42 Views
2017 Dec 24technology
img

گوگل و موتور های جستجوی دیگر به طور مداوم هوشمندانه تر می شوند و از پیشرفت فناوری برای ارتقای هوش خود استفاده می کنند و عمیق ترین و تاریک ترین اسرار ما را بررسی می کنند . این موتورهای جستجو بسیار باهوش  و  به صورت شگفت انگیزی جذاب هستند. از الگوریتم (مجموعه ای از قوانین) برای پردازش و رتبه بندی محتویات در اینترنت استفاده می کنند، بنابراین ما نباید هزاران صفحه کپی را برای یافتن پاسخ پرسش های خود پیدا کنیم، موتورهای جستجو حتی می توانند درک طبیعی و انسانی را برای خدمات بهتر ایجاد کنند. در ادامه این مطلب سایت edanesh تاریخچه موتور های جستجو را به طور مختصر بررسی می کنیم.

1990

Archie، اولین موتور جستجو دنیا، آرشیو FTP (پروتکل انتقال پرونده) را خلق کرد تا فهرستی از فایلهای قابل دانلود را ایجاد کند. فضای محدود به این معنی بود که فقط عنوان ها قابل مشاهده بودند و محتویات هنگام کلیک در دسترس قرار می گرفتند.

1991

تیم برنرز لی اولین وب سایت جهان، "World Wide Web" را راه اندازی می کند.

1994-95

به منظور کمک به کاربران که برای جستجو با جمعیت در حال رشد وب سایت ها روبرو هستند، چهار موتور جستجوی جدید وارد صحنه می شوند:

Infoseek - اولین پلتفرم تبلیغاتی با استفاده از CPM (هزینه هر هزار آگهی) است. این شرکت در سال 1998 توسط والت دیزنی خریداری شد.

Lycos - یک پروژه پژوهشی دانشگاهی بود که امروز فعالیتش ادامه دارد. 

AltaVista - اولین موتور جستجو برای پهنای باند نامحدود است و به درخواست های زبان طبیعی امکان مطرح شدن می دهد.

یاهو - در یک برهه زمانی یکی از محبوب ترین وب سایت های ایالات متحده بود، اما در حال حاضر معمولا به عنوان "رقیب ضعیف گوگل" به نظر می رسد.

1995

مامبو مایکروسافت در همین سال به عنوان ویندوز 95 منتشر می شود. 

1996

یک موتور جستجو به نام "BackRub" که اولین زمزمه های ساخت گوگل است ساخته می شود. سازندگان آن لری پیج و سرگی برین هستند که بعدا گوگل را تاسیس می کنند. ایده BackRub استفاده از بک لینک ها به عنوان نشانه ای از اعتبار بود. اگر سایت های موجود در رتبه بندی وب سایت های دیگری را ذکر کنند، هر نمونه را بعنوان "اعتبار نامه" محسوب می کرد و به آن وب سایت در صفحه جستجو اعتبار می داد. Jeeves، یک موتور جستجوی دوست داشتنی که مردم را تشویق به سوالات با استفاده از زبان طبیعی روزمره می کرد که در حال حاضر به عنوان Ask.com شناخته می شود، هنوز هم به همان شیوه عمل می کند.

1998

گوگل رسمی می شود و تعیین می کند که چگونه اطلاعات دسته بندی شده و تحویل داده می شود.

2000

Baidu، یک موتور جستجوی چینی، به بازار می آید. تقریبا 0.05 درصد از انگلستان کاربران فعال آن هستند، و آن را ششمین موتور جستجوی محبوب در انگلستان می دانند. گوگل سرویس AdWords خود را راه اندازی می کند که امروز منبع اصلی درآمد گوگل است.

2001

تصاویر گوگل راه اندازی می شود و گوگل امکان جستجوی تصاویر را به کاربران خود می دهد

2002

اولین به روز رسانی به الگوریتم گوگل مستند شده است. ما می دانیم که در حال حاضر گوگل می تواند الگوریتم خود را تا 600 بار در سال به روز کند تا اسپم ها را کم و کیفیت بالا را حفظ کند.


موتور های جستجو

گوگل