77 Views
2018 Jul 09cooking
img

عموماً به هر میوه‌ای که با شکر پخته شود مربا می گویند. مربا یکی از خوراکی‌هایی است که خانم های کدبانو در فصل تابستان با میوه های مختلف درست می کنند.

با رعایت نکات پخت مربا، مربایی خوش طعم پخته و برای مدتی طولانی نگهداری کنید. 


1- برای خوشبو شدن مربا باید ‏از هل، گلاب یا خلال نارنج استفاده کرد.‏


2- برای آنکه مربا کیفیت بهتری پیدا کند، بهتر است شکر را چند ساعت (تقریباً ۱۰ ساعت) با تکه‌های میوه مخلوط کنید. به این مرحله «شکرپاش کردن» گفته می‌شود که برای بسیاری از مرباها از جمله مربای بِه کاربرد دارد.


3- اگر مربا بعد از سردشدن شکرک زد، به علت آن است که مربا زیاد جوشیده است. باید کمی آب جوش در آن بریزید و مربا را دو سه جوش دهید تا یکدست شود.


4- هرگز برای ترد شدن تکه‌های میوه، از آب آهک استفاده نکنید؛ زیرا مصرف چنین مرباهایی برای افراد، به خصوص کودکان و زنان باردار خطرناک است.


5- مربا باید خیلی رقیق بوده و کم بجوشد تا جا بیفتد.


6- برای تهیه مربای بِه می‌توانید از بِه رنده شده، خلال شده و یا خرد‌شده استفاده نمایید. همچنین می‌توانید بسته به سلیقه خود از قالب‌های آلومینیومی و یا فشاری برای ایجاد طرح‌های مختلف استفاده کنید.


7- پوست کندن بِه برای تهیه مربا کاملاً سلیقه ای می باشد.


8- بهترین انتخاب برای پخت مربای بِه، استفاده از ظروف مسی می‌باشد. استفاده از ظروف مسی در تهیه مربای بِه ارتباط مستقیم با کیفیت و رنگ بهتر مربا خواهد داشت. همچنین استفاده از دم‌کُنی در پخت این مربا نتیجه‌ای مطلوب خواهد داشت.


9- برای تزئین مرباها از خلال پسته و بادام استفاده کنید.‏


10- برای هم‌ زدن مربا بهتر است از قاشق چوبی و یا استیل استفاده نمایید.


11- اگر می‌خواهید مربا را خارج از یخچال نگهدارید، آن را در شیشه کوچکی مثل ‏شیشه مایونز بریزید؛ به طوری که هیچ هوایی در شیشه وجود نداشته باشد. سپس ‏شیشه‌ را به حالت ایستاده درون قابلمه بزرگی گذاشته و نصف قابلمه را با آب ‏پرکنید. ‏قابلمه را روی گاز قرار داده و بگذارید آب به مدت ده دقیقه بجوشد. بعد از سرد ‏شدن شیشه‌، می‌توانید آن‌ را خارج از یخچال هم نگه دارید. 


12- میوه هایی که برای تهیه‌ی مربا انتخاب می کنید، باید سالم و تازه و بدون لک و کرم زدگی باشند.


13- موقع پختن مربا نباید درب ظرف را بگذاریم تا رنگ مربا تغییر نکند. استثنایی که وجود دارد، فقط در مورد مربای بِه است که باید درب ظرف بسته باشد تا رنگ مربا قرمز خوش رنگ شود.


14- شربت مربا باید کامل قوام بیاید. برای آنکه بفهمیم شربت قوام آمده، مقداری از شربت را با قاشق بر می‌داریم، سرد که شد باید شربت حالت کشدار مانند عسل باشد و به سختی از قاشق ریخته شود.


15- اسانسی که برای معطر کردن مربا، به کار برده می شود، باید در اواخر پختن مربا داخل آن ریخته شود.


16- مربا را باید در ظرف لعابی یا تفلون درست کرد. غیر از مربای بِه که باید در ظرف مس سفید پخته شود(قبل‌تر هم به این نکته اشاره شد).


17- اگر مربا بعد از مدتی کپک زد، به این دلیل است که آب آن زیاد بوده و شربت مربا به اندازه کافی غلیظ نشده و یا شکر آن کم بوده است. در این صورت مقداری شکر روی آن بریزید و بگذارید مجدداً چند جوش بزند تا غلیظ شود.


18- مربا را نباید گرم در شیشه بریزیم. اگر مربا را پس از آنکه پخته شد یک شب نگه داریم، سپس آن را در شیشه بریزیم بهتر است. پس از یک شب معلوم می شود که شربت آن رقیق است یا غلیظ. اگر رقیق بود آن را چند جوش می دهیم تا غلیظ شود.


19- مربا را پس از آماده شدن و سرد شدن، باید در شیشه‌ی دربسته و در جای خنک نگهداری کرد.


20- مربا از لحظه‌ای که بجوش می آید کف می کند. باید تا آخرین لحظه مرتب کف آن را بگیریم.


21- معمولاً مربا را هر بار بیش از دو یا سه کیلو بهتر است درست نکنیم. با این مقدار مربای بهتری بدست می آید. اگر خواسته باشید مربای بیشتری بپزید، در چند نوبت و هر نوبت دو یا سه کیلو درست کنید.


منابع مطالب فوق:

1- سایت «بیتوته» - beytoote.com

2- سایت «2نفره» - 2nafare.com

مربا

تهیه مربا

نکات تهیه مربا

مربای به

تهیه مربای به

نکات تهیه مربای به

کپک زدن مربا

رفع کپک مربا

شکرک زدن مربا

رفع شکرک مربا

خوشبو شدن مربا

نگهداری مربا خارج از یخچال

میزان تهیه مربا