1050 Views
img

ارزهای دیجیتال (که تقریبا 9 سال پیش ایجاد شدند) به کالای مهمی برای سرمایه گذاری پویا تبدیل شدند و موجب بروز مباحث زیادی درباره فلسفه وجودی آنها، چگونگی سرمایه گذاری در زمان مناسب، و طغیان های حول حوزه ارز های دیجیتال گردیدند. 

نقاط قوت بیت کوین

افزایش نجومی ارزش ارزهای دیجیتال مهمترین موضوع بحث شده در سال 2017 بوده است. طبق اعلام سایت trackercoinmarketcap.com، در اولین روز سال 2017، ارزش بیت کوین به 973 دلار آمریکا رسید. سپس در ماه مارس، این ارز دیجیتال برای اولین بار بیش از ارزش یک اونس طلا (1235 دلار) قیمت گذاری شد.

تنها هفت ماه بعد، قیمت بیت کوین در ماه اکتبر به بالاترین حد خود رسید و به قیمت 5856 دلار آمریکا مورد داد و ستد قرار گرفت. از اول صبح جمعه گذشته، این ارز مجازی ارزشی بیش از 15 برابر مقدار آغازینش در ابتدای سال را کسب کرد و قیمت آن به مبلغ 14670 دلار آمریکا رسید.

کارشناسان می گویند افزایش ارزش آن موجب افزایش تمایل عمومی، به سرمایه گذاری بیشتر در آن شده است که در نتیجه افزایش تقاضا قیمت آن نیز به طور مضاعفی افزایش یافته است.

آنجلا والچ، استاد دانشکده حقوق دانشگاه سنت ماری و همکار پژوهشی مرکز تکنولوژی بلوچین UCL گفت: همه دارند در مورد بیت کوین صحبت می کنند. در استارباکس، هر کسی در مورد آن صحبت می کند. در کریسمس همه در حال صحبت کردن در مورد آن هستند. آنها همه در مورد افزایش ارزش آن صحبت می کنند.

کریستین کاتالینی، استاد و بنیانگذار آزمایشگاه اقتصاد واریته MIT، گفت: انتشار گسترده اخبار، منجر به عجله در خرید بیت کوین شده است. ترس عقب ماندن از بقیه در این سرمایه گذاری پر سود موجب افزایش سرمایه گذاری در این زمینه شده است. مردم می شنوند که قیمت بیت کوین همچنان به صورت پی در پی در حال افزایش است، و این خود باعث افزایش قیمت می شود.

اما این افزایش قیمت در برخی واقع کاهش شدیدی نیز در پی داشته است.

در هفته گذشته، این ارز دیجیتال تنها در یک روز افت 30 درصدی ارزش خود را شاهد بود.


بسیاری از حرکات پر ریسک بوده اند

بیت کوین عمدتا غیرسازمان دهی شده است و توسط دولت یا یک موسسه مالی متمرکز کنترل نمی شود. ارزش آن می تواند به شدت در چند روز یا حتی ساعت تغییر کند.

کاتالینی گفت: مهم این است که به یاد داشته باشید این ها دارایی های بسیار پیچیده ای هستند. آنها بسیار ناپایدار هستند. اینها در واقع نسخه های آزمایشی هستند. بیت کوین یک آزمایش عظیم است و احتمالات بسیاری وجود دارد که یک آزمایش ممکن است اشتباه باشد. مردم باید این را به عنوان یک نوع قمار در نظر بگیرند.

اما این امر مردم را متوقف نمی سازد که حرکت های پر ریسکی را برای خرید بیت کوین در قیمت های بالا بپردازند.

جوزف بورگ، رئیس انجمن مدیریت اوراق بهادار آمریکای شمالی (سازمانی با هدف حفاظت از سرمایه گذاران)، گفت: برخی از سرمایه گذاران به قدری مشتاق بودند که هزاران دلار را از طریق کارت های اعتباری خود برای خرید بیت کوین صرف کردند. برخی دیگر از مردم حتی ده ها هزار دلار از طریق وامهای بانکی قرض گرفته اند تا بیت کوین بخرند. این جنون همچنان ادامه دارد. من نمی توانم بگویم که آیا این حباب قیمتی در 20000 دلار، 120000 دلار و یا 220000 دلار خواهد ترکید. اما واقعا نمی خواهم کسی باشم که موقع ترکیدن این حباب قیمتی همه پولهایم را برای بیت کوین پرداخته است!


