73 Views
2018 Jan 08Newstechnology
img

یکی از نوآورانِ مشهور لینوکس ، در حال طراحی یک سیستم عامل جدید به نام  eelo ، می باشد که در این سیستم عامل سطوح امنیتی زیادی پیش بینی شده و امینت کاربر در آن ، بسیار بیشتر از سیستم عامل های مشهوری مثل iOS و Android می باشد . " این سیستم عامل با دریافت وجهی در سطح توانایی کاربران ، سطوح امنیتی مختلفی را با توجه به مبلغ پرداختی برای کاربر تدارک می بیند " این گفته ی Gael Duval ؛ طراح Mandrake Linux در سال 1998 می باشد .

او می گوید : " اپل بسیار گران شده ، بسیار در مورد محصولاتش تبلیغ می کند و تقربیا تمام محصولات شبیه به هم هستند و خسته کننده " . " گوگل نیز بسیار بزرگ است . اطلاعات وسیعی دارد ممکن است به درد ما نخورد "

" آنها با تبلیغات زیاد می خواهند تمام محصولات را ، خود به فروش برسانند "

همچنین در ادامه می گوید : " مردم آزاد هستند چه چیز را بخرند و انتخاب کنند. آنها می توانند انتخاب کنند که برده های داوطلبانه باشند ، اما من این وضعیت را نمی خواهم "


گئل دوال ، در متنی به سایت LinuxInsider گفته که ، بعد از تشریح نقشه هایش در مورد سیستم عامل جدید ، بیش از 6000 نفر ، مقاله های او را در مورد طراح های جدیدش خوانده اند و بیش تر از2000 نفر در سایت eelo.io ، برای دنبال کردن ایده های او ثبت نام کردند .

پروژه جدید Gael Duval یک سیستم عامل با قابلیت اجرای برنامه های اصلی اندروید است . Gael گفته که برنامه ریزی این سیستم عامل طوری است که با سیستم وب در تلفن همراه کاملا سازگار است .


این پروژه بصورت غیرانتفاعی پیش بده می شود و در آن از Developer های داوطلب ، کمک گرفته می شود . این سیستم عامل بصورت آزمایشی در حال تست بر روی یک گوشی به نام LeEcho Le2 ( یک اسمارت فون با صفحه نمایش 1920 * 1080 ؛ 3G RAM ؛ 32 GB حافظه داخلی و حسگر اثر انگشت و دوربین 4K ) و یک گوشیِ Xiaomi Mi5S ، می باشد .

 Duval گفته که توسعه دهندگان قصد دارند ، رام های قابل دانلود زیادی را نیز در قالب این سیستم عامل تولید کرده و آنها را در دسترس عموم قرار دهند. همچنین گفته که قصد دارد پیشرفت زیادی را در زمینه ی گوشی های هوشمند و سیستم عامل آنها در سال 2018 و 2019 رقم بزند .

بسیاری از کاربران گوشی های هوشمند گفته اند که تمایل زیادی در به کنترل داشتن ، کارکرد خود با تلفن همراه دارند تا بتوانند اطلاعات شخصی خود را بیشتر در اختیار داشته باشند . رایان اسپانسر ، مدیر تحقیق در Kudelski Security می گوید : " اطلاعات کاربران یک نوع پول است . مردم ارزش اطلاعات خود را می دانند و می خواهند بر اطلاعات خود روی گوشی هایشان اشراف داشته باشند " در ادامه می گوید : " "Eelo بر حفظ حریم خصوصی متمرکز شده است . که شعار آن جلوگیری از ردیابی و کسب درآمد از اطلاعات ، بدون اجازه کاربر ، می باشد . "

تحلیلگر مستقل جف کگان، گفته : " در طراحی سیستم عامل ها ، علاقه مندی به دسترسی بدون اجازه به اطلاعات وجود دارد ، اما در بازار نظر مشتریان این گونه نیست "


اما به گفته LinuxInsider، اگر چه تلاش هایی ازقبل در حال انجام شدن است ولی ؛ هیچ سیستم عاملی در موبایل ها قادر به رقابت با اندروید و iOS نیستند . حتی اگر اولویت ؛ حفظ حریم شخصی باشد . چرا که اکثر کاربران ، محیط سیستم عامل و کارایی آنرا به امنیت آن ترجیح داده اند !

همچنین بنظر برخی کارشناسان ، گوگل و اپل ممکن است در راه ایجاد چنین سیستم عامل هایی سنگ اندازی کنند تا عرصه رقابت را بین خودشان منحصرا حفظ کنند .

اما باید منتظر بود و دید چگونه سیستم عامل جدید به بازار می آید و آیا با استقبال خوبی مواجه است!؟Eelo

Gael Duval

Linux

لینوکس

سیستم عامل جدید لینوکس

Mandrake Linux