9034 Views
2018 Jan 08Newstechnology
img

اینتل این هفته اعلام کرد که در سال جدید چیپ های تولیدی اش را برای سازگاری با نسل جدید Wi-Fi آماده خواهد کرد. نسل جدید وای فای به عنوان 802.11ax شناخته می شود. این نسل جدید وای فای قرار است سریعتر باشد اما ویژگی مهمتر آن این است که می تواند در محیطهایی که دستگاه های زیادی در حال اتصال هستند عملکرد بهتری داشته باشد. این قابلیت زمانی که شما از Hotspot های عمومی استفاده می کنید و یا تعداد زیادی دستگاه هوشمند در منزلتان به مودم وای فای شما متصل است خیالتان را از بابت مشکلات قطعی اینترنت و یا کاهش سرعت راحت می کند. اما حتی اگر اینتل به وعده خود عمل کند و در سال جاری تراشه های 802.11ax را به تولید انبوه برساند باز هم مدتی طول می کشد تا ما بتوانیم از یک وای فای نسل جدید استفاده کنیم.

گروه تجاری Wi-Fi Alliance، که استانداردهای نسخه های جدید Wi-Fi را تنظیم می کند، اعلام کرده است که پیش بینی می کند استفاده عموم از تکنولوژی 802.11ax تا سال 2019 به طول بیانجامد، زیرا گواهینامه کیفیت این محصول، که معمولا نقطه عطفی در جهت پذیرش صنایع جدید است، تا سال آینده صادر نخواهد شد.

شرکت ها می توانند قبل از صدور گواهینامه محصولات مجهز به این Wi-Fi را تولید کنند (همانطور که شرکت Asus قبلا این کار را انجام داده است)، اما بیشتر آنها منتظر نهایی شدن استاندارد می مانند. صدور گواهینامه کیفیت این اطمینان را به مصرف کنندگان و تولید گنندگان می دهد که همه محصولات مجهز به وای فای قادرند به درستی با یکدیگر کار کنند. برای مثال، به آپدیت های اخیر استاندارد وای فای فعلی بنگرید. در ماه ژوئن سال 2016 گواهینامه برای دستگاه های موج دوم صادر شد، شرکت Linksys در ماه بعد روترهای موج دوم را برای استفاده های تجاری تولید و عرضه کرد و اکنون این روترها در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرند.

اینتل هنوز خیلی به این رویا نزدیک نشده است. شرکت Qualcomm اعلام کرده بود که در ماه فوریه چیپ های 802.11ax در دسترس مصرف کنندگان قرار خواهند قرار گرفت، در حالی که تراشه های Wi-Fi اینتل در روترهای Arris استفاده می شوند (که توسط Comcast مورد استفاده قرار می گیرند و از اینرو بسیار محبوب هستند). اینتل در زمینه فضاهای اتصالی به اندازه سایر شرکت های تولید کننده تراشه بزرگ نیست، بنابراین لزوما این محصول به سرعت محصولات سایر شرکت ها در دسترس مصرف کنندگان قرار نمی گیرد.حتی سال آینده که گواهینامه وای فای 802.11ax صادر شد، انتظار نداشته باشید که بلافاصله بتوانید از آن استفاده کنید، چون چند ماه طول می کشد تا یک محصول گواهینامه دار در بازار پخش شود. اول از همه، شما به یک روتر جدید نیاز دارید تا از آن استفاده کنید. اما تراشه ها باید راه خود را به دستگاه های کوچکتر مانند لپ تاپ ها و تلفن ها نیز پیدا کنند، که این مساله نیز به زمان احتیاج دارد. سپس شما بایستی لپ تاپ ها و تلفن های فعلی خود را عوض کنید و دستگاه های جدیدی بخرید که استاندارد جدید را پشتیبانی کنند، که به راحتی می تواند چند سال طول بکشد.

بدیهی است، استانداردهای Wi-Fi جدید بسیار عالی هستند و کمک زیادی به ما می کنند تا آنلاین بمانیم. اما بهتر است بدانیم که با وجود اینکه 802.11ax در حال آمدن به بازار است، اما قبل از اینکه ما بتوانیم از آن برای اتصال به وب استفاده کنیم، هنوز راه زیادی باید طی شود.


وای فای

اینترنت

سرعت

نسل جدید

اینتل

802.11ax

Wi Fi