شرکت ها برای سود بیشتر حتی به تغییر نام روی آوردند

برخی از شرکت ها حتی نام خود را تغییر داده اند و کلمه "blockchain" (فناوری هدایت کننده ارز مجازی) را به عنوان اسم خود انتخاب کرده اند. هفته گذشته، شرکت نوشیدنی چای Long Island Iced گفت که خود را به نام Long Blockchain تغییر نام داده است. کمی بعد از این اتفاق ارزش سهام این شرکت سه برابر شد. براساس گزارش بلومبرگ، هنگامی که یک شرکت بریتانیایی به نام On-line PLC اعلام کرد که نام خود را به On-line Blockchain PLC تغییر خواهد داد، ارزش سهام آن تقریبا 400 درصد افزایش پیدا کرد.

والش گفت: مدت کوتاهی است که Blockchain و سایر نام های مرتبط با دنیای ارزهای دیجیتال برای بازاریابی استفاده می شوند. اگر این اسامی را به اسم شرکتتان اضافه کنید سیل پول به مست شما هدایت می شود! واقعا وضعیت خنده داری است.

سرقت ها و خسارات بزرگ

سرمایه گذاران دنیای ارزهای دیحیتال امسال همچنین قربانی سرقت های و خسارات بزرگی بوده اند. در اوایل ماه دسامبر، هکرها به کمک محاسبات پیچیده ریاضی، توانستند از NiceHash، که یک بازار برای تولید ارزهای مجازی است، بیش از 70 میلیون دلار بیت کوین را به سرقت ببرند. اما سرقت های دیجیتال تنها موردی نبود که جیب سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال را خالی کرد.

بعضی از سرمایه گذاران نیز با اشتباهات خودشان متضرر شدند. به تازگی داستان های هراس انگیزی در مورد اینکه چگونه افرادی که رمز ورود بیت کوین خود را از دست داده یا فراموش کرده اند برای دسترسی مجدد به آن دست به دامن متخصصان هیپنوتیزم و یا استخدام هکرهای خیرخواه و حتی تلاش برای جستوجو در کوه زباله هایشان شده اند، شنیده می شود.


بیت کوین کمی بیشتر سازماندهی می شود

در اوایل ماه جاری، یک سازمان مستقل دولتی در ایالات متحده مذاکراتی را با گروه CME واقع در شیکاگو و هیئت مدیره بورس شیکاگو برای انجام مبادلات تجاری بیت کوین آغاز کرد. قرار شده است قراردادهایی تنظیم شود که به سرمایه گذاران اجازه می دهند تا بیت کوین را با قیمت های مشخصی برای زمان های مشخصی در آینده پیش خرید یا پیش فروش کنند.

این قراردادها تحت نظارت کمیته بازرگانی آتی کالای ایالات متحده قرار خواهند گرفت. بنا بر گزارش بلومبرگ، قبل از اینکه این تجارت آغاز شود، باید تطابق محصولات و مبادلات با قوانین صنفی تایید شود و شرکت ها متعهد شوند که به CFTC کمک کنند تا به نظارت بر بازار پایه برای بیت کوین بپردازد.

در استرالیا و ژاپن، بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال امسال تحت نظارت دولتی قرار گرفتند، و مقامات مقررات ضد پولشویی را در مورد آنها اجرایی کردند. در روز پنج شنبه، دولت کره جنوبی اعلام کرد که در مبادلات ارزهای دیجیتال از ایجاد حسابهای تجاری جدید جلوگیری خواهد شد، مگر اینکه شرکت ها با محدودیت های جدید موافقت کنند. طبق قوانین، دولت اجازه توقف یا تعلیق معاملات را دارد.

کاتالینی گفت: اگر سال گذشته را سال کشف و تسریع بیت کوین در نظر بگیریم، سال 2018 ممکن است سال توسعه و تحول بیشتر آن باشد.


bitcoin

بیت کوین

ارز دیجیتال

افت قیمت

افزایش قیمت