118 Views
2018 May 06technology
img

این روزها بازار گوشی های هوشمند بسیار داغ است و شرکتهای بزرگ دنیا هر روزه گوشیهای خود را روانه بازار میکنند . در این مقاله با پرفروشترین گوشی هوشمند جهان آشنا میشویم .


با اینکه آیفون X فروش نسبتاً ضعیفی  تا به امروز داشته و شرایط طبق پیش بینی اپل پیش نرفته است، جالب است بدانید که این گوشی برای فصل دوم فروش نیز همچنان لقب پرفروش ترین تلفن هوشمند را حفظ کرده است.


شرکت تحلیلی Strategy Analystics فروش آیفون X را برای سه ماهه‌ی اول 2018،  16  میلیون واحد برآورد کرده است که باعث می‌شود این گوشی هوشمند در طول این دوره همانند دوره‌ی سه ماهه‌ی آخر سال 2017، لغب پرفروش ترین گوشی هوشمند را ازآن خود کند.


یکی از تحلیلگران ارشد شرکت Strategy Analystics به نام یوها وینتر در این باره گفته است که آیفون X با طراحی خوب، دوربین رده  بالا، بازه‌ی وسیع نرم افزارها و خرده فروشی گسترده‌ای که داشته است توانسته در فصل دوم فروش نیز به عنوان پرطرفدار ترین گوشی هوشمند موجود، باقی بماند.


در این مدت گزارشات ضد و نقیضی ازآیفون X به دست ما می‌رسید که همگی آن‌ها، این گوشی را به عنوان یک محصول شکست خورده و یک پروژه‌ی نا امید کننده برای شرکت اپل معرفی می‌کردند. حتی مجله‌های خبری نیز قید کرده بودند که به دلیل فروش ضعیفی که آیفون X داشته نتوانسته است انتظارات  شرکت اپل را به طور کامل برآورده کند.


با این حال این غم و اندوه، بیشتر متوجه تأمین کنندگان اپل مانند سازنده‌ی تراشهTSMC و همچنین شرکت AMS شده است.  چرا که آن‌ها در مورد کمبود تقاضا برای این محصول به اپل هشدار داده بودند وتیم کوک که مدیرعامل اپل است، پیشتر به این گونه گزارشات اعتنایی نکرده بود. البته باید در نظر داشت که تأمین کنندگان کمپانی اپل درون زنجیره‌ای پیچیده قرار دارند و نباید فقط بر اساس اطلاعاتی که فقط از یک منبع اطلاعاتی دریافت شده است، در مورد آن قضاوتی کرد.


تیم کوک در سال 2013 بیان داشت که:

"حتی درصورتی که بدانیم اطلاعاتی که فقط از یک منبع دریافت می‌شوند، واقعی هستند بازهم غیر ممکن است که بتوانیم آن‌ها را در کسب و کار خود دخیل کنیم. زنجیره‌ی تأمین کنندگان ما بسیار پیچیده و گسترده است و برای هر چیزی چندین منبع اطلاعاتی داریم. ممکن است محصولی که قصد تولید آن را داریم تغییر کند، ممکن است تأمین کننده در پی تأمین قطعه‌ای دیگر برود و کارایی آن عوض شود و همچنین لیست بلندی از دلایل وجود دارد که باعث ‌می‌شود پیروی از فقط یک منبع اطلاعاتی خاص برای کسب و کار، کاری اشتباه به نظر برسد."


در حقیقت، اپل از فصل گذشته تا به الان به عنوان بزرگترین فروشنده‌ی تلفن همراه محسوب می‌شود. گوشی‌های آیفون 8 و آیفون 8 پلاس بعد از آیفون X به ترتیب دومین و  سومین گوشی پرطرفدار در این فصل بودند که متعاقباً فروشی معادل 12.5 میلیون و 8.3 میلیون دستگاه برای آنها برآورد شده است. و این در حالی است که آیفون 7  که مدل قبلی تلفن‌های هوشمند این شرکت بوده با میزان فروش 5.6 میلیون دستگاه در جایگاه چهارم پرفروش ترین‌ها قرار دارد.


اخیراً تیم کوک دراین باره افشا کرد که با گذشت هر هفته از فصل گذشته به تعداد کسانی که آیفون X را به هر آیفون دیگری  ترجیح میدهند افزوده شده است واین افراد همچنین در فصل زمستان نیز منتظر رونمایی از این محصول بوده اند. او همچنین آیفون X را  به برنده‌ی فوتبال آمریکایی تشبیه کرد و گفت ما می‌خواهیم که آیفون X با چند امتیاز بیشتر  از رقبا، برنده شود.


کمپانی اپل سه شنبه گزارش کرد که در فصل گذشته حدود 52.2 میلیون دستگاه آیفون فروخته است اما نتوانسته است رکورد فروش مدل‌های قبلی خود را بشکند. به هر حال باید در نظر داشته باشیم که میانگین قیمت آیفون در سه ماهه ی امسال 728 دلار بوده که از مقدار 655 دلاری زمان مشابه سال قبل بیشتر بوده است و با این وجود باید گفت که آیفونX با قیمت بالایی که دارد باز هم فروش نسبتاً  خوبی داشته است.


تلفن هوشمند نسبتاً ارزان قیمت شیائومی 5A، تنها تلفن همراه اندرویدی بود که توانست با فروشی معادل 5.4 میلیون دستگاه به لیست 5 گوشی هوشمند پرفروش در سه ماهه‌ی گذشته، نفوذ کند. گوشی گلکسی اس 9 سامسونگ که در ماه پایانی فصل گذشته رونمایی شد نیز توانسته است با فروش 5.3 میلیون دستگاه در جایگاه ششم بایستد.


شاید آیفون X در برآورده کردن انتظارات بیش  از حد سرمایه گزاران وال استریتی خود موفق نشده باشد اما در نهایت نقشی کلیدی را در رکورد زنی درآمدی اپل در سال مالی 2018  ایفا کرد.

گوشی هوشمند

گجت

آیفون

آیفونx

شیائومی

گلکسی

سامسونگ

اپل

AMS