53 Views
2018 Apr 14technology
img

علی بابا، یک کمپانی اینترنتی چینی است که شامل یک سری کسب و کارهای تحت وب می باشد. مهم ترین عنصر این شرکت، فروشگاه های آنلاینش است.

در ادامه با ما همراه باشید تا شرکت علی بابا، تاریخچه  و تمامی فعالیت آن را که این همه سر و صدا به پا کرده است، بررسی کنیم.


کمپانی علی بابا

    در اوایل سال ۲۰۰۸ گروه علی بابا هنگجو ، رهبر بازارهای انلاین چین بود.
    یک شرکت تجارت بین المللی (B2B) بود که  شرکتهای چینی  کوچک و بزرگ را برای یافتن شرکای تجاری خارجی کمک میکرد.
    Alibaba.com.cn سایت شرکتهای B2B برای معاملات بومی یا محلی و Taobao.com سایت شرکتهای B2C و  C2C برای خرده فروشان و مصرف کنندگان چینی بود.
    
    در سال ۲۰۰۸ گروه علی بابا در حدود نصف تجارت از راه دور B2B  چین  را در اختیار خود داشت.
    مدیر Ebay در پایان سال ۲۰۰۶ پس از سرمایه گذاری صدها میلیون دلاری و تلاش برای دفاع از موقعیت خود در چین و جلوگیری از زیان ها واگذار شد.
    Taobao با سهم ۸۴% بازار در میان بازیگران C2C در سال ۲۰۰۷ تبدیل به بزرگ ترین بازار تجارت از را  دور مصرف کننده چین شد (با سهم معاملاتی با ارزش ۴۳ میلیارد)
    در اوایل سال ۲۰۰۶ اشکار شد که Taobao از نزدیک ترین رقیب فروش از راه دور خود جلو زده .اما درامد شرکت اندک بود.
    شرکت دارای درآمد اندکی بود، چون خدماتش را بدون هزینه ارائه می داد. Taobao در نخستین حرکت برای ازمودن یک مدل پولی، یک سرویس ارزش افزوده را ایجاد نمود که zhao cai jin bao نامیده می شد و ثروت به وجود می آورد.
    این سرویس به فروشندگان اجازه میداد که کلمات کلیدی را ارائه دهند و مزد بگیرند مخصوصا وقتی که مبادله ازطریق Taobao تکمیل میشد.
    به محض آنکه شرکت zhao caj jin bao را ایجاد کرد، تیم اجرایی در حالت انتظار قرار گرفت.
    آیا سرویس موفقیت آمیز خواهد بود؟ آیا Taobao راه درستی را برای پول سازی در بازار انتخاب کرده است؟

پایگاه  B2B  علی بابا


    جک ما، علی بابا را با حمایت گروهی از دوستان در دسامبر ۱۹۹۸ تاسیس کرد.
    ما (MA) یک معلم بازنشسته بود که تجربه ساخت وب سایت  برای شرکت های چینی را داشت و علی بابا را برای کمک به شرکت های کوچک و متوسط (SME) در زمینه فروش محصولاتشان بر روی اینترنت  کمک نمود.
    ما میگوید: بیش تر از ۴۰ میلیون SME در چین وجود دارد. یک دشواری مهم آن است که SME ها راهی برای ارزیابی صداقت شرکای تجاری ندارند.
    در آغاز، وب سایت چیزی مانند یک کمیته اعلانات را پیشنهاد داد که شرکتهای برتر اندکی در آن بودند. اما یک دهه بعد، بیش از ۳۲ میلیون کاربر ثبت نام شده داشت و به صفحه B2B برای یافتن الگوهای تجاری تکیه داشت .
   در حدود ۱% از شرکت های ثبت نام شده در تائوبائو ، پذیره نویسی حق الزحمه را برای ارائه محصولات و ویترین هایشان در بازار علی بابا خریداری نمودند.
    اسکات نی مدیر عملیات سایت در علی بابا توضیح میدهد که: “ما از کارخانه های اعضا برای گرفتن فیلم و عکس محصولات دیدار می کنیم. ما وب سایت را ایجاد کرده و مواد ترفیعی را برای به نمایش گذاشتن شرکت های مان در نمایش های تجاری تولید می کنیم“
  در برنامه اثبات صداقت،  علی بابا از طرف سوم می خواهد تا ثبت نام و اطلاعاتش را تصدیق نماید. اعضای تصدیق درستی همچنین قادر به دیدن و ارائه بازخورد درباره دیگر شرکت های تصدیق راستی هستند.
    بازارهای B2B علی بابا ثروتمند شدند. در سال ۲۰۰۷ شرکت سود عملیاتیش سه برابر شد و از  ۸۰۴٫۳ میلیون RMB به ۲۱۶۳ میلیون RMB رسید.
    این مبالغ  حدود ۷۰ درصد از درآمد شرکت را شکل میداد.
    با ۲۳ میلیون کاربر ثبت نامی،  سایت شرکت برای تجارت داخلی بزرگ بود ولی از لحاظ مالی اهمیت کمتری داشت، به همراه ۲۶۶۰۰۰ ثبت نام کننده پذیره نویسی که هر کدام ۲۸۰۰  RMB را برای یک بسته تصدیق صداقت چینی پرداخت میکردند.
    در سال ۲۰۰۷ ، شرکت دارای ۷۰۰۰۰۰ ویترین در بازار بین المللی  و ۲٫۲۶ میلیون ویترین در بازار چین بود.
    منبع دیگر درآمدی بازارهای ترفیعی، تبلیغات بنر و جستجوهای لغات کلیدی پرداختی  بودند. شرکت ها برای اینکه در ردیف اول دیده شوند هزینه های هنگفتی را پرداخت می‌کنند


    در پایان سال ۲۰۰۷، علی بابا تجارت های B2B اش را در هنگ کنگ فهرست کرد.


