41 Views
2018 Apr 04technology
img

ابعاد و اندازه چیپ‌ست‌های تولیدی شرکت‌های مختلف برای استفاده در گوشی‌های هوشمند، رابطه مستقیمی با قیمت تراشه و البته سطح عملکرد آن‌ها دارد. در ادامه، نیم‌نگاهی به ابعاد تراشه‌های مطرح استفاده شده در گوشی‌های هوشمند پرچمدار خواهیم داشت.

در حال حاضر چهار شرکت دست به تولید چیپ‌ست‌های قابل استفاده در گوشی‌های هوشمند پرچمدار می‌زنند. کوالکام با محصولات سری اسنپ دراگون، سامسونگ با محصولات سری اکسینوس، هواوی با تراشه‌های سری Kirin و اپل با محصولات سری A خود در این بازار فعالیت می‌کنند. این در حالی است که از میان گزینه‌های یادشده، سه مورد از این تراشه‌ها در گوشی‌های هوشمند پرچمدار همان برندها استفاده می‌شوند. اپل با سیاست‌های خاص خود قصد ندارد تراشه‌های سری A را با دیگران به اشتراک بگذارد. این در حالی است که سامسونگ و هواوی هم به ندرت توانسته‌اند مشتریانی برای چیپ‌ست‌های تولیدی خود دست و پا کنند.

معمولاً در مطالب مختلف، صحبت از توان پردازشی و میزان مصرف این تراشه‌ها می‌شود تا در نهایت امر، عملکرد این محصولات در گوشی‌های هوشمند با معیارهای دقیق‌تری بررسی شود. استفاده از فرایندهای پیشرفته‌تر نانومتری در بخش تولید، تاثیر ویژه‌ای در عملکرد تراشه‌ها دارد اما عوامل دیگری نظیر ابعاد تراشه هم تاثیر ویژه‌ای روی قیمت آن دارند.

این معیارها در نهایت امر می‌توانند ترکیب مناسبی را برای دست‌یابی به توازن حداکثری برای بهره‌وری کامل از المان‌هایی نظیر توان پردازنده، عملکرد گرافیکی و قابلیت‌هایی نظیر پردازش تصویر و شتاب‌دهنده‌های هوش مصنوعی ایجاد کنند.

با این مقدمه، بدنیست بدانید وب‌سایت Tech Insights تصاویری را از تراشه‌های مختلف تولیدشده توسط چهار برند معتبر این بازار منتشر کرده است. نکته قابل توجه در تصاویر، اینکه تراشه اسنپ دراگون ۸۴۵ حدود ۲۵ درصد کوچک‌تر از تراشه اکسینوس ۹۸۱۰ است. نکته جالب‌تر اینکه تراشه Apple A11 Bionic، حتی از محصول تولیدی اسنپ دراگون هم کوچک‌تر بوده و البته تنها موردی است که از مودم ادغام شده بهره‌مند نشده است. Kirin هم در جایگاهی میان تراشه اسنپ دراگون و اکسینوس قرار گرفته است.

در این ترکیب، A11 Bionic با مساحت ۸۷.۶۶ میلی‌متر مربع، جایگاه کوچک‌ترین تراشه را به خود اختصاص داده است. پس از محصول اپل، اسنپ دراگون ۸۴۵ با مساحت ۹۱ میلی‌متر مربع قرار گرفته است. پس از محصول کوالکام نیز به ترتیب Kirin 970 های‌سیلیکون هواوی و اکسینوس ۹۸۱۰ شرکت سامسونگ با مساحت ۹۶.۷۲ میلی‌متر مربع و ۱۱۸.۹۴ میلی‌متر مربع جا گرفته‌اند.

برای آنکه نگاهی دقیق‌تر به ارزش هر تراشه در مقابل هزینه پرداختی برای آن داشته باشیم، مشاهده نتایج بنچمارک محصولات مجهز شده به این تراشه‌ها خالی از لطف نخواهد بود. در این بررسی، آیفون ۱۰ اپل به تراشه A11 Bionic‌ مجهز شده و Samsung Galaxy S9 Plus نماینده کره‌ای مجهز به تراشه اکسینوس ۹۸۱۰ است. سونی اکسپریا ایکس زد ۲ هم به تراشه اسنپ دراگون ۸۴۵ مجهز شده است. بالاخره، هواوی میت ۱۰ هم محصولی است که در قالب تجهیز به تراشه Kirin 970‌ در این بررسی حضور دارد.

گوشی هوشمند

موبایل

سامسونگ

اپل

فضای مجازی

آیفون

گلکسی9