4859 Views
2018 Jan 24technology
img

آخرین نسخه مرورگر فایرفاکس گرافیک خود را افزایش داد و همچنین برای زمانی که شما از وب تلفن همراه استفاده می کنید پشتیبانی بهتری ارائه می کند. موزیلا در روز سه شنبه نسخه جدیدی از مرورگر فایرفاکس کوانتوم خود را منتشر کرد، سرعت گرافیکی خود را افزایش داده و چندین تکنولوژی جدید را طراحی کرد تا وب را قویتر کند.  مرورگر فایرفاکس، نسخه 58، اولین بروز رسانی بزرگ از آغاز اجرای پلن موزیلا در ماه نوامبر با اولین نسخه فایرفاکس کوانتوم است. یک دهه پیش، فایرفاکس در کنار مایکروسافت اینترنت اکسپلورر در حال اجرا بود، اما در حال حاضر بازار مرورگر با ورود گوگل کروم و تلفن های همراه بسیار رقابتی تر شده است.

سرعت در برنامه ریزی موزیلا از اهمیت بالایی برخوردار است و فایرفاکس 58 در بعضی از وظایف گرافیکی خود بهتر از پردازنده های چند هسته ای است که امروزه در تراشه های رایانه ای قرار دارند. شواهدی وجود دارد که برنامه کوانتومی کاربران جدیدی را به فایر فاکس معرفی می کند و  وجب بازگشت کاربران سابق به فایرفاکس می شود. اما حتی اگر شما قانع نباشید، این برنامه برای وب مهم است. فایرفاکس می تواند عملکرد سایر مرورگرها بهبود دهد، محیط وب را به جای غلبه تکنولوژی های بزرگ مانند مایکروسافت و گوگل به یک مکان بی طرف تبدیل کند. و با گسترش استانداردهای جدیدی که وب را مفید تر می کند.

به عنوان مثال، فایرفاکس 58 با دو تکنولوژی جدید به وب کمک می کند. یکی از آن تکنولوژی ها، WebAssembly نامیده می شود، که سرعت اجرای برنامه های وب را افزایش می دهد. فایرفاکس 58 بخ کمک WebAssembly برنامه های تحت وب را سریعتر اجرا کند، بنابراین لازم نیست که بعد از کلیک روی یک برنامه تحت وب خیلی منتظر اجرای آن بمانید. یکی دیگر از این تکنولوژی ها (PWAs) است که مجموعه ابتکاراتی است که از گوگل بدست آمده تا بتوانند برنامه های وب را به طور بهتری در محیط وب گوشی های هوشمند ما اجرا کند. پس از قدم اول کروم در بهبود محیط وب اندروید حالا شما با فایرفاکس در محیط اندروید اکنون می توانید یک وبسایت به درستی بسته بندی شده را داخل یک ایکون برنامه در صفحه اصلی تلفن همذاه خود مشاهده کنید حالا شما می توانید بر روی آن ضربه بزنید و یک برنامه مبتنی بر مرورگر تمام صفحه را اجرا می کند، بدون وجود نوار آدرس یا سایر نوار های محدود کننده صفحه مرور گر.

حتی اگر شما مفهوم کامل تکنولوژی های پیشرفته وب را درک نکنید، این تکنولوژی ها به طور اساسی می توانند به سایر وب سایت ها کمک کنند، مثلا آنها حتی زمانی که شما  اتصال به اینترنت ندارید می توانند کار کنند. در نهایت، گوگل قصد دارد نسخه های G Suite خود را به روز رسانی کند بنابراین تمام مرورگرها و نه فقط کروم، می توانند به طور آفلاین کار کنند. فایرفاکس تکنولوژی افزایش سرعت دیگری که در راه اولیه است را معرفی خواهد کرد که WebRender نامیده می شود، و در حال حاضر Quantum Render رسمی است. این تکنولوژی بایدسرعت گرافیکی را افزایش دهد اما تا زمانی که فایرفاکس نسخه 59 یا 60 عرضه نشود این تکنولوژی معرفی نخواهد شد. موزیلا مرورگر خود را حدود یک بار در هر شش هفته به روزرسانی میکند.

موزیلا همان ویژگی خوبی که در فایرفاکس 57 وجود داشت را در فایرفاکس نسخه 58 هم به نمایش گذاشت. در بسیاری از وبسایت ها، ردیاب های تبلیغاتی یا ad trackers می توانند به طور چشمگیری سرعت بارگذاری صفحات را کاهش می دهند. توانایی مسدود کردن ad trackers ها به طور پیش فرض نیست، اما اگر شما آن را در تنظیمات فایرفاکس فعال کنید، می توانید ببینید که میانگین زمان بارگذاری صفحه در فایرفاکس از 7.3 ثانیه به 3.2 ثانیه برای 200 سایت خبری در وب کاهش می یابد. مسدود کردن ردیاب های تبلیغاتی یا ad trackers به طور فزاینده ای رایج است. مرورگر Brave، که توسط Brendan Eich بنیان گذار فایرفاکس ساخته شده است، این ردیاب های تبلیغاتی را مسدود می کند. همچنین Safari اپل در حال ایجاد یک تکنولوژی برای مسدود کردن ردیاب های تبلیغاتی است.

مرورگر فایرفاکس

موزیلا