    واکنش مشتاقانه بازار، نسبت P/E شرکت را به ۳۲۰ در تجارت post-IPO رساند.
    Taobao و دیگر شرکت های گروه به صورت خصوصی اداره شدند. هر شرکت گروه دارای تیم اجرایی ( رهبر، CFO و معاون مسئول واحدهای عملیاتی) و هیات مدیره خودش بود. هدف اصلی ترغیب تجارت ها برای تبدیل شدن به بهترین در صنعت شان بود.
    ما توضیح داد که: “مدیران واحدهای تجاری باید داری آزادی در انجام آن چیزی باشند که برای تجارتشان درست است. من میخواهم واحدهای تجاری با یکدیگر رقابت کنند”.
    با دادن منطقه آزاد به شرکت های گروه به منظور توسعه خودشان و کسب فرصت های جدید، طبیعی است که فعالیت های شرکت اغلب تعیین شده نیستند.
  ” هدف اولیه علی بابا تبدیل شدن به رهبر در فرایند پرداخت است که ان را ملزم به توسعه مبنای مراجعان تجاری انلاین خودش کرد”.
    اما این مراجعان میتوانند وب سایت های تجارت از راه دور دیگری باشند که مستقیما با Taobao رقابت می نمایند. به عنوان مثال JOYO.COM یک مشتری در امازون است  که با Taobao رقابت می کند.
    پورتر اریسمن معاون شرکت های بین المللی اغاز کار Taobao را به خوبی یاداوری می کند: “جک به من در اوریل ۲۰۰۳ گفت که میخواهد یک ریسک جدید کند. پروژه بسیار سری بود. در آن ماه هفت کارمند شروع به کار بر روی Taobao کردند. تیم در دپارتمان قدیمی در جایی که علی بابا متولد شد به صورت مخفیانه جای گرفت. آنها به صورت شبانه روزی آنجا بودند و حتی اجازه نداشتند به خانواده و دوستانشان بگویند که بر روی چه پروژه ای در حال انجام کار هستند”.
    ما (MA) ظهور خرید از راه دور  را در چین به دقت مشاهده نمود. شرکتی امریکایی بوسیله سرمایه گذاری ۳۰ میلیون دلاری در EACHNET در سال ۲۰۰۲ وارد چین شد.
    EACHNET یک مزایده انلاین چینی ایجاد شده در سال ۱۹۹۹ بوسیله تان هاین (HBS 1999) و شائو یویبو (HBS 199)  بیشتر برای کاربران اولیه اینترنت ایجاد شد کسانی که علاقه مند به کامپیوتر بودند.
   

    در ژوئن ۲۰۰۳ ویتمن ۶۷ درصد از سهم EACHNET را به دست آورد. وایت من امید زیادی به اینده شرکت خود داشت با پیش بینی اینکه “چین می تواند بزرگ ترین بازار محلی در یک دوره پنج تا ده ساله خرید از راه دور باشد”.


    ما (MA) نگرانی اش را درباره ورود به خرید از راه دور چنین بیان کرد: خرید از راه دور به سرعت رشد می کند، در آن زمان، تنها دو شرکت در چین وجود داشتند که بازارهای انلاین را درک کنند  یکی Ebay و یکی علی بابا. من به ویژه درباره این نگران بودم که قدرت فروشندگان ebay باعث رشد تجارتشان برای رقابت در فضای B2B میشود. در چین افرادی با جاه طلبی های تجاری وجود دارند. من نیاز به متوقف نمودن Ebay برای حمایت از علی بابا داشتم.
    Taobao در جستجوی تمایز خودش از Ebay بود. ما(MA) می خواست تا در Taobao از طریق یک فرهنگ محلی نفوذ نماید که فهم عمیقی را از مصرف کنندگان چینی و نگرشی در مورد غیر رسمی بودن را انعکاس دهد.
    مدیر Taobao توضیح داد که: “ما از کارمندان  Taobao می خواهیم که یک اسم مستعار را برای اشاره به همدیگر بوسیله آن انتخاب نمایند. اسم مستعار از ویژگی های افسانه ای در رمان های مشهور کنگ فو امده است.
    یویان (اسم مستعار  ژانگ یو معاون مشغول به خدمت در عملیات بازار C2C در شرکت) تفاوت های فرهنگی بین Taobao  و ebay را با بیان تفاوت ها در زمینه طراحی دو وب سایت توضیح میدهد.

“مصرف کنندگان چینی طرح های شلوغ و پررنگ را دوست دارند. غربی ها سایت های پراکنده ای مانند گوگل را ترجیح می دهند در حالی که مصرف کنندگان چینی دوست دارند سایت هایشان موزیکال باشد و  تعداد زیادی لینک داشته باشد.
    ارایزمن اضافه کرد که ” ما دارای حق رهبری بودیم”. طرح ما از نظر چینی ها قابل استفاده تر بود. این نشان می  دهد که خریداران چینی چگونه تفکر میکنند. حتی برخی جزییات کوچک، مسیر را برای خریداران چینی مناسبتر می سازد.

کمپانی علی بابا

همه چیز

درباره

B2B

Taobao

خرید از راه دور

سرمایه گذاری

اهداف

توسعه

تبلیغات

بازار