61 Views
2018 Apr 07technology
img

مدیر عامل شرکت فیسبوک، مارک زاکربرگ، این هفته کار سختی را انجام داد و گزارشگران را به کنفرانس خبری دعوت کرد و از آنان سوال پرسید.

این فراخوان از سوی فیسبوک پس از دو هفته پس از انتشار اخبار مربوط به کمبریج آنالیتیکا منتشر شد؛ بنا به گزارشات، یکی از مشاوران سیاسی توانسته است اطلاعات مربوط به 87 میلیون نفر از کاربران فیسبوک را جمع آوری کند. این خبر فیسبوک را بر سر زبان ها انداخت و هم اکنون این سوال مطرح است که این شرکت چگونه از اطلاعات دو میلیارد کاربر خود محافظت می کند. مارک زاکربرگ، مدیر عامل این شرکت پس از انجام چند مصاحبه و ارائه توضیح در این مورد تصمیم گرفت تا بحث را بیشتر توضیح دهد و کنفرانس خبری برگزار کرد.

مارک زاکربرگ به سوالات مختلفی در مورد این شبکه ی اجتماعی پاسخ داد اما از دادن پاسخ به برخی از سوالات اجتناب کرد که ما در زیر این سوالات را از مدیر عامل این شرکت پرسیده ایم و خودمان به آن ها پاسخ داده ایم:

1- چرا کاربران فیسبوک با وجود نقض قوانین حریم شخصی از سوی این شرکت، باز هم باید به آن اعتماد کنند؟

فیسبوک سال ها پس رخ دادن اتفاق کمبریج آنالیتیکا سکوت پیشه کرد و چیزی از اتفاق بروز نداد تا زمانی که روزنامه هایی مانند نیویورک تایمز، یو کی گاردین و روزنامه های پر تیراژ از این خبر پرده برداشتند. در گزارشی که از سوی TechRepublic تهیه شد، وکیل نیویورک، Eric Schneiderman گفت که مردم اعتمادشان را نسبت به فیسبوک از دست داده اند و این شرکت بزرگترین سرمایه اش را از دست داده است.

اعتماد مولفه ی اصلی فیسبوک برای ماندگاریست؛ زیراکه تجار در فیسبوک بر مبنای اعتماد و رعایت حریم شخصی اطلاعات خود را به اشتراک می گذارند. اگر این اغتماد از بین برود فیسبوک منبع درآمد و همچنین کاربران خود را از دست خواهد داد.

2- آیا فیسبوک برای شما و تیم کاریتان بسیار بزرگ است و نمی توانید آن را مدیریت کنید؟

فیسبوک در ماه مورد استفاده ی بیش از دو میلیارد کاربر قرار می گیرد که این مقدار بیش از دو برابر جمعیت بزرگترین کشور های جهان است. زاکربرگ اعلام کرده است که بیش از 20.000 نفر را برای کار بر روی امنیت و محتوای این رسانه استخدام خواهد کرد اما آیا این کافی است؟ همچنین زاکربرگ گفته است که در حال کار بر روی هوش مصنوعی فیسبوک است تا پلیس هوشمند فیسبوک بتواند از نقض قوانین توسط کاربران جلوگیری کند؛ اما باید بدانید که هوش مصنوعی در این دوره از زمان پیشرفت خوبی ندارد و برای استفاده در مقیاس بزرگ قابل اعتماد نیست.

3- شما گفته اید که تعمیر فیسبوک و رفع مشکلات آن سال ها به طول خواهد انجامید. آیا مردم می توانند تا آن زمان صبر کنند؟

انتخابات نزدیک است و بازیگران بد این عرصه در تلاشند تا با استفاده از رسانه های اجتماعی تاثیر خود را بر روی آن بگذارند؛ با این حال مارک زاکربرگ اعلام کرد که نه قیسبوک، بلکه هیچ یک از شبکه های اجتماعی نمی توانند بصورت کامل با این گونه فعالیت ها مقابله کنند؛ با این وضعیت باید منتظر فاجعه ی بعدی باشیم.

4- شما گفته بودید که ما محتوای فیسبوک را زیر نظر خواهیم گرفت؛ آیا به این حرفتان عمل کرده اید؟

فیسبوک اخیرا اعلام کرده است که فیلم ها و عکس های منتشر شده در این شبکه ی اجتماعی را بررسی خواهد کرد اما از آنجا که میزان محتوای منتشر شده در این رسانه بسیار زیاد است، چنین کاری در عمل غیرممکن است.

5- شرکت های بزرگ دنیای تکنولوژی مانند فیسبوک، گوگل و توئیتر اعلام کردند که در حوزه ی امنیت با یکدیگر همکاری خواهند کرد تا از رخ دادن مشکلات انتخابات 2016 جلوگیری کنند؛ آیا شرکت فیسبوک در همکاری با سایر شرکت ها خوب عمل می کند؟

مارک زاکربرگ ابراز امیدواری کرده است که سایر پلتفرم ها نیز استفاده از فناوری PlayBook این شرکت را یادبگیرند؛ اما واقعا خود فیسبوک استفاده از آن را بصورت کامل فراگرفته است ؟


هک

امنیت

فیسبوک

گوگل

توئیتر

انتخابات

حریم شخصی

مارک زاکربرگ

اطلاعات

آمریکا