139 Views
2018 Mar 26technology
img

یکی از ویژگی هایی که موزیلا فایرفاکس را برای میلیون ها نفر جذاب کرد، قابلیت مسدود سازی پاپ-آپ ها بود؛ این قابلیت موزیلا باعث شد پیش از یک دهه ی پیش میلیون ها نفر از این مرورگر استفاده کنند. البته امروزه روش های دیگری جایگزین پاپ-آپ ها شده اند و خود پاپ-آپ ها نیز به انواع مختلف تقسیم شده اند. موزیلا قصد دارد تا با وب سایت هایی که از روش های جدید استفاده می کنند مبارزه کند.

پاپ-آپ ها کد هایی هستند که عموما به زبان جاوا اسکریپت نوشته می شوند و در متن کد وب سایت قرار می گیرند و باعث می شوند زمانی که کاربری به سایت مراجعه می کند با صفحات دیگری مواجه شود که بصورت جداگانه باز می شوند.

پاپ-آپ ها باعث باز شدن پنجره های جدیدی در مرورگر می شوند و اغلب برای تبلیغات مورد استفاده قرار می گیرند؛ زمانی که سازندگان مرورگر ها پاپ-آپ ها را مسدود کردند، نوع دیگری از پاپ-آپ ها با عنوان پاپ-آندرز(pop-unders) به میان آمدند که در هنگام مراجعه ی افراد به سایت، پنجره های کوچکی را در پشت پنجره ی باز شده باز می کردند؛ البته مرورگر ها این نوع از پاپ-آپ ها را نیز مسدود کردند.

امروزه انواع مختلفی از پاپ-ـآپ ها با اهداف مختلف در سایت های گوناگون مورد استفاده قرار می گیرند و کد های آن ها به گونه ای است که مرورگر قادر به شناسایی آن ها نیست. این پاپ-آپ ها با اهدافی مانند تبلیغات، پرکردن فرم نظرسنجی و عضویت در خبرنامه مورد استفاده قرار می گیرند.

بنابرین موزیلا تصمیم به انجام آزمایشی برای شناسایی و در نهایت حذف این پاپ-آپ ها گرفته است. نیک نگوین، سخنگوی موزیلا در مورد این تصمیم می گوید:

"موزیلا دارای سابقه طولانی در رابطه با حفاظت از کاربران است؛ اکنون ما تصمیم داریم تا با محتوای دزون محتوا یا پاپ-آپ ها مقابله کنیم و این نوع از خدمات را مسدود کنیم."

انواع مختلف مرورگر ها با خدمات آزار دهنده ی وبسایت ها مقابله می کنند و سعی دارند با این کار و ایجاد سهولت بیشتر در کاربرد کاربران بیشتری را جذب نمایند. به عنوان مثال، گوگل کروم تبلیغات سنگین درون وبسایت ها را نشان نمی دهد یا مرورگر سافاری شرکت اپل از هوش مصنوعی استفاده می کند تا با تروجان ها مقابله کند.

موزیلا سعی دارد تکنولوژی را گسترش دهد که با استفاده از آن مرورگر بتواند کد پاپ-آپ را از میان کد های وبسایت تشخیص دهد نه اینکه فقط بتواند برخی از کد های نمونه را که در حافظه اش دارد شناسایی کند.

احسان اخگری، برنامه نویس ایرانی شرکت موزیلا در این پروژه حضور دارد و با این شرکت همکاری می کند.


موزیلا

فایرفاکس

موزیلا فایرفاکس

مرورگر اندروید

مرورگر اینترنت

مرورگر موزیلا

مرورگر فایرفاکس