96 Views
2018 Mar 08Cultural
img

نقد و بررسی فیلم WONDER

بر اساس رمان معروفی از R.J. Palacio با نام Wonder این فیلم زیبا ساخته شده است. Auggie پسر بچه ای است که با یک اختلال ژنتیکی و سندرمی خاص که نیاز به درمان داشت؛به دنیا آمد.

کارگردان این اثر یعنی آقای Stephen Chbosky سعی کرده است که این بار یک فیلمی متفاوت را تقدیم مخاطبین نمایید و همچنین هدف او به تصویر کشیدن یک واقعیت دردناک و سخت اجتماعی است.نویسندگان این فیلم یعنی؛Chbosky ؛ Steve Conrad و Jack Thorne سعی نمودند که در سراسر فیلم به مخاطب القا کنند که تمامی حرکات و رفتار های Auggie کاملا در حد یک بچه کاملا طبیعی و عادی است.او علاقه مند به تماشای فیلم از جمله فیلم Star Wars است و همچنین به محصولات شرکت Minecraft علاقه مند است.او استعداد عجیبی در یادگیری دروس و دانش دارد و همچنین همیشه با نشاط است و یک حس شوخی طبیعی جالبی دارد و همینطور بسیار فعال و هوشمند است و قوه ی خیال قوی ای دارد و سعی می کنند که با مثبت اندیشی؛شرایط سخت و نامساعد در پیش رو را به راحتی کنار بزند.

همواره نمایش های یک دست و یک جهت به بدنه ی اصلی داستان کمک می کند. Auggie بخاطر شرایط روحی و جسمی اش تصمیم می گیرد که از جامعه دور باشد و اکثر اوقات خود را در خانه بسر ببرد.در این حین مادرش وظیفه ی آموزش درس هایش را بر عهده می گیرد و او زیر نظر مادرش شروع به یاد گرفتن درس هایش در خانه می کند.او از کلاس پنجم به بعد تصمیم متفاوتی می گیرد و عزمش را جمع می کند که برای ادامه ی تحصیلات؛به مدرسه برود و در کنار بچه های دیگر؛به درسش ادامه بدهد.در ابتدای امر؛شرایط مدرسه برای او کمی متفاوت و شاید سخت بنظر برسد.زیرا معلمی لجوج در انتظار اوست.از طرفی یک همکلاسی ثروتمند که همیشه نسبت به Auggie دید منفی دارد؛باعث ناراحتی او می شود.ولی او با اخلاق خوب و دید مثبتش می تواند که جایگاه خود را در بین آن ها تثبیت کند و به زودی تبدیل به بهترین دوست همه بشود.


نکته ی مهمی که در مورد این فیلم وجود دارد این است که با توجه به نظر منتقدین؛اگر بخواهیم واقع نگر باشیم؛این فیلم می توانست صرفا فیلمی در ژانر غمناک و دراماتیک که صرفا اشک مخاطب را در بیاورد؛باشد ولی با هوشیاری و خلاقیت عوامل این فیلم بخصوص کارگردانی فوق العاده ای Stephen Chbosky؛این فیلم بیشتر جنبه ی آموزشی و فرهنگ سازی پیدا کرد و از این بابت بسیار قابل ستایش و ارزشمند است.

یکی دیگر از نو آوری ها و خلاقیت هایی که در این فیلم شاهد آن هستیم؛تغییر در محتوای کلیشه ای این سبک فیلم ها است.کارگردان سعی نموده است که در این فیلم برای ایجاد فضای طبیعی تر؛بیشتر از کاراکتر های کودک با شخصیت های اغلب مثبت استفاده کند که در نوع خود یک نو آوری عجیب است.

به نظر یکی از منتقدین؛این فیلم به اندازه ی کافی قدرت جذب دارد که توجه هر مخاطبی را به خود جلب کند و سپس خاطره ای از حضور خودش و فرزند 8 ساله اش در سالن سینما مطرح می کند.آن ها برای تماشای این فیلم به سینما می روند و پسر 8 ساله ی ایشان؛پس از دیدن اولین سکانس این فیلم و پس از دیدن چهره ی Auggie؛ به صراحت می گوید که عجیب است! و در پایان فیلم؛هنگامی که پدرش نظر وی را در مورد فیلم می پرسد؛او اظهار می کند که نسبت به فیلم و قهرمان اصلی آن علاقه مند شده است و ترجیح می دهد بارها این فیلم را تماشا کند. از این ماجرا می توان نتیجه گرفت که این فیلم علاوه بر قدرت جذب بالا؛توانایی بالایی در القای حس همدلی در مخاطبین دارد.


نقد و بررسی فیلم WONDER

نقد و بررسی فیلم و سریال

نقد فیلم

برترین فیلم سال

بهترین فیلم های سینمایی