35643 Views
2017 Dec 18Newstechnology
img

پردازنده جدید Ryzen شرکت AMD یک جهش بزرگ در فناوری تولید پردازنده ها و یک رقیب خطرناک برای اینتل است. 

شرکت AMD اخیرا از خانواده پردازنده های دسکتاپ Ryzen به طور رسمی رونمایی کرده است، تراشه ای که ادعا دارد می تواند در طولانی مدت با تراشه های اینتل رقابت کند. آخرین نسل از تراشه های دسکتاپ AMD ناامید کننده بوده و عمدتا به رایانه های سطح پایین رسیده است. اما سرعت پردازش پردازنده Ryzen حدود 52 درصد نسبت به نسل قبلی ارتقاء یافته است، که به همین دلیل در سطح بهترین پردازنده های شرکت اینتل قرار می گیرد و می تواند با آنها به رقابت بپردازد.


خانواده پردازنده های Ryzen در انواع مختلفی به بازار خواهند آمد، اما مدل Ryzen 7 با کیفیتی بالا در صف اول تولید انبوه قرار دارد. این تراشه دارای هشت هسته و 16 شیار است و قیمت آن از 329 دلار شروع می شود. در بالای لیست Ryzen 7 1800X با قیمت 499 دلار و سرعت پردازش 3.6 گیگاهرتز قرار دارد که به خوبی با پردازنده 1050 دلاری i7-6900Kشرکت اینتل قابل مقایسه است. با توجه به معیارهای AMD، پردازنده 1800X از نظر معیارهای تک ردیفه با پردازنده i7-6900K در یک دسته قرار خواهد گرفت و به دلیل عملکرد چند لایه اش می تواند پردازنده اینتل را در بازار فروش شکست دهد.

AMD با اختلاف چند صد مگا هرتزی در سرعت پردازش به این دسته صعود است و این بدان معنا است که سرعت پردازش پردازنده AMD دقیقا به اندازه پردازنده Broadwell شرکت اینتل نیست. اما این نتیجه نهایی است که مهم است، و AMD ادعا می کند که اینتل را در رقابت از نظر قیمت شکست خواهد داد که اساسا یک سناریوی رویایی است!


پردازنده های جدید در حال حاضر برای پیش سفارش در دسترس هستند و در تاریخ 2 مارس عرضه می شوند. AMD وعده داده است که ابداعات بسیار زیاد و یک عالمه آپشن های مادربورد را شاهد باشیم. البته AMD زیادی وعده داده است! امیدواریم Ryzen بتواند وارد بازار شود و ما بتوانیم شاهد یک مبارزه واقعی در بازار دسکتاپ باشیم، که برای همه به جز اینتل خارق العاده خواهد بود!


intel

AMD

Ryzen

پردازنده

اینتل

رقابت

CPU