189 Views
2018 May 09NewsTourism
img

خدایا شرکت برای چیزای که بهم دادی.از جمله چشم دیدن این زیبای ها

تکه تکه ابر های سیاه بر بالای ده در حرکت اند و مهی سفید بر زمین ریخته است. روستا پایین جاده قرار گرفته و خانه های کنار هم، با سقف های آهنی شیروانی اغلب زنگ زده و درختان سبز و رطوبت زیاد،  دونارا در جاده زیبا و رویایی چالوس، تماشایی و دل انگیز کرده است.


پیچ و خم های جاده چالوس را که رد کنیم در استان مازندران، از توابع بخش مرزن آباد به روستایی با چشم انداز بسیار زیبا می رسیم

 


موقعیت جغرافیایی : قله دونا در منطقه البرز مرکزی جنوب جاده یوش بلده واقع است. بهترین زمان برای صعود به قله دونا در اواخر اردیبهشت ماه و اوایل خرداد ماه می باشد.


وضعیت قله در زمستان : صعود به قله دونا گرچه نیاز به تجارب صعود زمستانی دارد لیکن از طریق این یال بدون مشکل خاصی انجام پذیر می باشد.


ساعت 4:45 با دو دستگاه سواری از میدان کرج به سمت دونا راه افتادیم. جاده چالوس مه بود وخیلی زیبا شده بود. ...


پس از تونل کندوان در محلی به نام پل زنگوله وارد جاده یوش شده وپس طی مسافت اندکی از طریق اولین خروجی سمت راست به سمت روستای دونا حرکت می کنیم. ساعت 6:45 دقیقه به روستای دونا رسیدیم. هوا سرد بود و کمی مه ولی راه که افتادیم هم هوا باز شد هم ما گرم شدیم.
 در انتهای جاده روستا بعد از یک سراشيبی و گذر از پل به سمت چپ حرکت کردیم و بعد از پارک ماشین ها در محوطه ای که محل نگهداری گوسفند ها بود  از پشت  آغل از روی پا کوب در میان دره حرکت کردیم. از کنار زمین های روستایی گذشتیم و توی راه ته گل نسترن که قرمز رنگ بود چیدیم. وقتی دره ای که رو به رومون بود به انتها رسید صعود ما از طریق یالی که منتهی میشد به قله ای که روی یک خط الرس و سمت راست (غرب ) قله دونا قرار گرفته بسمت جنوب آغاز شد. تمام منطقه ای که جاده چالوس واقع شده بود را انگار یه عالم پنبه ریخته بودن و کاملا مه بود.


با اینکه آویشن ها تو این فصل خشک شده بودند اما بازم بوش به مشام میرسید. کمی مونده بود که به خط الرس برسیم یال پراز بوته های بزرگ گون دیده می شد و خیلی قشنگ بودن.نزدیک خط الرس ، آزاد کوه در شرق با تمام عظمتش برای ما خودنمایی می کرد. ساعت 8:50 به قولی رسیدیم به محل چاشت گاهمون (صبحانه). ارتفاعمون 3100 بود و هوا هوای سردو دلچسبی بود. بعد از صرف صبحانه به مدت 25 دقیقه و عکس گرفتن با دره مه گرفته سمت شمال ، به سمت خط الرس راه افتادیم.


روی یال، قله سمت جنوب شرقی ما بود و کاملا دیده میشد. ساعت 10:30 رسیدیم روی خط الرس و به سمت شرق راهمون رو ادامه دادیم. هوا عالی بود و باد کمی میومد. یه کم سرد بود اما آفتاب دلچسبی که می تابید روح آدم رو تازه میکرد.ساعت 11:20 رسیدیم روی قله به ارتفاع 3631 متر. آزاد کوه در شرق  و سرخاب ها در جنوب شرق بودن. کمان و سوتک هم که قبل از اینکه برسیم رو قله معلوم بودن،پشت سرخاب ها مخفی شده بودن.دره وارنگه رود هم سمت جنوب قرار داشت.


کل زمان صعودمون بدون احتساب استراحت ها حدود 3:30 شد. خلاصه ساعت 12 آماده شدیم برای فرود. موقع فرود هوا سرد شده بود. مه از کندوان تا پل زنگوله و روستای دونا و الیکا رو در برگرفته بود. بعد از حدود 200 متر ارتفاع کم کردن رفتیم به سمت دره و درجهت شمال غرب متمایل شدیم و مستقیم رفتیم تا بیفتیم روی یال.بعد نیم ساعت هوا دوباره خوب شد. مه هم خیلی با ما راه اومد. صبح که میرفتیم بالا مه اومد پایین و ظهر که میومدیم پایین مه رفت بالا! عالی بود.


با ریه های پر از هوای پاک و تمیز کوهستان و روحیه تازه شده از طبیعت زبیا ساعت 15 رسیدیم به ماشین و راه افتادیم به سمت کرج.قلعه

طبیعت

کوه

هوای پاک

ابرومه

لذت ارتفاع