107 Views
2018 Mar 19technologyMusic
img


واژه پادکست
پادکست تکنولوژی برای تولید و نشر محتوای صوتی در اینترنت است. به وسیله پادکست می‌توان صدای خود را در اینترنت منتشر کرد و می‌تواند یک رادیو آماتور شخصی باشد.
واژه پادکست از طرف لغت‌نامه آمریکایی «آکسفورد» به عنوان واژه سال انتخاب شد. این لغت نامه پادکست را اینطور معرفی کرده است: «برنامه‌ای رادیویی که دیجیتالی ضبط شده و برای دانلود و قرار دادن در دستگاه‌های شخصی پخش صدا در اینترنت گذاشته می‌شود.»

در لغت نامه اینترنتی ویکی پدیا هم در توضیح کلمه پادکست اینطور آمده است:
پادکست یا پادپخش یکی از روش‌های انتشار پرونده بر روی اینترنت و نام عمومی نوعی برنامه‌ آوایی است که توسط کاربران معمولاً بر روی یک پخش کننده موسیقی دیجیتال و عموماً یک آی‌پاد به شکل یک فایل صوتی ساخته شده، با استفاده از اینترنت بر روی رایانه‌های خانگی و یا پخش‌کننده‌های دیجیتال پیاده می‌شود.

معادل فارسی پادکست
پادکست از ترکیب دو واژه (Brodcast و Ipod) تشکیل شده است. آی پاد نام پخش کننده موسیقی شرکت اپل است و برودکستینگ در زبان انگلیسی به معنای انتشار است. از جمله معادل های پیشنهاد شده برای پادکست در فارسی "پادپخش" است که ترکیب کلمات آی پاد و پخش به عنوان معادل کست است و ترکیب یک لغت فارسی وانگلیسی است .واژه های وبلاگ صوتی، رادیو اینترنتی و رادیونت هم ازجمله لغات پیشنهادی برای معادل پادکست است که هنوز در مورد هیچکدام اجماع وجود ندارد.

 پادکست چیست
به زبان ساده‌تر پادکست از پیشرفته ترین و جدیدترین سامانه های ارتباطی است و روشی برای انتشار محتوای الکترونیکی به وسیله صدا که کاربران از طریق آن می توانند ساخته های صوتی و کلامی خود را به شنوندگان، ارائه دهند که از آن به وبلاگ صوتی هم یاد می شود. وبه زبان ساده تر تکنولوژی برای انتشار صوت بر روی شبکه اینترنت است. پادکست یک فایل چند رسانه ای است که با استفاده از فیدهای عمومی برای پخش صدا بر روی کامپیوترهای شخصی وموبایل، بر روی اینترنت فرستاده می شود. برای گوش کردن به پادکست شما درابتدا نرم افزارهای خاصی را بر روی سیستم تان نصب می کنید، بعد نام و آدرس پادکست‌های مورد علاقه‌تان را به این نرم‌افزار می‌دهید و هنگامی که شما به اینترنت متصل می‌ِشوید این نرم‌افزار به طور اتوماتیک به آدرس پادکست‌های مورد علاقه شما سرمی‌زند و هر کدام که به روز شده باشند، فایل صوتی مروبط به آن را بر روی سیستم شما دانلود می‌کند و در پایان فایل‌های صوتی جدید را داخل دستگاه پخش موسیقی آی پاد شما می‌ریزد. این فرایند پس از مرحله اولیه تنظیمات کاملاً به طور اتوماتیک اتفاق می‌افتد و شما در هر زمان بدون نیاز به اتصال به اینترنت یا دسترسی به دستگاه کامپیوتر فقط به دستگاه پخش موسیقی می‌توانید پادکست‌های جدید را گوش کنید.

کاربردهای پادکست‌
در سایت اولین شبکه پادکستینگ فارسی (http://www.podcast.ir) موارد زیر به عنوان کاربرهای پادکست‌ برشمرده شده است:

۱) ایجاد ایستگاههای رادیویی اینترنتی شخصی با کمترین هزینه و توسط یک دستگاه رایانه شخصی.

