102 Views
2018 Jan 08NewsCultural
img

به وقت شام فیلمی به کارگردانی و نویسندگی ابراهیم حاتمی‌کیا، کارگردان سینمای انقلاب و دفاع مقدس و فیلم‌هایی چون دیدبان، بوی پیراهن یوسف و آژانس شیشه‌ای، است که قرار است در سی و ششمین دوره جشنواره فیلم فجر رونمایی شود. بازیگران اصلی این فیلم شامل هادی حجازی‌فر و بابک حمیدیان است. در این فیلم تعدادی بازیگر ایرانی دیگر و نیز جمعی از بازیگران مطرح سوری و لبنانی ایفای نقش می‌کنند.

ابراهیم حاتمی‌کیا که بعد از فیلم‌های سینمایی«چ» و «بادیگارد» امسال با فیلم سینمایی «به وقت شام» به سی‌وششمین جشنواره فیلم فجر آمده است، این بار داستان مدافعان حرم را روایت می کند.

جدیدترین فیلم بلند حاتمی‌کیا از موضوع روز و مهمی بهره می‌برد که با زبان اصلی فارسی به مخاطب ارائه می‌شود.«به وقت شام» فیلم روایتگر داستان هواپیمای کمکی ایران برای سوریه است که برای فرود در فرودگاه دمشق دچار مشکل می‌شود.

هادی حجازی‌فر و بابک حمیدیان، خلبان و کمک‌خلبان هواپیما و پدر و پسر هستند. آنها در کنار یکدیگر قرار است یک محموله بشر دوستانه را از ایران به سوریه منتقل کنند. پدر و پسر خلبان در سوریه میان تروریست‌های تکفیری به دام افتاده و به اسارت برده می‌شوند. حالا آنها اسیر داعش‌ هستند.

فیلمبرداری جدیدترین اثر ابراهیم حاتمی کیا با سرمایه گذاری سازمان هنری رسانه ای اوج همزمان با آغاز ماه رمضان در لوکیشن مربوط به یکی از فرودگاه‌های نظامی در تهران آغاز شد و در ادامه در لوکیشن‌های متعددی از جمله شهرک سینمایی دفاع مقدس، پایگاه هوایی شیراز، اصفهان ، روستاهای اطراف شهریار و شهر دمشق در سوریه پیگیری شد. همزمان با فیلمبرداری «به وقت شام»، که پس از جلسه‌های متعدد در تاریخ 29 شهریور در لوکیشن‌های شهر تهران به پایان رسید، تدوین آن نیز توسط مهرداد خوشبخت انجام گردید.آهنگساز معروف سینمای ایران کارن همایونفر وظیفه ساخت موسیقی متن این اثر را برعهده داشته است. وی در مصاحبه ای اظهار داشت: با نفس گیرترین فیلم سینمای ایران که با گروه فوق حرفه ایش کم از تولیدات هالییوود ندارد، سخت‌ترین موسیقی که کار کردیم مونتاژ و صدای فوق العاده و گروه بازیگران ایرانی و غیر ایرانی عالی و جلوه‌های ویژه و میدانی و‌ قصه ای که تماما واقعی، مستند و نفس گیر است. فیلم این روزهاست و دغدغه های امروز ما... فیلمی فراتر از مرزهای جغرافیایی ایران و منطقه ی پرالتهاب ما.نماهای باز و لوکیشن هایی که حاتمی کیا برای این فیلم انتخاب کرده است به موقعیت ژئوپلتیکی صحراها و بیابان‌های سوریه شباهت زیادی دارد. بخش هایی از فیلمبرداری این اثر در پایگاه هفتم شکاری‌-‌ترابری فرودگاه شیراز و بخش‌های دیگری از آن در روستایی در اطراف شهریار و همچنین شهرک سینمایی دفاع مقدس انجام شده است. لوکیشن اطراف شهریار مربوط محل استقرار تروریست‌ها و برای تصویربرداری صحنه‌های مربوط به مقر داعش بوده است.

از نکات قابل توجه در مورد «به وقت شام» ابراهیم حاتمی کیا این است که این اولین فیلمی است که تعداد بازیگران خارجی آن بیشتر از بازیگران داخلی بوده و همه به زبان اصلی فارسی صحبت می کنند.محمد خزاعی پیش از این فیلم «امپراطور جهنم» را درباره چگونگی شکل گیری تکفیری‌ها تهیه کرد و «به وقت شام» دومین فیلم درباره داعش و تکفیری‌ها در کارنامه این تهیه‌کننده به شمار می‌آید.

تیم فیلم در شهرک سینمایی دفاع مقدس هم با ساخت دکور، اقدام به شبیه‌سازی آن بخش از آثار باستانی سوریه (شهر باستانی پالمیرا) کرده بود که توسط نیروهای داعش بعد از تصرف، منهدم و نابود شدند.


جشنواره فیلم فجر

جشنواره سی و ششم

جشنواره فجر

ابراهیم

حاتمی کیا

به وقت شام

بابک حمیدیان

سینما

فیلم

دانلود