96 Views
2018 Mar 10Cultural
img

نقد و بررسی فیلم DARKEST HOUR

ما قبل از تماشای این فیلم؛تصور می کردیم که کارگردان این اثر؛یعنی آقای Joe Wright صرفا یک نمایش و مستند تاریخی ساخته است.اما اکنون پس از تماشای آن نظرمان عوض شده است.البته باید گفت که فیلم های موجود در سینما؛مشابه با این سبک؛بسیار زیاد است اما نباید این نکته را فراموش کنیم که خلاقیت و دقت آقای Joe Wright؛در جذابیت این اثر؛تاثیر بسزایی دارد.همانطور که می دانید موضوع و محور این فیلم در مورد چرچیل است ولی این فیلم با فیلم های دیگر بسیار متفاوت است و از آن استقبال خوبی شد.

شاید عجیب به نظر برسد ولی این فیلم؛جنبه های آموزشی بسیار خوب و مطلوبی دارد و همچنین توانست در رقابت های بین المللی برنده ی چندین جایزه ی اسکار بشود؛از جمله آن ها می توان به جایزه ی اسکار بخاطر سومین نقش مکمل اشاره کرد .

همچنین این فیلم بسیار به فن بیان و سخنوری که از مهم ترین ویژگی ها و خصیصه های چرچیل بوده است؛اشاره می کند و تمرکز خاصی بر روی مفاهیم درون گرایی و متفکرانه دارد.

این اثر بیشتر شبیه یک کلاس درس تاریخی است، این برداشت را می توان از پیش نمایش منتشر شده این فیلم؛داشت. تصمیماتی که در آن به تصویر کشیده می شود؛ دقیقا همان تصمیماتی است که سرنوشت جهان را تعیین کرده و دگرگون نموده اند. این اثر؛ اقدامات و اتفاقات جهان را ازتاریخ 4 تا 8 ژانویه سال 1940 را به تصویر می کشد. نکته مثبت و جالبی که در مورد فیلم DARKEST HOUR وجود دارد این است که تمام اتفاقات تاریخی را در این برهه ی زمانی؛به ترتیب و تا حدودی دقیق به تصویر کشیده است و همچنین قسمتی هم به اتفاقاتی که در مجلس عوام در مورد "بحث های نروژ" و "ظهور چرچیل" افتاد؛می پردازد.در میان این اتفاقات و اغتشاشات، از آن جایی که چرچیل؛تنها عضو حزب است که هیچ مخالفی ندارد؛پس به عنوان نخست وزیر انتخاب می شود،پس از این جریانات است که چرچیل جامعه ی ملل را برای مبارزه با هیتلر دعوت می کند و در این بین برخی از سیاستمداران بزرگ؛قصد مقابله و مخالفت با وی را دارند...


درک اهمیت رویدادهای این اثر، شاید در دنیای امروزی به صراحت آسان و گویا نباشد زیرا حقیقتا بررسی اتفاقات سال 1940 در دنیای امروزی؛کاری دشوار است. آلمانی ها چندین کشور اروپایی را تصرف کرده اند هیتلر به عنوان یک رهبر و حاکم مستبد؛تاثیر گسترده ای بر روی مردم جهان دارد. در همین حین است که شخصی به نام چرچیل؛به پا می خیزد و برای مقابله با هیتلر و حزب نازی؛تمام تلاش و سیاست خود را به کار می بندد و در این راه؛از انجام هر اقدامی کوتاهی نمی کند.

بنظر منتقدین سینما و برخی مورخان؛ساخت فیلم Darkest Hour ؛ توانست حجم زیادی از ابهاماتی که در مورد این برهه از تاریخ و همچنین ساخت این فیلم در جامعه ی کنونی که شخصیت چرچیل در حال تحریف بود؛بسیار کارساز واقع شد.

یکی از نکات حایز اهمیت در مورد ساخت این فیلم؛همکاری Joe Wright و Bruno Delbonnel است که باعث شد این اثر نه تنها در مسایل فنی و حرفه ای؛هماهنگ باشد؛بلکه از یک انسجام درونی و استحکام فکری و ذهنی هم برخوردار شد.

در نهایت؛باید بگوییم که زیبا ترین و مهم ترین برداشتی که از فیلم Darkest Hour می توان داشت؛این است که؛ هر دیکتاتوری یک هیتلر نیست و هر سیاستمدار ترسناکی و با هوش ای چرچیل نیست! و همین علت کافی است که داستان و موضوع این فیلم با دیگر آثار تاریخی مشابه؛تفاوت اساسی داشته باشد.


نقد و بررسی فیلم DARKEST HOUR

نقد و بررسی فیلم

نقد سریال

خلاصه ی فیلم

فیلم چرچیل

جنگ جهانی