35 Views
2018 Jan 07Newstechnology
img

در سال 2017 ؛ گوگل نام رسمی جدیدترین اندروید خود ، یعنی Oreo را اعلام کرد .این به روز رسانی بر روی گوشی های Nexus 5X و Pixel و چند گوشی دیگر گوگل در حال تست هستند . گوشی هایی نیز از برند های مختلف از جمله سامسونگ ، ال جی ، موتورولا و ... در آینده ، به این سیستم عامل مجهز خواهند شد.

این سیستم عامل در ماه می ؛ بعنوان سیستم عاملِ O منتشر شد که در کنفرانس توسعه دهندگان سال 2017 ، معرفی کامل شد . بعد از آن اپل با معرفی iOS 11 ، از اندروید عقب نماند و سیستم عامل جدید خود را معرفی کرد ؛ اما باید منتظر بمانیم تا روی اصلی اندروید O را ببینیم.

اگر ذهن خود را آماده کردید که در Oreo چیزی فراتر از اندروید ها قبل ببینید ، باید از نظر خود برگردید. کلیت و ماهیت کارکرد و پردازش این نسخه از اندروید بسیار شبیه به Android 7.0 Nougat می باشد . اما نگران نباشید . ویژگی های جدیدی در این اندروید ( مثل حالت تصویر در تصویر برای چند وظیفه گی راح تر ) وجود دارد که شما را به آپدیت کردن دستگاه خود ؛ ترغیب می کند .

حالت تصویر در تصویر

ساده مثال بزنیم ، در حال تماشای یک ویدئو آنلاین هستید ، ناگهان شماره تلفن همراه کسی را که بخاطر نمی آوردید ، به ذهنتان خطور می کند. شاید فکر کنید باید از تماشای ویدئو خود دست کشیده و شماره را یادداشت و کنید و سپس .... . خیر ! دکمه ی Home را لمس کنید ؛ ویدئوی در حالِ پخشِ شما بصورت یک پنجره ی کوچک در می آید و همچنان ویدئو اجرا می شود ، در عین حال می توانید برنامه ی Note را باز کنید و شماره را یادداشت کنید . این همان ویژگی تصویر در تصویر ( PIP ) است که البته اگر از سامسونگ های پیشرفته استفاده می کنید ؛ با آن آشنایی دارید . اگر در حالت تصویر در تصویر دکمه ی Home را دوباره لمس کنید ؛ دیگر پنجره ی کوچک شده ندارید ؛ مستقیما به صفحه ی اصلی می روید . این ویژگی با کمک نرم افزار های Google Duo Call و Netflix کار می کند . همچنین در یک حالت جالت با تصویر در تصویر کردن Map شما همزمان می توانید کار دیگری انجام دهید در حالی که برای خود مسیریابی می کنید . ( و احتمالا رانندگی هم می کنید ! )


نوتیفیکیشن های متفاوت

در حال حاضر روی اندروید خود ، برای دیدن هشدار های یک نرم افزار باید قسمت بالای گوشی یعنی همان نوار Notification را به پایین بکشید اما در اندروید Oreo ، هر نرم افزار با نشانگر قرمزی که در بالای آیکون آن قرار دارد به شما نشان می دهد که چند پیام خوانده نشده در آن نرم افزار دارید . با نگه داشتن لمس خود بر روی نرم افزار ، همچنین می توانید پیام را بدون ورود به نرم افزار ببینید.

آشنا بنظر می رسد؟! بله هردوی این ویژگی ها بگونه ای از iOS الهام گرفته شده اند .


Auto-fill

تایپ نام ، پسورد و یوزر نیم های خود بصورت مکرر می تواند شما را اذیت کند! این نسخه از اندروید تمام پسورد ها و اطلاعات ورودی شما را از Chrome به گوشی شما می آورد . شما به سادگی می توانید یک فرم ، حاوی تمام یوزرنیم ها و پسور های خود را وارد کنید و حتی زمانی که آنها را فراموش کردید ، به آنها دسترسی داشته باشید . همچنین این قابلیت قابل بسط به بقیه ی نرم افزار ها مثل توییتر نیز می باشد .

کپی پیست های آسان تر

اگر مثل کاربران زیاد دیگر ، مطالب زیادی را اشتباهی کپی و پیست کرده اید و یا ایمیل ها و شماره هایی که قصد کپی و پیست کردن آنها را داشته اید ، پاک کردید . در اندروید جدید ، با دوبار ضربه زدن نه تنها آن متن یا شماره موبایل در Clipboard ذخیره شده و می توانید آنرا پیست کنید ؛ بلکه این اطلاعات در حساب گوگل شما نیز موقتا ذخیره می شود . با دیگر ویژگی های این سیستم عامل جدید می توانید این گونه کارها را آسانتر انجام بدهید.

عملکرد سریع تر در Background

شرکت گوگل می گوید Android Oreo بیش از دو برابر سریعتر از Android Nugat است . تست های انجام شده در pixel نشان می دهد زمان بوت شدن در این گوشی از 35 ثانیه به 13 ثانیه کاهش پیدا کرده است . همچنین برنامه هایی مثل Google Sheet بسیار سریعتر اجرا می شوند . این اندروید به جای پردازش بسیاری از برنامه ها در فضای ابری ، پردازش آنرا در خود گوشی انجام می دهد ، یعنی سریعتر ! نام فنی این قابلیت TensorFlow Lite که دستگاه را قادر می کند خود پردازش برخی قسمت ها را انجام بدهد ( تا اینکه منتظر یک سری دستور ها از طریق اینترنت بماند )


استفاده بهینه از باتری

هم اکنون نیز چنین قابلیتی وجود دارد که در حالتی که گوشی بدون استفاده است ، پردازش های غیر ضروری را غیرفعال می کند تا باتری شما خالی نشود . اما در حقیقت این فرق دارد ؛ این برنامه برنامه های پشت زمینه را خاموش نمی کند ، بلکه آنهایی را که باتری بیشتری مصرف می کنند ، غیرفعال و بقیه را بهینه می کند .

Google Play Protect

این اندروید تمامی برنامه های دریافت شده از گوگل پلی را برای شما اسکن می کند و می توانید با خیال راحت از امنیت آن ، از برنامه استفاده کنید.اندروید

Android 8

Android

Android Oreo