۲) آموزش الکترونیکی و غیر حضوری در مواردی که احتیاج به توضیح شفاهی وجود دارد.

۳)
کتاب خوانی، شعر و شاعری، پخش موسیقی، تبلیغ خدمات و محصولات، ارتباطات مردمی و روابط عمومی، رپورتاژ و گزارشگری، تولید برنامه‌های تفریحی و سرگرم‌کننده از قبیل جوک و لطیفه، فال، قصه‌گویی و آموزش برای کودکان.

۴) ساخت وبلاگهای صوتی که در آن وبلاگ نویس بجای نوشتن مطالب شخصی در اینترنت با مخاطبین خود حرف می‌زند و صدای ضبط شده را روی وبلاگ قرار می‌دهد.

 محبوبیت جهانی پادکست
در سال ۲۰۰۵ میلادی ناسا صدای یکی از فضانوردان این سازمان را که در جریان یک سفر فضایی ضبط شده بود به شکل پادکست‌ روی سایت قرار داد. در جریان سفر شاتل دیسکاوری به دور کره زمین، استیو رابینسون از سرنشینان شاتل فضایی یک پیام چند دقیقه‌ای از صدای خودش ضبط کرد که چند روز این پیام به شکل پادکست‌ بر روی سایت ناسا قرار گرفت.

شرکت آی بی‌ام (IBM) هم به تهیه و ارائه پادکست‌ در سایت خود روی آورده است به جز این ها شرکت‌های جنرال موتورز و پپسی کولا هم به ارائه پادکست‌ اقدام کرده‌اند. و حتی سرویس یاهو هم موتور جست و جوی مخصوص برای جست و جوی فایل های صوتی و پادکست‌ ها راه‌اندازی کرده است.

 چگونه یک پادکست داشته باشیم
مرحله اول راه اندازی پادکست ضبط برنامه است. شما می توانید با کمک یک دستگاه ضبط صدای دیجیتال (Voice Recorder) صدای خود را ضبط کنید. پس از ضبط صدا یا به وسیله نرم افزار های ویرایش صدا، صدای خود را ویرایش کنید و احیانا به آن موسیقی یا صداهای دیگری بیافزایید از جمله این نرم افزارهای حرفه ای ویرایش صدا سوند فورژ(Sondforge) و کول ادیت (Cooledit) هستند که از آن ها برای ویرایش برنامه های حرفه ای رادیوئی هم استفاده می شود. البته حتی شما احتیاج به این نرم افزارهای حرفه ای ندارید و می توانید یک نرم افزار رایگان وساده تر از اینترنت قابل دریافت است. پس از تهیه فایل (mpt) شما باید فایل (RSS) هم برای پادکست تان تهیه کنید. با حاضر شدن فایل ها شما باید آن ها را در فضایی مناسب در اینترنت قرار دهید تا برای دیگران هم قابل دسترسی باشد.


نتیجه گیری
پادکست به عنوان تکنولوژی نوین در عرصه ارتباطات یک رسانه محسوب می شود که می تواند سرویس های خوبی علمی، آموزشی، تخصصی و سرگرمی و... را ارائه دهد. اما حس شنوایی که جز مهمترین حواس انسان محسوب می شود که به وسیله آن بسیاری از نیازهای ارتباطی انسان را برآورده می سازد و اطلاعاتی که مورد نیاز مخاطبان است را به صورت شنیداری در اختیارآن ها می گذارد.  از طرفی استمرار، کیفیت و تنوع در این رسانه بسیار مهم تلقی می شود، به خصوص برای روابط عمومی ها که وظیفه خبری و اطلاع رسانی را به عهده دارند، می تواند این پدیده پررنگ تر جلوه نماید که رسیدن به این فضای مطلوب راه طولانی ولی امید بخشی رادر پی دارد.


پادکست چیست

پادکست

podcast

رادیو شخصی

لغت‌نامه

پخش کننده موسیقی

شرکت اپل

پادپخش

ترکیب لغت فارسی وانگلیسی

آی پاد

پخش موسیقی