226 Views
2018 Mar 18Cultural
img

نقد و بررسی فیلم LEAN ON PETE

Andrew Haigh از آن صنف کارگردان هایی است که اصولا سعی می کنند برای ساخت فیلم هایش از بازیگران مطرح و معروف استفاده کند؛زیرا که معتقد است کار کردن با این بازیگران علاوه بر اینکه اثر را حرفه ای می کند؛باعث می شود که فیلم حالت ماندگار تری پیدا کند.قهرمان داستان پسر بچه ای 15ساله به نام Charlie است که برای گذران زندگی اش و برای اینکه بتوانند ادامه تحصیل بدهد و به اهدافش برسد تصمیم می گیرد که در یک باشگاه تربیت اسب مسابقه ای ؛مشغول بکار بشود.او وارد محیطی می شود که شخصیت های مختلفی حضور دارند و او مجبور است که همه ی این سختی ها را تحمل کند.ما بارها پس از تماشای اثر های Andrew Haigh عرض کرده ایم که این کارگردان بشدت منطقی است و همواره در کارهایش از مفاهیم و مضامین والای انسانی بهره جویی کرده است.

در ابتدا ما یک نوجوان 15 ساله را می بینم که برایرسیدن به هدف هایش در زندگی؛تصمیم می گیرد که در روند زندگی اش تغییر ایجاد کند و راضی می شود که برای حقوقی ناچیز؛در یک باشگاه تربیت اسب فعالیت کند.او در آنجا سعی می کند که وظیفه ی خود را به بهترین شکل انجام دهد و سرش به کار خود مشغول باشد.

از مهمترین بازیگرانی که در این اثر ایفای نقش می کنند می توان به travis fimmel, chloë sevigny, charlie p و.. اشاره کنیم.وظیفه ی نویسندگی این اثر مجدد بر عهده ی Andrew Haigh بود که از یک رمان نسبتا معروفی به اسم Willy Vlautin اقتباس نموده است.از مهم ترین ویژگی های این فیلم باید به تصویر برداری زیبا و حرفه ای فیلم اشاره کنیم که مخاطب حس می کند که بصورت مستقیم شاهد رخداد های فیلم است و همین طور موسیقی مناسبی که برای آن انتخاب شده است فوق العاده است.


برخی از منتقدین معتقدند که این فیلم یک اثر کلیشه ای است و مشابه این فیلم بسیار زیاد در سینما وجود دارد؛اما واقعیت خلاف این است زیرا شما در چندین سال گذشته هیچ فیلمی را با این مضمون به زیبایی و همه جانبه بودن LEAN ON PETE پیدا نخواهید کرد. حتی فیلمهایی که ظاهرا برای مخاطبان بزرگسال ساخته شده اند، اغلب به مفاهیم گستره تر و عمیق تری نسبت به «پسر و اسب» پرداخته اند. بنابراین تنها نگرانی که ممکن است وجود داشته باشد در مورد این فیلم؛بحث استقبال و عرضه ی آن برای رده های سنی مختلف و غیر بزرگسال است زیرا که مضمون فیلم اندکی گرایش به مفاهیم ملودرام دارد که ممکن است برای همه ی رده های سنی جذاب نباشد.

در ابتدا مخاطب احساس می کند که این فیلم شباهت زیادی با فیلم 45 Years دارد که درادامه متوجه می شوند که هنرنمایی و خلاقیت کارگردان؛یعنی Andrew Haigh؛ این دو اثر را از یک دیگر متمایز نموده است و هیچ گونه نقطه ی اشتراکی با هم ندارند.هماهنگی و ارتباط ذهنی فوق العاده ای بازیگران؛ باعث تقدیم یک اثر فوق العاده به سینما شده است. LEAN ON PETE توانست حدود 4 ستاره از 5 ستاره ی درجه ی کیفی از نظر مخاطب و منتقدین را کسب نماید که همین امر گویای کیفیت بالای ساخت این فیلم است.


نقد و بررسی فیلم LEAN ON PETE

نقد فیلم و سریال

بهترین فیلم های درام