115 Views
2018 Mar 29Newstechnology
img

اندروید یک سیستم‌عامل متن باز است بدین معنی که علاوه بر نسخه‌ی رسمی که به تولید‌کنندگان بزرگ عرضه می‌شود، هزاران نسخه‌ی غیررسمی از آن نیز در جهان وجود دارد. اکنون گوگل تصمیم گرفته است استفاده از برنامه‌های مخصوص خود مانند Maps،Play Store و غیره را بر روی نسخه‌های بدون  مجوز اندروید مسدود کند.


مثال‌های متداول از نسخه‌های بدون مجوز از گوگل، رام‌های کاستوم، تبلت‌های Fire OS آمازون و تقریباً تمام گوشی‌های فروخته شده در چین هستند. پیش از این کاربران این گونه دستگاه‌ها این برنامه‌ها را به صورت جداگانه از طریق روش‌هایی بر روی گوشی نصب می‌کردند اما پس از این گوگل دیگر این اجازه را نخواهد داد. این موضوع به احتمال فراوان برای کاربران ایرانی که گوشی‌های چینی با رام چین خریداری کنند مشکل‌ساز خواهد شد. پس اگر قصد استفاده از برنامه‌های مخصوص گوگل بر روی گوشی خود را دارید حتماً از خرید گوشی‌هایی با رام چین خودداری کنید. استفاده از گوشی با بوت‌لودر آنلاک شده نیز ممکن است باعث مسدود سازی این‌ برنامه‌ها شود.


پس از این هرگاه سعی کنید یک برنامه‌ی مخصوص گوگل یا اصطلاحاً GApps را بر روی گوشی خود اجرا کنید این شرکت build date نسخه‌ی اندروید گوشی شما را چک خواهد کرد و اگر سیستم‌عامل گوشی بعد از تاریخ 16 مارس 2018 (امروز 28 مارس است) تولید یا اصطلاحاً کامپایل شده باشد اجازه‌ی اجرای آن برنامه را نخواهد داد.


خوشبختانه گوگل برای کاربران رام‌های کاستوم چاره‌ای در نظر گرفته است. این کاربران باید Android ID یا Google Services Framewok ID گوشی خود را در در لینک  مخصوصی که توسط گوگل ارائه شده وارد کنند تا گوشی‌ آن‌ها رجیستر شود. فعلاً به صورت موقت این صفحه عدد IMEI را نیز قبول  می‌کند اما به زودی تغییر خواهد کرد. گوگل برای این موضوع نیز محدودیتی در نظر گرفته است و هر اکانت گوگل می‌تواند تا 100 عدد رام‌کاستوم را ثبت کند. با این که این عدد بیشتر از کافی به نظر می‌رسد اما از آنجایی که با هربار فکتوری ریست و فلش کردن گوشی این عدد تغییر خواهد کرد ممکن است برخی کاربران دچار دردسر شوند.

گوگل

کاستوم رام ها

play store