59 Views
2018 Jan 22Cultural
img

نقد فیلم strong12

برخی آن را "قبرستان امپراطوری" می نامند.سرزمینی خشک و کوهستانی و ناهموار که افغانستان نام دارد.همین سرزمین بود که امپراطوری بریتانیا را در اوج قدرت به زانو در آورد و دست شوروی را از خود کوتاه کرد.

حال کشوری دیگر سعی دارد در آن رخنه کند....

این اتفاق در سال 2001 رخ داد؛جریان تخریب و انفجار مرکز تجاری نیویورک هنوز در ابهام است.گروهک تروریستی القاعده مسولیت این اقدام تروریستی را بر عهده می گیرد. افراد زیادی معتقد هستند که رهبران این گروه در منطقه کوهستانی شرق افغانستان مشغول به کار و فعالیت هستند و تحت حمایت رژیم افراط گرای طالبان قرار دارند.

موجودیت سرزمین افغانستان در محدوده ی مرز های قانونی خود؛غیر قابل انکار است.طالبان مدعی است که افغانستان در تصرف و حاکمیت آن هاست.اما یک فرمانده ی نظامی معتقد است که افغانستان تحت کنترل شریعت اسلامی و بی قانونی است و این حالت همان چیزی است که ارتش آمریکا برای جلوگیری از حملات تروریستی؛انتظارش را دارد.

کاپیتان Mitch ماموریت یافته است که به افغانستان برود و فرمانده عبدالرشید ؛فرمانده ای که در کوه های افغانستان شجاعانه با طالبان مبارزه می کند؛ را بیابد و به کمک او بشتابد.

القاعده در 11 سپتامبر یک ضربه ویرانگری به آمریکا تحمیل کرد. کاپیتان Mitch و 11 نفر از افرادش؛اولین کسانی بودند که به مقابله برخواستند.قطعا مقابله این 12 نفر با هزاران نفر که دارای تجهیزات نظامی از قبیل تانک و موشک و راکت و...کار آسانی نخواهد بود.

عناصر مثبت

فیلم strong12 بر اساس یک عملیات واقعی نظامی آمریکایی است که اخیرا اسرار و اسناد آن منتشر شده است. کاپیتان Mitch و افرادش می دانند که خطر جدی در انتظار آن هاست و این بخش اجتناب ناپذیر از کار آنهاست. اما آنها معتقدند که آنچه انجام می دهند؛برای محافظت از سرزمین و زادگاهشان از حملات تروریستی موثر است.

این فیلم نمونه ی بارزی از مشکلات و سختی های زندگی نظامیان را به تصویر می کشد: در سکانسی که Hal Spencer افسر ارشد تیم عملیاتی؛در حال خداحافظی با خانواده و پسر نوجوان اش است؛بدون بیان یک کلمه؛گویا این مطلب است.

البته برخی از خانواده ها با ماهیت و طبیعت این شغل کنار آمده اند به عنوان مثال در سکانسی؛همسر کاپیتان Mitch از وی می خواهد که در ماموریت خود نهایت تلاش خود را بکند و به خانواده اش فکر نکند.کاپیتان Mitch هم قول می دهد که خودش و همه ی افرادش بزودی؛در صحت و سلامت کامل بازگردند.هرچند این حرف کمی دروغ و اغراق آمیز به نظر برسد.

محتوای معنوی

طالبان حاکم بر افغانستان بشدت به قوانین اسلامی پایبند هستند و فضای کشور هم تا حدودی مذهبی است به طوری که وقتی که کاپتیان Mitch برای فرمانده عبدالرشید هدایایی از جمله یک بطری ودکا به ارمغان می آورد؛عبدالرشید به او می گوید آیا نمی دانی اینجا کشوری اسلامی است و نوشیدنی های الکلی ممنوع است؟

این فیلم تا حدودی اعتقدات اسلامی را به نمایش می گذارد به عنوان مثال؛عبدالرشید به کاپیتان Mitch می گوید که اینجا وضع معیشتی مردم اصلا خوب نیست ولی آن ها هیچ وقت توکلشان را به خدا از دست نمی دهند و همچنین در مورد اعتقاد مسلمانان به زندگی پس از مرگ و اهمیت آن؛توضیحاتی می دهد.

فضای جنسی

یکی از اعضای گروه کاپیتان؛فیلمی را می بیند که طالبان در حال اعدام زنی هستند که بدون آنکه ازدواج کرده باشد؛باردار شده است.....

فضای خشونت آمیز

در این فیلم ما شاهد افراد زیادی هستیم که به طرز فجیعی کشته شدند.افرادی هم زخمی شده اند و در اثر خون ریزی در حال مردن هستند!برخی از رزمندگان هم با موشک و نارنجک به قتل رسیده اند.یک بمب گذار انتحاری باعث مرگ خود و چند نفر دیگر شده است... یک زن در یک میدان شهر اعدام شد. قبل از اینکه او کشته شود، مردی پوششی را که روی سر زن گذاشته اند را می کشد و نشان می دهد که او مورد ضرب و شتم قرار گرفته است. صورتش خونین و کبود است... در همین حین گلوله ای به سرش شلیک می شود، بدنش بی حرکت می ماند ... بچه هایش بشدت گریه می کنند...

اعضای تیم کاپیتان با دو مرد مسلح روبرو می شوند که مطمئن نیستند که آیا آنها دوست یا دشمن هستند؟کاپیتان و تیم او متوجه می شوند که هر دو نفرشان از طالبان هستند.....

نتیجه گیری

کاپیتان Mitch هرچند رهبر گروه 12 نفره است، اما از بسیاری جهات نسبت به بقیه بسیار کم تجربه است. او قبل از اینکه به افغانستان بیاید هیچ کسی را نکشته بود....

در این زمینه ما فرصت کردیم با دو نفر از سربازانی که در واقعیت در گروه کاپتیان Mitch بودند صحبت کنیم.به نظر آن ها این فیلم جزییات جالب و بسیار مهیجی را از دست داده است و نتوانست تصویر درستی از استرس ها و ترس ها و همچنین فضای خانواده ی این 12 نفر را به نمایش بگذارد....

Nutsch و Pennington معتقدند فیلم strong12 نشان دهنده واقعیتی است که آنها از نزدیک دیده اند ؛ هرچند در بیان جزئیات و احساس کمی ضعیف عمل کرده است...


نقد فیلم strong12 خلاصه فیلم

نقد فیلم

12 سرسخت

خلاصه فیلم نقد فیلم strong12