640 Views
2018 Jan 24car
img

این روزها نمایشگاه خودروی دیترویت، تغییرات زیادی نموده است. شرکت های بزرگی که در این رویداد سالانه حضور دارند باید در مورد محصولاتی صحبت کنند که در نظر دارند آنها را در آینده ای نزدیک تولید نمایند. این کمپانی های خودروسازی برجسته،  آزادند تا درباره طرح هایشان در خصوص تولید وسایل نقلیه خودران، الکتریکی و حتی طرح های نوظهور حمل و نقل، سخن گویند، علاوه بر این، آنها می توانند اعلامیه ها و تیزرهای  محصولاتشان را که با تقاضاهای فعلی مشتریانی که به دنبال  پیکاپها و SUV های کراس اووری با مصرف اندک سوخت هستند منتشر نمایند.

بیایید نگاهی به مرسدس بنز بیاندازیم، که با خودروی کلاس G  جدیدش، توانست در این نمایشگاه خودرو، بیشترین توجهات را به سوی خود جلب نماید. به صراحت می توان گفت که این سوپر مرسدس بنز فوق العاده گرانقیمت، مخصوص ثروتمندان تولید شده و توسط شرکت به عنوان یک وسیله نقلیه فوق عضلانی در نظر گرفته شده است. در این راستا مرسدس بنز از آرنولد شوارتزنگر خواست تا در مراسم رونمایی این خودرو حضور داشته باشد. اما وقتی که شوارتزنگر از دیتر زیچه در مورد اینکه آیا این خودروی کلاس G  قرار است یک خودروی الکتریکی باشد یا نه سوال نمود، رئیس مرسدس بنز به او قول داد که این شرکت قصد دارد تمام وسایلش را در دهه آینده الکتریکی نماید.

و اما کمپانی فورد با خودروی دیزلی جدیدش به نام F150 ، که در طی یک اعلامیه مطبوعاتی در CES اعلام نموده بود با دیدن آن، به یکی از طرفداران  وانت  تبدیل خواهید شد، به این نمایشگاه آمد. علاوه بر این، فورد نیز اعلام نمود که مبلغی حدود 11 میلیارد دلار را بر روی نسل بعدی خودروهای الکتریکی خود سرمایه گذاری نموده است.

معمولا کمپانی های خودروسازی، اطلاعیه های زیادی در این خصوص منتشر می کنند، اما اگر نگاه دقیقتری به نشریات اخبار خودرو بیندازید خواهید دید که احتمالا در طی چند سال آینده ، این خودروسازان بزرگ، ناوگان هیبریدی خود را به جای خودروهایی که تمام الکتریکی باشند روانه بازار خواهد کرند چرا که این کمپانی های بزرگ هنوز در مورد به کارگیری سیستم تمام الکتریکی ، با شک و تردیدهایی مواجهند و برای غلبه بر این تردیدها، نیاز دارند که ابتدا، تکنولوژی هیبریدی را به طور کامل در آغوش گیرند و از آن در خودروهای خود استفاده نمایند.

و این همان چیزی است که در سال جاری در دیترویت، در مورد آن سخنان زیادی گفته شد. این نمایشگاه، تلفیقی از چشم اندازهای عملی و ایده آل خودروسازان اتومبیل های الکتریکی را در قالب اتومبیلهایی مانند Nissan Leaf  جدید و یا VW I.D. Crozz به تصویر کشید اما هیچکدام از این خودروها در دیترویت رونمایی نشدند. بیشتر اخبار سال جاری نمایشگاه دیترویت به حرکت آرام آرام   شرکت ها به سمت آینده الکتریکی مربوط می شد. پیکاپ Ford Ranger ، هوندا اینسایت جدید هیبرید ، نمونه هایی از این تحولات بودند. حتی کانسپت Q Inspiration کمپانی اینفینیتی نیز کاملا الکتریکی نخواهد بود و در فرم هیبرید عرضه خواهد شد.اما در این خصوص باید گفت که موفقیت شرکتی مانند تسلا ،  نشان می دهد که تغییر خودروها به  وسایل نقلیه الکتریکی می تواند، سریعتر از آنچه تصور می کنیم اتفاق بیفتد.
بنابراین با اینکه بزرگترین خودروسازان جهان همچنان قول می دهند که انقلابی را در صنعت تولید خودروهای الکتریکی به پا خواهند کرد، آنچه در دیترویت مشخص شد این است که این تغییرات، دست کم چندین سال زمان خواهد برد. و حتی اگر این شرکت ها به تعهدشان عمل کنند و شروع به تولید خودروهای الکتریکی نمایند، احتمالا بیشتر، بر کشورهایی تمرکز می کنند که دولت های آنها با وقوع چنین تغییراتی موافقند. به عنوان مثال فورد اعلام می کند که این شرکت تا سال 2022  ، 40 وسیله الکتریکی تولید خواهد نمود، اما تنها 16 مدل از آنها کاملا الکتریکی خواهند بود و بسیاری از این مدلهای الکتریکی نیز فقط بازار چین را هدف قرار خواهند داد.

در ضمن، از آنجا که در آمریکا، بیشتر، محصولات احتراق داخلی فورد و شورلت و مرسدس بنز طرفدار دارند، به احتمال زیاد این کمپانی های خودروسازی همچنان به تولید محصولات احتراق داخلی خود برای این کشور ادامه می دهند.  گرچه در برخی مواقع، فناوری الکتریکی قادر است از وسایل نقلیه بزرگتر مانند کامیون ها و SUV ها نیز پشتیبانی کند اما آنچه که امسال در نمایشگاه خودروی دیترویت مشخص شد این بود که کمپانی های خودروسازی فعلا در انتظارند تا زمان تولید محصولات الکتریشان فرا رسد.

نمایشگاه دیترویت

فورد

تسلا