گذاران در لیموناد شامل پشتیبانان پیشین آن هستند: Aleph، آلیانز، جنرال کاتالیست، GV (بازوی سرمایه گذاری گوگل)، Sequoia Capital، Sound Ventures، Thrive Capital، Tusk Ventures و XL Innovate.شرکت Norwest Venture Partners یک سرمایه گذاری 40 میلیون دلاری را در Common رهبری کردند. Common استارت آپی است که مسکن های منعطف و مشترک را برای جوانان در ایالات متحده معرفی می کند. روند "زندگی مشترک" در جذب املاک و مستغلات به اشخاصی که نمی خواهند املاک را بخرند مورد کاربرد است. در Common اعضا می توانند اتاق خواب خصوصی خود را داشته باشند و به سالن پذیرایی، آشپزخانه، حمام و همچنین وای فای دسترسی داشته باشند. آنها می توانند با اطلاع رسانی قبلی از طریق سایت (دو هفته قبل) به یک ساختمان مشترک و یا شهر دیگری نقل مکان کنند. برای فراهم کردن ساختمان های جدید در سراسر ایالات متحده، شرکت Common بایستی با شرکت های WeLive WeWork و سایر برقبای قدیمی منطقه ای رقابت کند.

شرکت One Concern که استارت آپی است که با استفاده از یادگیری ماشین به پیش بینی تاثیرات فاجعه های طبیعی در جوامع و صنایع مختلف می پردازد، طی یک سری از دوره های سرمایه گذاری توسط NEA مبلغ 20 میلیون دلار سرمایه خودش را افزایش داده است. احمد وانی، یکی از بنیانگذاران این شرکت، پس از نجات معجزه آسا از سیل 2014 کشمیر که این منطقه را به کلی ویران کرد و با الهام از این مساله به توسعه نرم افزار مدل سازی خطرات پرداخت. مشاوران این شرکت ژنرال سابق سیا، دیوید پتریوس، و جان رووس، سفیر وقت ایالات متحده در ژاپن در طی سونامی که فاجعه هسته ای را در فوکوشیما در پی داشت، هستند.

بازوی سرمایه گذاری Alphabet و GV (Google Ventures)، سرمایه گذاری 60 میلیون دلاری در سری C در FLX Bio را رهبری کردند. FLX Bio در زمینه کشف و توسعه داروهای کوچک مولکولی دهان و دندان برای فعال کردن سیستم ایمنی بدن علیه سرطان فعالیت می کند. دیگر سرمایه گذاران در این دوره عبارتند از: Celgene، Kleiner Perkins، Topspin Parnters و The Column Group.UpLift 15 میلیون دلار برای کمک مالی به صندوق های سرمایه گذاری برای دادن وام به کسانی که می خواهند به مسافرت بروند اختصاص داد. راهکار پرداخت ماهانه UpLift توسط شرکت های هواپیمایی ایالات متحده از جمله JetBlue Airways، Southwest Airlines و سایر شرکت ها استفاده می شود تا مشتریان بتوانند برای سفرهای بزرگ خود مبلغ را به صورت ماهانه پرداخت کنند.

FarmWise برای تولید ماشین های خودکار برداشت علف های هرز به مبلغ 5.7 میلیون دلار نیاز دارد که اعلام آمادگی برای سرمایه گذاری در این زمینه را آغاز کرده است. سباستین بوئر، یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل FarmWise، در بیانیه ای نوشت که فناوری این شرکت می تواند به کاهش یا حتی جایگزینی استفاده از علف کش ها در مزارع کمک کند و مزایای زیادی برای کشاورزان ارگانیک عرضه کند. سرمایه گذاران این شرکت شامل: Playground Global، Felicis Ventures، Basis Set Ventures و Valley Oak Investments هستند. بروس نیک، که به عنوان مخترع QuickTime شناخته می شود، نیز به عضویت هیئت مدیره این شرکت در خواهد آمد.

شرکت ها و اعتبارات

Recode گزارش داد که Sequoia در حال تلاش برای ایجاد یک صندوق جدید اعتباری 5 تا 6 میلیارد دلاری است. اگر موفق شود، این صندوق بزرگترین صندوق تک شرکتی است که توسط یک شرکت سرمایه گذاری در ایالات متحده تشکیل شده است. اما در مقایسه با مقدار سرمایه ای که توسط برخی صندوق های مستقل تهیه شده است هنوز هم ناچیز خواهد بود.

طبق گزارش های SEC که در روز جمعه منتشر شد، یک شرکت شتاب دهنده موسوم به "Yield Lab" توانسته است یک صندوق 150 میلیون دلاری را تشکیل دهد. مقر این شرکت در سنت لوئیس، میسوری است که یک شتاب دهنده دوم در گالوی، ایرلند، نیز دارد. Yield Lab در استارت آپ هایی که بر روی فن آوری های کشاورزی و علوم غذایی کار می کنند سرمایه گذاری می کند. طبق اعلام وب سایت این صندوق، مسئولان آن در حال برنامه ریزی هستند تا در سال آینده شتاب دهنده "agtech" خود را به بوینس آیرس آرژانتین گسترش دهند.


Blink

Daimler

Didi

Uber

Immedia

آمازون

گوگل

سرمایه گذاری

معامله