32 Views
2017 Dec 25Newstechnology
img

میکرون تولید GDDR6 را افزایش داده و بر Cryptocurrency، بازی و VR تمرکز می کند.

میکرون در حال برنامه ریزی برای افزایش قابل توجه تولید تکنولوژی GDDR6 در تمام بازار کارت های گرافیک رایانه ای است. معرفی GDDR6 تاثیرات قابل توجهی بر روی کسب و کار اصلی گرافیک رایانه های شخصی دارد، و GDDR5 به عنوان نسل غالب کارت گرافیک باقی مانده است.

GDDR5 یک برنامه استثنایی داشته است. برای اولین بار در سال 2008 معرفی شد، هنوز هم در صنعت گرافیک کامپیوتر زیر 300 دلار قیمت گذاری می شود، معادل قیمتی که بخش عمده ای از پردازنده های گرافیکی فروخته می شوند. با ورود VR و 4K به جریان اصلی بازار، زمان آن رسیده است تا پهنای باند حافظه و ظرفیت بالاتر از سطح GDDR5 ارائه شود. معرفی مدل GDDR5X یک راه حل کوتاه مدت برای افزایش پهنای باند بود، اما شرکت های AMD و Nvidia هر دو نیاز به راه حل هایی دارند تا هزینه های کلی را کاهش دهند.

نمودار بالا GDDR5X و GDDR6 را با یکدیگر مقایسه می کند. در حالی که سرعت داده ها بین دو مدل یکسان است، اما GDDR6 دارای دو کانال حافظه کاملا مستقل است که می توانند در زمان نیاز خواندن یا نوشتن داده ها را انجام دهند. این قابلیت می تواند وضعیت کلی حافظه را بهبود بخشد.

درست همانطور که GDDR5 پهنای باند حافظه را در هر سطح نسبت به کارتهای قدیمی GDDR3 به طور قابل توجهی بهبود بخشیده است، GDDR6 نیز باید عملکرد کارت های پایین تر و متوسط را به همان صورت افزایش دهد.

کریستوفر کیدو، مدیر بخش جهانی حافظه گرافیک شرکت میکرون، به VentureBeat گفت: همانطور که کارت های گرافیک در طول زمان پهنای باند بیشتری را به خود اختصاص می دهند، حافظه نیز نیاز به ارتقا دارد در غیر این صورت به بن بست می رسد. شرکای ما تصمیم خواهند گرفت که به چه سرعتی این کار را انجام بدهند. اما واضح است که عملکرد بایستی به منظور بهبود یادگیری عمیق، وسایل نقلیه خودران و سایر کارهای حجیم ارتقا یابد.در حال حاضر انتظار می رود GDDR6 با نرخ انتقال بین 12 Gb/s و 16 Gb/s در هر کانال راه اندازی شود. این به مراتب سریعتر از GDDR5 است، هرچند ما نمی دانیم که AMD و Nvidia چه زمانی استاندارد حافظه را خواهند پذیرفت. خانواده Polaris AMD بر اساس GDDR5 طراحی شده است و هیچ خبر جدیدی در مورد جایگزینی این تکنولوژی به گوش نمی رسد. Nvidia نیز در مورد برنامه های تازه سازی خود در سال 2018 ساکت بوده است. در مورد HBM2، اینطور به نظر می رسد که در صدر بازار قرار دارد. نه AMD و نه Nvidia اعلام نکرده اند که آیا از آن در تولید کارت های گرافیک بالا در آینده استفاده می کنند یا خیر. Nvidia هرگز این تکنولوژی را در کارت گرافیک های اصلی یا پیشرفته خود نصب نکرده است.

هنگامی که AMD به HBM رو آورد، تعلل در انجام این حرکت را به دلیل دشواری افزایش GDDR5 به سرعت های بالاتر و افزایش مصرف انرژی ناشی از این ارتقا، توجیه کرد. بر اساس محاسبه ها هر دو کارت گرافیک نسبت به زمانی که از GDDR5یا GDDR5X استفاده می کردند مصرف انرژی بسیار کمتری داشتند. در عین حال، GDDR6 ممکن است نمای کلی بهتر برای طرح های آینده ارائه دهد - به ویژه اگر هزینه های HBM2 از کنترل خارج شود.


GDDR6

GDDR5

Micron

gpu

AMD

کارت گرافیک

میکرون