187 Views
2018 Feb 16Cultural
img

نقد و خلاصه فیلم Early Man

دیدگاه ما نسبت به فیلم Early Man کمی متفاوت است.متاسفانه این اثر با ساخته هایی که از Nick Park و Aardman در ذهن داشتیم؛نسبت به چند سال گذشته؛بسیار متفاوت بود و شاید می توان گفت که این کار نسبت به کار های قبلی آن ها بسیار ضعیف تر ظاهر شده است.این نکته به این معنا نیست که هر کسی می توانند انیمیشن بسازد؛بلکه منظور این است که این فیلم کمی نقاط منفی اش نسبت به بقیه ی فیلم ها بیشتر است.به عنوان مثال دیالوگ های طنز و جوک هایی که مطرح می شود بسیار قدیمی هستند و شما بارها آن ها را شنیده اید!

داستان این انیمیشن در مورد ماقبل تاریخ است؛به گفته ی آقای Mr. Park ؛کارگردان این اثر؛ و همچنین گروه فیلمنامه نویس یعنی Mark Burton و James Higginson فضای داستانی این اثر در مورد انسان های اولیه و موجودات نخستین است و محیطی که در آن ساکن هستند؛در حدود منچستر انگلستان امروزی است.


یکی از مهم ترین انتقادات وارده این است که این انیمیشن با یافته های تجربی و علمی کاملا در تضاد است. به عنوان مثال این برهه ی زمانی که این انیمیشن به تصویر کشیده و از حضور ماموت ها در سرزمین انگلستان سخن گفته است؛کاملا با واقعیت در تناقض است.همچنین سوالی که مطرح است این است که آیا در این سرزمین به واقع فسیل اردک وحشی با سایز 727 یافت شده است که این انیمیشن از آن صحبت نموده است؟ و همچنین حضور La Brea Tar Pits در سرزمین اسکاتلند...!؟ تا به حال هیچ گزارش از حضور موجود La Brea Tar Pits در سرزمین اسکاتلند؛وصول نشده است. 

با همه ی این تفاسیر؛هدف ما این نیست که اثبات کنیم این انیمیشن هیچ گونه اطلاعات تاریخی در مورد انسان نخستین و زندگی او ندارد و همه ی این انتقادات صرفا به دلیل فعالیت در حوزه ی انیمیشن تا حدودی قابل توجیه و اقماض است.به نظر می رسید که آقای Mr. Park همان اثر معروف Apocalypto را مجدد به تصویر کشیده است البته با اندکی تغییر جزیی!


اگر کمی تخصصی و حرفه ای تر به این اثر توجه کنیم می توانیم بگوییم که این انیمیشن یک پروژه ی تحقیقی در مورد مقاله ای است که استاد علوم سیاسی یعنی Mr. Scott که در کتاب اخیرش Against the Grain به آن پرداخته است.به عقیده ی این استاد علوم سیاسی ظهور دولتها - قدرت سیاسی، ریشه ی خشونت ، ثروت اندوزی و هر چیز دیگری که مربوط به پیشرفت تمدن بشری است،به نحوی فاجعه ای برای نسل انسان بود: واکنش هایی که انسان برای استقلالش انجام می دهد، همبستگی ها و وحدت های موجود در سطح جامعه و حتی سلامت اخلاقی و جسمی ما؛ریشه در زندگی گذشته دارد.

از نقاط مثبت این انیمیشن باید گفت که تا حدودی بی رحمانه بودن طبیعت و تلاش و مبارزه برای بقا برای نسل های مختلف بشری را به صورت طنز تلخ روایت می کنند.داستان از این قرار است که ابتدای جهان در مکانی که تقریبا در حدود منچستر امروزی است گروهی از انسان نخستین زندگی می کنند.در کنار آن ها موجودات نخستین دیگری از جمله ماموت های غول پیکر و...هم زندگی می کنند.این اثر نیم نگاهی هم به زندگی قبیله ای و عشیره ای انسان نخستین و اولیه دارد.سپس این انسان ها با یک دیگر متحد می شوند و در یک مسابقه ی فوتبالی که می شود گفت اولین فوتبال اروپایی است؛پیروز می شوند. 


جالب آن که زندگی انسان نخستین را بسیار ابتدایی و ساده به تصویر می کشد و انسان اولیه را یک شخص متناقض با طبیعت معرفی می کند. به ما یاداوری می کند که سرگذشت ما چه بوده است و ریشه ی زندگی فانتزی امروزیمان در چیست!

کارگردان : Nick Park

نویسندگان: Mark Burton, James Higginson

بازیگران: Tom Hiddleston, Eddie Redmayne,Maisie Williams, Timothy Spall, Richard Ayoade

مدت زمان:1 ساعت و 29 دقیقه

ژانر:انیمیشن-کمدی-خانوادگی-ماجرایی- فانتزی


نقد و خلاصه فیلم Early Man

نقد فیلم

نقد سریال

نقد انیمیشن

خلاصه فیلم