1924 Views
2017 Dec 18Newstechnology
img


پردازنده های جدید اینتل برای کامپیوترهای پرقدرت نسل آینده ساخته شده اند.


شرکت اینتل

در سال های اخیر، گسترش پردازنده های دسکتاپ کمی راکد شده است. شما به طور کلی می دانید که چه چیزی در بازار پیدا می کنید: کمی قدرت بیشتر و کمی کارایی بیشتر. 


سری Core-X پردازنده های اینتل از مزایای عملکرد معمولی برخوردار است، در عین حال اینتل مدعی است این پردازنده ها نسبت به نسل های قبلی خود در دسته های چند شیاره10 درصد و در دسته های تک شیاره 15 درصد سریعتر هستند. یکی از تراشه رومیزی بسیار قدرتمندی که در این سری قرار می گیرد و اینتل نام تجاری جدیدی را برای آن ساخته است پردازنده Core i9 نام دارد.


هسته عجیب و غریب

ممکن است نامگذاری جدید برای برندها به نظر فقط به خاطر تبلیغات بازاریابی محصول باشد، اما برندسازی محصول جدید اینتل کاملا به این دلیل نیست. پردازنده Core i9 اینتل اولین پردازنده دسکتاپی است که با نگاه کردن به آن می توان 18 هسته و 36 شیار را در یک قطعه سیلیکون مشاهده کرد. این وضعیت می تواند نیازهای یک کامپیوتر پر از ویدئوهای 4K و واقعیت مجازی را کاملا تامین کند.

هرچه تعداد هسته ها و شیارهای یک پردازنده بیشتر شود قاعدتا به پردازنده کمک می کند تا فعالیت های بیشتری را به صورت همزمان و بدون کم شدن کیفیت انجام دهد. آیا یک پردازنده 18 هسته ای با 36 شیار برای اکثر مردم بیش از حد مورد نیازشان است؟ مطمئنا! اما برای برخی برنامه های خاص، این پردازنده می تواند نقش یک ناجی را ایفا کند!


پاتریک مورهد، تحلیلگر صنعتی می گوید: "برای افرادی که همیشه در حال ویرایش انواع فایل های ویدئویی هستند، این پردازنده رویایی است که به واقعیت پیوسته است."ویرایش ویدیویی تنها مورد استفاده برای پردازنده 1700 دلاری اینتل نیست. این پردازنده در کامپایل کردن کدها و اجرای تجربه های واقعیت مجازی فشرده نیز می تواند بسیار مفید باشد. البته سود واقعی را کسانی می کنند که نیاز به انجام چندین فعالیت مختلف به صورت همزمان دارند مثلا افرادی که بازی های ویدئویی زنده را اجرا می کنند.


مورهد می گوید: "اجرای بازی های زنده در Twitch به هیچ وجه کار ساده ای نیست. نه تنها شما بازی می کنید، بلکه همزمان ویدیوی آن را ضبط کرده و در اینترنت به اشتراک می گذارید. همینطور اگر شما در همان زمان مشغول چت کردن با دوستان خود باشید در واقع یک فعالیت اضافه به وظایف پردازنده اضافه می شود"


خط Core X جدید همچنین برای آن دسته از کاربرانی که نیازی به این سرعت عجیب ندارند مزایای دیگری رو کرده است. اینتل همچنین فناوری Turbo Boost را ارتقا داده است، که دو هسته با عملکرد بالا را برای کارهای یکپارچه یا سبک مثل بازی های فکری یا برنامه های معمولی آفیس اختصاص می دهد.


آخرین کامپیوترهای باقی مانده

حتی کسانی که چشم امید متوسطی نسبت به روند تکنیک های مصرفی دارند، می دانند که رایانه های خانگی مثل گذشته بازار خوبی ندارند. بر اساس تحقیقات شرکت Gartner در سه ماهه گذشته، میزان فروش کامپیوترهای خانگی به پایین ترین سطح خود در 10 سال گذشته رسیده است.

دلایل این افت بازار قابل حدس زدن است. تبلت ها و گوشی های هوشمند اکنون می توانند بخش عمده ای از کارهای کامپیوترهای خانگی را انجام دهند، در حالی که کروم بوک های با قیمت پایین و کم مصرف هم می توانند باقی کارهای کامپیوترهای نسل قدیم را انجام دهند. آن دسته از تولیدکنندگان PC که هنوز در بازار حضور دارند می توانند منتظر مبارزه برای آینده قابل پیش بینی بازار باشند، البته اگر تا آن موقع در بازار دوام بیاورند!


ماتاکو کیتاگاوا تحلیلگر گارتنر نوشت: "فروشندگانی که حضور موثری در بازار ندارند، در آینده با مشکلات عدیده ای مواجه خواهند شد و احتمالا مجبور خواهند شد در پنج سال آینده از بازار کامپیوتر خارج شوند."


مورهد می گوید: "بازار دسکتاپ در معرض آتش است! این مشکل نسبت به پنج سال پیش حدود 30 درصد شدیدتر شده است. این یک نقطه واقعا واضح برای این صنعت است."این وضعیت ناشی از علاقه به احتکار Oculus-ready است، اما همچنین به دسترسی اخیر به ویدیوهای 4K و 360 درجه نیز مرتبط است.

اکثر صاحبان کامپیوترهای خانگی امروزه قادر نخواهند بود تا از مزایای پردازنده 18 هسته ای، 36 شیاره استفاده کنند. اما این واقعا مهم نیست. در واقع پردازنده Core X برای حال حاضر طراحی نشده است بلکه برای آینده است، یعنی زمانی که پردازنده دیگری در بازار باقی نمانده است و آنگاه این پردازنده قدرتمند طبیعی به نظر می رسد.

intel

CPU

پردازنده

اینتل